SİYASET

Mehmet Barlas : Beklentiler siyasette de ekonomide de iyiye doğru yönleniyor

Tarih
05 Aralık 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

Ekonominin de siyasetin de en etkili yönlendiricileri "Beklentiler"dir.
Piyasa da, insanlar da, içinde bulundukları ortamın geleceğini nasıl görüyorlarsa, ekonomi de siyaset de o ölçüde süratle iyiye ya da kötüye gider.

Moralsiz günler
Biz Türk vatandaşları olarak en olumsuz beklentilerle yaşamaya da alışığız.
Çok uzağa gitmeye gerek yok. Gezi kalkışması günlerini ya da 15 Temmuz 2016 FETÖ'cü darbe girişimini hatırlayın. Ne insanlarda moral ne de piyasalarda güven kalmıştı o günlerde.

Kötü günler geride kalıyor
Ancak bir de özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararlı tutumu ve arkasındaki halk desteği ileTürkiye'nin bugününe ve yarınına sahip çıkmasını ve o kötü günleri nasıl geride bıraktığımızı hatırlayın.
Güneydoğu kentlerinin çukur savaşları yaşadığı günler, bugün Türk güvenlik güçlerinin sınırlarımız içinde PKK'yı yok etme noktasına getirmesine dayanmıştır. FETÖ'nün devlete sızmasının son kalıntıları da temizlenmek üzeredir.

Zorluklar aşılıyor
Bugün de Türkiye çeşitli zorluklarla kuşatılmış durumda. Sadece içinde bulunduğumuzcoğrafyanın zorluklarından kaynaklanan sorunları hatırlamak bile, hangi konumda bulunduğumuzu anlamaya yeterlidir. Ancak biliyoruz ki Türkiye Suriye'den bize yansıyan kriz konularını da aşacaktır. Özellike ABD güdümündeki PKK/PYD oluşumunun etkisizleştirilmesi,gündemin öncelikli konusudur. Bu arada Suudi Arabistan önderliğindeki ve İsrail güdümündeki Türkiye'yi hedef alan komplolar da, Kaşıkçı suikastının açığa çıkartılması ile etkisizleştirilmiştir.

Ekonomi iyiye gidiyor
Ekonomimizi hedef alan saldırıları geride bıraktığımızın işaretlerini de alıyoruz.
Enflasyon rakamlarındaki düşüş, cari ödemeler dengesindeki açığın azalması ve Berat Albayrak yönetimindeki ekonomi bürokrasisinin, problem olabilecek konulara anında müdahaleleri, ekonomiye dönük beklentilerimizi pozitife döndürüyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;