GÜNCEL

Mehmet Barlas : ABD ile Türkiye arasındaki tek konu sadece IŞİD mi?

Tarih
23 Eylül 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas
23 Eylül 2014...Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmak için New York'a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün havaalanında yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:
"- Sayın Obama ile zaten daha yeni NATO Zirvesi'nde 1.5 saat oturduk, gerek iki ülke arasındaki meseleleri gerekse bölgesel konuları konuştuk. Şimdi de Başkan Yardımcısı Biden'in böyle bir görüşme talebi söz konusu. Irak dosyasını elinde bulunduran Biden'la görüşmemiz teferruatlı şekilde olabilir."
Şu anda Türkiye ile ABD arasındaki en önemli müzakere konusunun, IŞİD'e karşı ABD liderliğinde kurulan mücadele koalisyonuna Türkiye'nin vereceği katkının içeriği olduğunu Mısır'daki sağır sultan da biliyor. Bu konuda Türkiye'nin Suriye tarafında bizim sınırımıza yönelik bir "Tampon Bölge" oluşturulması için öneride bulunduğu, da bilinenler arasında...

Pensilvanya sorunsalı
Türkiye'nin Ortadoğu'ya uzaktan ve sadece petrole dönük hesaplar üzerinden bakan ülkelerin Gazze'deki faciaya, Suriye'deki Esad zulmüne, Mısır'da demokrasinin katledilmesine ve Irak'taki adaletsiz yönetime dönük umursamazlıklarının sonucunun IŞİD olduğunu, sürekli hatırlattığını da kaydetmeliyiz.
Ama biliyoruz ki Türkiye ile ABD arasında bir de "Pensilvanya'da mukim zat"a ilişkin bir mesele var. Obama ile görüşmesinde Erdoğan'ın bu meseleyi de gündeme getirdiğini de bilmekteyiz.
Özellikle Amerikan medyasında "Türkiye güvenilir bir müttefik mi" benzeri yayınların sık sık yer aldığı şu dönemde, "Güven"in karşılıklı davranışlar üzerinde şekillenen bir duygu olduğunun herhalde hatırlatılması da gerekiyor. Türkiye'de demokrasiye, hukuk sistemine dönük bir tehdidin oluşturulduğu ve bunun kaynağında "Paralel Devlet" kurmaya teşebbüs eden ve Pensilvanya kaynaklı bir örgütün bulunduğuna ilişkin bulgular, Erdoğan tarafından Obama'ya da anlatılmamış mıydı?

MİT ile CIA işbirliği...
Şimdi eyalet Pensilvanya'dan Washington DC'deki Pennsylvania Avenue'ye ve bu cadde üzerindeki Beyaz Saray'a yüzümüzü dönersek...
ABD başkanlarının konutu olan bu yapıya son olarak bıçak taşıyan bir kişi girmeye teşebbüs ettiği için, ABD alarmda...
Ama NATO müttefiki olan Türkiye'de devletin, demokrasinin, yargının güvenliğine dönük örgütlü tehditler ise, "Pennsylvania Avenue"nün sanki umurunda bile değil...
ABD Türkiye'deki seçilmiş yönetim için "Paralel Devlet"in, IŞİD kadar önemli bir tehdit oluşturduğunu adeta görmezden geliyor.
MİT ile CIA'nın ne ölçülerde işbirliği yapabildiklerini 1999'da CIA Kenya'da Öcalan'ı yakalayıp MİT'e teslim ettiğinde görmüştük...
Aynı MİT'e Türkiye içinden kurulan kumpasları, acaba yeni CIA görmüyor mu? Yoksa eski üniformalı "Bizim Çocuklar"ın yerlerini şimdi sivil paraleller mi aldılar?
Biden'la görüşürken, Erdoğan herhalde bu konuları da gündeme getirecektir.
Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;