SİYASET

Mehmet Barlas : Bu akıl dışı kavga Türkiye'nin yönünü değiştiremez

Tarih
14 Ekim 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

14 Ekim 2015

Öfkelerinin ve ihtiraslarının boyu akıllarından uzun olan siyasi kadroların ve onların kraldan fazla kralcı olan yandaşlarının dinmek bilmeyen kavgalarının rüzgârında, 1 Kasım seçimlerine gidiyoruz... Bu gibi ortamlarda taraflara "Aman böyle davranmayın, ülkenizin istikrarına, insanların güven duygusuna zarar verirsiniz" demenin fazla etkisi olmuyor. Kentleri kana bulayan bombalar, akılları başlara getireceğine, kavga daha da şiddetleniyor.

Kötü niyetliler

Amaçlarını TBMM'de gerçekleştirmek yerine taraftarlarını sokağa dökmeyi tercih edenler, teröre "Terör" diyemeyenler, "Hizmet" adı altında polise, yargıya sızıp paralel bir devlet yapılanmasını örgütleyenler, siyaseti kasetlerle, dinleme kayıtları ile ipotek altına alanlar sahnedeler... Gerçekleri algı operasyonları ile çarpıtmak, siyasetin günlük uygulamaları.

Kim kimin ajanı?

Ortadoğu'yu kaosa sürükleyen, milyonlarca insanı mülteci- göçmen konumuna sokan, yüzbinlerce insanı kendi devletlerinin terörüne kurban eden büyük senaryonun yazıcıları olan dış güçlerin, Türkiye'ye dönük projelerinin de olmaması imkânsız... Kim hangi ülkenin ajanı konumunda, kim hangi ülkenin paralelinde kestirilemiyor... Hangi ülkenin veya hangi örgütün kimi silahlandırdığı bilinemiyor.

Sessiz çoğunluk bekliyor

Ve "Bilişim Çağı"nın getirdiği imkânlar, bu kavgayı tırmandırmak için kullanılıyor. Sosyal medya kavganın sorumsuzca sürdürüldüğü bir mecra oldu. Küfür, hakaret, aşağılama, siyasi görüşlerin açıklanma biçimleri halindeler.
Bu tabii ki hep böyle devam edemez. Çünkü "Halk" denilen büyük karar verici, bu akıl dışı ortamdan hiç mutlu değil... "Sessiz çoğunluk" sandıkta iradesini koymak için sabırla 1 Kasım'ı bekliyor.

Bu gemi o limana varacak

Seçimin sonuçları ne olursa olsun meşru siyasetin katılımcıları, o noktada kendilerine gelecekler. Halkın, seçmenin gösterdiği yolda uzlaşarak ve ayrılıkları değil asgari müşterekleri arayarak, siyaseti olması gereken yörüngesine oturtacaklar. Türkiye'nin bir Irak, bir Suriye gibi olmaması için gereken adımlar mutlaka atılacak ve uzlaşmalar siyasetin vazgeçilmezleri olarak gündemi belirleyecekler.
"Sessiz çoğunluk"un beklentisi bu yönde... Türkiye gemisi demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin, iç ve dış barışın egemen olduğu limana doğru ilerliyor... Bu geminin güvertesindeki akıl yoksunu kavgacılar, geminin yönünü değiştiremezler.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;