GÜNCEL

Mehmet Barlas : Bunların babaları da böyle değil miydi?

Tarih
27 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

27 Aralık 2014

Bunların babaları da böyleydi... "Dövizimiz harcanır" diyerek televizyonun Türkiye'ye gelmesini 30 yıl engellemediler mi? "Zap Köprüsü var mı ki" diyerek Boğaz Köprüsü'nü engellemeye çalıştılar... "İhracat yaparsak içeride aç kalırız" diye Özal'ı eleştirdiler. PTT'nin "Telefon"unun özelleştirilmesini engellediler...
Şimdi cep telefonunu ellerinden düşürmüyorlar bunlar... Şimdi de 3'üncü Boğaz Köprüsü'ne, yeni havalimanına karşılar. Neymiş? Bu havalimanının yapılacağı arazi bataklıkmış. Bunu söyleyen sözde teknik adamların, ada serpintileri ile bataklıklar üzerinde Milat'tan önce Venedik'i kuran zanaatkârlardan geri oldukları kesin değil mi?

Her şeye karşılar
Bunların takılmış plak gibi "Her şeye karşıyız" demeleri sizi de bıktırmadı mı? Otoyollara da, tünellere de, barajlara da karşı çıkmadılar mı? 1933'te yurdun demir ağlarla örüldüğüne inanır bunlar, ama "Marmaray"ın veya "Hızlı Tren"in neden 2014'e kadar yapılamadığını hiç sorgulamazlar...
İşin daha kötü yanı, yapılanlardan daha ileri yapıları gerçekleştirmeyi vaat ederek iktidara alternatif olması gereken muhalefetin de, aynı havadan çalıp oynaması... "12 yıldır iktidarsınız, 3'üncü köprüyü neden geciktirdiniz" veya "İstanbul trafiğinin kilitlenmesine kadar beklemek zorunda mıydınız" diye iktidarı sorgulamak yerine, her lafa laf yetiştirmeyi yeğ tutan bir muhalefet yok mu?

Temel ve Dursun zıtlaşması
Şöyle bir düşünün... CHP'nin size sunduğu, vaat ettiği bir proje var mı belleğinizde? "Nasıl olsa bir yerde bir şey olur ve Türkiye yine krize girer" diye beklemekten başka ne yapıyorlar? Daha da kötüsü kimin güdümünde olduğu bilinmeyen "Pensilvanya Örgütü"nün kumpaslarına destek veriyorlar. Bunlar için Türkiye'nin başarısı sanki sadece AK Parti'nin başarısıdır... Bütün yatırımları durdurmak ve ekonomiyi krize sokmak mümkün olsa, bunlar için Türkiye'de demokrasi nefes alacaktır.
Temel ile Dursun birbirinin can düşmanı... İkisi de suç işlemiş ve idama mahkûm olmuşlar. İdamdan önce bunlara "Son arzun nedir" diye sormuşlar. Temel "Anamı görmek istiyorum" demiş. Sonra Dursun'a son arzusunu sormuşlar. Dursun bakmış Temel'in gözünün içine ve "Temel anasını görmesin" demiş.

Türk asrı olacak
Demokrasiyi içimize sindirebilirsek, bileceğiz ki, bu iktidar da geçmişteki diğer iktidarlar gibi geçicidir. Kalıcı olan güven duygusu, birlik, bütünlük ve karar verildiği zaman her işin başarılabileceğine inanmaktır.
Kısa süre önce Türk lirasının tasarruf aracı olmaktan çıktığı bir ekonomik ortamda yaşıyorduk. Çocuklar bayram harçlıklarını bile dolara çevirmiyor muydu? Türkiye'deki her şeyin değerinin arttığını, en fazla TÜSİAD patronları yabancı ortaklarla satış pazarlığına oturduklarında görmüyorlar mı?
Bakarsınız bunlar da bir gün "21'inci yüzyıl Türk asrı olacaktır" demeyi denerler.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;