SİYASET

Mehmet Barlas : Cemaatçilik gerekirse onu da CHP mi getirecek?

Tarih
18 Ocak 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

18 Ocak 2015

CHP'den ihracı istenen Birgül Ayman Güler'in "Cemaat"le CHP yönetimi arasındaki ilişkileri sorgulayan yazılı savunmasındaki iddiasını kanıtlayan örnekler, yakın tarihimizde olup bitenleri pek hatırlamayan "Kökten CHP'liler"de şoklar yaratabilir.
Ya da kendilerini dini bir cemaat olarak sunan "Pensilvanya Örgütü"nün medya imamlarının "Hepimiz Şarliyiz" makamında şarkılar söyleyerek Peygamberimizin karikatürlere konu edilmesine destek vermeleri de, bu cemaate inanarak destekleyenleri şaşırtmış olabilir.
Bütün bu şaşırtıcı gelişmeleri sadece bugünü yaşayarak anlamamız mümkün değildir.

Her şeyi biz yaparız
İsterseniz 1944'e dönelim... Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde 1944 Mayısında meydana gelen ve sonunda Alparslan Türkeş'in ve Nihal Atsız'ın da devreye gireceği "Milliyetçilik" kökenli olaylar nedeniyle tutuklanan öğrenci Osman Yüksel Serdengeçti, 17 yıldır Tek Parti CHP'nin Ankara Valisi ve Belediye Başkanı olarak görev yapan Nevzat Tandoğan'ın önüne getirilmiştir.
Nevzat Tandoğan'ın 3 Mayıs 1944 günü tutuklu Serdengeçti'ye söylediği şu sözler tarih kitaplarında var:
"- Ulan öküz Anadolulu! Sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? Milliyetçilik lazımsa bunu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin vazifeniz çiftçilik yapmak, askere çağırdığımızda askere gelmek..."
Kıssadan hisse çıkartmak gerekirse... Tüm "Anadolulular" bilmelidir ki, 1944'te olduğu gibi 2015'te de, cemaatçilik gerekirse de, jakoben laiklik gerekirse de, bunu CHP getirecektir...

Cemaatin örgüte dönüşmesi

Dini cemaat olduğu iddia edilen bir örgütün medya imamlarının Peygamberimizin karikatürlerinin (üstelik aşağılayıcı) yapılıp yayınlanmasını düşünce özgürlüğünün yansıması olarak görüp savunmalarına gelince...
Bunların iki yıl önce "Charlie Hebdo" için "Fransız dergisi yeni tahrik peşinde" diye başlık atmalarını hatırlayarak "Cemaat"in "Örgüt"e dönüşmesi sürecini belki anlayabilirsiniz.

Farklı Papalar

Ama bu gibi durumlarda gerçekten dün dündür bugün de bugündür... Stalin'le Hitler'in ittifak kurmaları ve sonrasında Nazi Almanya'sı ile Sovyetler Birliği'nin ölüm kalım savaşına girmeleri gibi durumlar yok mu tarihte? Ya da laikçilerin CHP'si ile "Hira Dağı kadar Müslüman ve Tanrı Dağı kadar Türk" olanların MHP'si "Çatı Aday" çıkartmadılar mı cumhurbaşkanlığı seçiminde? Eski Papa'yla uzlaşanların yeni Papa'yla Charlie Hebdo konusunda ters düşmeleri de, yadırganmamalıdır neticede.

YeniAkit

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;