GÜNCEL

Mehmet Barlas : Bazılarına doğum günü pastasını üflemek yetmiyor

Tarih
03 Mayıs 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

3 Mayıs 2015

Gülen Örgütü ile bağlantılarına dayalı iddialardan ötürü aylardır tutuklu olan 75 zanlının tahliyelerini hedefleyen yasa dışı yargı girişimi, meğer Fethullah Gülen'e "75'inci doğum günü hediyesi" olarak planlanmış. Veli Sarıboğa'nın haberine göre bu doğum günü hediyesinin zamanlaması şöyle tasarlanmış.

Tahliye hediyesi
"Tahliye hediyesi"
için 20 Nisan'da düğmeye basan örgütün avukatları önce 29'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurup tutuklama kararını veren 10. Sulh Ceza Hâkimi'nin reddini ve şüphelilerin tahliyesini istemişler. 29'uncu Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik bu talebi dört gün beklettikten sonra 24 Nisan Cuma günü kabul etmiş. Ardından 32'nci Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Mustafa Başer'i tahliye taleplerini değerlendirmek üzere görevlendirmiş. Hâkim Mustafa Başer de ertesi gün, yani 25 Nisan Cumartesi gecesi, yetkisiz ve hukuksuz olarak 75 kişinin tahliyesine karar vermiş.

İnce zamanlama
Eğer Gülen'e doğum günü hediyesi vermek üzere planlanan girişim gerçekleşseymiş, cumartesiyi pazara bağlayan gece tahliye için müzekkereler yazılmış olacak, 26 Nisan Pazar günü evraklar dolaştırılacak, iş günü olan 27 Nisan Pazartesi de işlemler tamamlanacakmış. Ve böylece Fethullah Gülen'in 75'inci doğum günü olan 27 Nisan Pazartesi sabahı, tüm tutuklular "Gülen Örgütü medyası"nın canlı yayınları eşliğinde şov yaparak tahliye edileceklermiş.
Ama bu hediye bağlantısız yargıya takılınca, Pensilvanya'daki kişi doğum gününü hediyesiz geçirmek durumunda kalmış. Dünkü Sabah'ta bu haberi okurken Antik Roma'da İmparator Neron'a verilen bir doğum günü hediyesini hatırladım...

Sahte Mesih

Milattan sonra 37 ile 67 yılları arasında yaşayan ve 54 yılından, darbeyle devrilip intihara zorlandığı 68 yılına kadar Roma'ya hükmeden Neron ilk Hıristiyanlara zulmederken, o dönemde bazıları tarafından da "Mesih" olarak nitelenirmiş. Hatta 2'nci yüzyılda yazılmış bir kitapta Neron'un geri geleceğinden ve Roma'ya yıkım getireceğinden söz edilirmiş.
İşte bu "Sahte Mesih"in 20'nci doğum gününün kutlandığı akşam, onu sarayının balkonuna davet etmiş bir konsül... Aşağıdaki alanda kazıklara geçirilmiş ve üzerlerine yağ dökülmüş yüzlerce Hıristiyan alev alev yanmaktaymışlar.

İyi ki doğdun
Bu yanan insanlar bir ağızdan aynı sözleri bağırarak söylemekteymişler. Neron balkondan aşağıya inmiş ve alevler içindeki insanların ne dediklerini anlamak için yanlarına gitmiş. Bunlar bir ağızdan "İyi ki doğdun Neron" diye feryat etmekteymişler.
Demek ki zaman ve mekan çok farklı olsa da, bazıları doğum günlerinde doğum günü pastasının mumlarını üflemekle yetinmiyorlar.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;