SİYASET

Mehmet Barlas : ABD’ye düşman olmaktan daha tehlikeli olan müttefik olmaktır

Tarih
19 Ağustos 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
Irak'ı işgal eden ABD'nin bu ülkeye atadığı komutan Orgeneral David Petraeus o dönemde BBC'ye verdiği özel demeçte "Irak harekâtı söz konusu olduğunda Türkiye ile Amerika arasında bir çatışma söz konusu olmamalı" demişti. ABD'li Orgeneral BBC'ye verdiği demeçte "Biz Amerika olarak iki müttefikimizin arasında kalmış durumdayız" şeklinde konuşmuştu.


Herkes müttefik 
ABD'nin Irak'a askeri müdahalesinde Türkiye'nin de yer almasını öngören 1 Mart Tezkeresi'nin 
TBMM'de reddedilmesi ertesinde doğan durumlara ilişkin bir demeçti bu. Ama daha önemlisi bir generalin işgal edilen Irak için de, bağımsız bir ülke olan Türkiye için de "Müttefikimiz" demesiydi. ABD'nin tüm dünyada itibar yitirmesinin ipuçları bu değerlendirmede bulunabilir.

Ha Bush ha Trump 
O dönemde ABD'de Başkan Bush'du, şimdi ise 
Trump var. Ama değişen bir şeypek yok. "El Kaide ile bağlantısı olabilir" ya da "Kitlesel imha silahları var" gerekçesiyle Irak'ı işgal etti. Ama yarım yüzyıllık müttefiki Türkiye'nin, kendi işgali altındaki Irak topraklarından gelen teröristler tarafından vurulmasını sadece izledi ve itidal tavsiye etti. Yetmezmiş gibi şimdi de PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD'yi de silahlandırıyor.

Gerçek müttefik 
Kısacası ABD'nin müttefiki olmak çok fazla anlam ifade etmiyor. Eğer bu ülkenin
FETÖ'ye kucak açmasını veya darbecileri sadece izlemesini hesap ederseniz,ABD'nin müttefiki olmanın tehlikelerini görebilirsiniz. Ve galiba ABD'ninOrtadoğu'daki tek gerçek müttefiki de İsrail'dir. İki askeri kaçırıldı diye o dönemde Lübnan'ı işgal eden İsrail'i hem destekledi hem de bu tecavüzü onayladı. Ama Türkiye'ye terörle mücadelede sadece sabır önerdi ve hâlâ sabır öneriyor.

Ne biçim süper güç 
Bugün minyatür Kuzey Kore'yi tehdit ederken kendi nükleer silahlanmasını yok sayıp bu ülkeyi nükleer tehdit olarak sunması, uluslararası vicdanda ne kadar kabul görebilir ki? Bir başka açıdan "Süper gücüyle rezil olmak" kavramınahayat veren ülke değil midir ABD?
Ve yetmezmiş gibi şimdiki Başkan Trump, kendi seçmen tabanını oluşturdukları için bu ülkeyi karanlık çağlara götürmeyi amaçlayan Neo-Nazilere karşı hoşgörü ile yaklaşmaktadır. Ülkenin kurucuları olan Washington'un ya da Jefferson'un isimleri, bu kargaşada ırkçı söylemlere sakız edilmektedir.
ABD işgal ettiği Irak'ı perişan etti. Ve şimdi ABD'nin kendisi Irak'a o kadar benziyor ki.

Sabah
19 Ağustos 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;