GÜNCEL

Mehmet Barlas : 7 Haziran'dan sonra bazıları için dünyanın sonu mu gelecek?

Tarih
07 Mayıs 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

7 Mayıs 2015

Her söylediği bilimsel kehanet olarak kabul edilen fizikçi Stephen Hawking'in önümüzdeki bin yıl içinde insanların dünyayı terk etmemeleri halinde insanlığın yok olacağını iddia etmesi, tartışılıyor.
Haberlerde görmüşsünüzdür...
Geçen hafta Avustralya'da Sydney kentinde Opera'daki bir programa hologram görüntüsüyle katılan Hawking, "İnsanlığın geleceği için uzayı keşfetmeye devam etmeliyiz. Başka gezegenlere gitmeden, üzerinde yaşadığımız bu kırılgan gezegende bir bin yıl daha var olabileceğimizi zannetmiyorum" demişti.

Önümüzdeki zamanlar
Gerçi güzel vatanımız Türkiye'deki siyasetçiler için önümüzdeki 1000 yılın sonrası değil, önümüzdeki bir ayın sonrası daha önemli... Herkes biliyor ki bazı siyasetçiler için 7 Haziran seçimlerinden sonra bu gezegen gerçekten kırılgan hale gelecek. Ayrıca bu coğrafyada kimsenin 1000 yıl sonrasını düşünecek hali yok ki... "Gelecek hafta"nın bile bölge insanına neler getireceğini kimse kestiremiyor. Bölgede gelecek yıl da neler olacağı kestirilebilen ender ülkelerden biri Türkiye ama bunun kıymetini bilenler "Sessiz çoğunluk" oluşturdukları için felaket tüccarlarının sesleri daha fazla duyuluyor.

Kaç yıl dediniz?

Hawking'in son kehanetine dönersek...
Bir bilimsel panel yapılırken kürsüdeki profesör "Bundan 2 milyar yıl sonra güneş patlayacak ve dünya da yok olacak" demiş. Konuşma sırasında uyuklayan ön sıradaki bir dinleyici telaşla ayağa kalkmış...
Profesöre "Kaç yıl sonra dünya yok olacak dediniz" diye sormuş. Profesör "2 milyar yıl sonra" deyince rahatlamış, - Ödümü patlattınız. Ben 2 milyon yıl sonra diye anlamıştım, demiş.
Geçen yıllarda Kudüs'te bir müzede sergiye çıkarılan Newton'a ait 1704 tarihli bir mektupta ünlü fizikçi, İncil'e dayalı olarak yaptığı çalışmalarda dünyanın 2060'ta sona ereceğini söylüyordu. Bu mektupla modern fiziğin ve astronominin babası olarak kabul edilen Isaac Newton'un (1642-1727), dünyanın sonunun 2060 yılında geleceği öngörüsünde bulunduğu ortaya çıkmıştı...

Büyük ve küçük kıyametler

Bizde ise dünyanın sonu ile veya "Kıyamet"le bilim adamlarından çok mizahçılar ilgilenmiştir. Örneğin Nasrettin Hoca'ya göre "Büyük Kıyamet" kendisinin, "Küçük Kıyamet" ise eşinin ölmesi değil midir?
Hoca'nın bu yorumunu güncel siyasete uyarlamayı denersek... Mesela CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için "Büyük Kıyamet"
7 Haziran'da da CHP'nin yüzde 25 oy oranını geçememesi, "Küçük Kıyamet" ise AK Parti'nin Anayasa değiştirecek milletvekili ile TBMM'ye gitmesi olamaz mı?
Cehennem mi?

Dünyanın sonu geldiği yani kıyamet koptuğu zaman kimlerin cennete, kimlerin cehenneme gideceği sorunsalı da zihinleri fazlaca işgal eder. Bir karikatürde cehennemdeki alevlere bakan bir ölü fani cehennemin kapısındaki zebaniye "Burası cehennem mi" diye sorduğunda, zebani "Hayır burası solaryum" cevabını veriyordu...
Neyse... Önce şu 7 Haziran sonrasını görelim. Arkasından 1000 yıl sonra ne yapacağımızı düşünürüz...

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Davut ÖZTÜRK

    07 Mayıs 2015 08:01
    1 0
    Bu ahlaksız bu seçimde de kaybetse hatta %25 altı değil %20 altında da bi sonuç alsa çıkar bir mazeret uydurup yoluna devam eder hatta hatta bu seçiminde galibi biziz der çünki onur denen şey eksik adamda
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;