GÜNCEL

Mehmet Barlas : Alman tankları sadece darbe girişimlerinde mi kullanılabilir?

Tarih
25 Ocak 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
 Afrin Operasyonu, uluslararası ilişkilerin çarpık bir yönünü daha bizlere hatırlattı. Bu şekilde, Türkiye'ye silah satan ülkelerin bu silahların kullanım şeklinde kendilerini yetkili gördükleri bir kez daha anlaşıldı.


Almanlar endişeliymiş 
Bu cümleden olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'e yönelik harekâtında Alman Leopard tanklarının kullanıldığına ilişkin haberler dün Alman FederalHükümeti'nin Berlin'deki olağan basın toplantısında gündeme taşındı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Adebahr, şimdiye kadar aldıkları bilgilere göre "Leopardtanklarının kullanıldığını doğrulayamayacağını" söyledi.

Leopard tankları 
Savunma Bakanlığı Sözcüsü Holger Neumann, NATO ülkesi Türkiye'nin 80'li ve 90'lı yıllarda Almanya'dan 397 Leopard 1 tankı, 2006-2011 arasında ise 354 Leopard 2 tankı aldığına dikkati çekti. Alman Haber Ajansı (dpa) Alman federal ordusundan bir uzmanın harekâtta Leopard 2 A4 panzerlerinin kullanıldığınıdoğruladığını duyurmuştu.

Nerede kullanalım?
Bize silah satan ve müttefikimiz oldukları sanılan ülkeler, bu silahların sadece askeri darbelerde kullanılabileceğini de sözleşmelere koysalar, durum ne kadar berrak olurdu. Mesela Afrin Operasyonu'nda Alman Leopard tanklarının kullanılmasına takılan Almanların, bu tankların 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde halka karşı kullanıldıklarını hiç sorgulamadıklarını biliyoruz. Aynı şekilde ABD yapımı F-16'ların da 15 Temmuz'da nereleri bombaladıklarını çok iyi hatırlamıyor muyuz?

Johnson mektubu 
Bu vesile ile Johnson Mektubu'nu yine hatırlamıyor muyuz? 1964 Haziran'ında Kıbrıs'taki Türk toplumuna yönelik saldırıları önlemek amacı ile ve "Garantör Devlet" olarak Türkiye Ada'ya müdahale kararı almıştı. Bu karar üzerine, ABD Başkanı Johnson dönemin Başbakanı İsmet İnönü'ye 5 Haziran 1964 tarihli bir mesaj göndermişti. Bu mesaj "Johnson Mektubu" olarak bilinir. Bu mektubun ABD'den verilen silahların kullanımına ilişkin bölümünü de aynen veriyorum:

ABD silahları 
"-... Bay Başkan, askeri yardım sahasında Türkiye ve Birleşik Devletler arasındamevcut iki taraflı Anlaşma'ya dikkatinizi çekmek isterim. Türkiye ile aramızdamevcut Temmuz 1947 Anlaşması'nın 4'üncü maddesi mucibince, askeri yardımınveriliş maksatlarından gayrı gayelerde kullanılması için Hükümetinizin, Birleşik Devletler'in muvafakatini alması icap etmektedir.

Kullanmak yas
Mehmet Barlas : Alman tankları sadece darbe girişimlerinde mi kullanılabilir?ak 

"- Mevcut şartlar tahtında Türkiye'nin Kıbrıs'a yapacağı bir müdahalede Amerika tarafından temin edilmiş olan askeri malzemenin kullanılmasına BirleşikDevletler'in muvafakat etmeyeceğini samimiyetimle ifade etmek isterim."Hürmetlerimle Lyndon B. Jonhnson.

Sabah
25 Ocak 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Mehti susuz

    25 Ocak 2018 18:58
    0 0
    ULAN YAPIN SU ALTAY TANKINI BU A.. K.. DUMUN TANKLARINI G.. SOKSUNLAR
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;