SİYASET

Mehmet Barlas : 7 Haziran sonrasındaki iktidar belli ama...

Tarih
17 Mayıs 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

17 Mayıs 2015

Kolunuzdaki saatin akrep ve yelkovanına egemen olabilirsiniz ama bu durum, sizi "Zaman"ın da efendisi olduğunuz yanılgısına düşürmemelidir.
Baksanıza... Zaman kıyısı olmayan bir nehir gibi hepimizi ve her şeyi, beraberinde sürükleyerek akıyor. Gözümüzü kapatıp açana kadar 7 Haziran genel seçimleri de yapılmış olacak.
Şu anda "Acaba seçim sonuçları nasıl çıkacak" sorusu üzerinde çeşitlemeler yaparken bir anda bu sonuçların yansıttığı tabloyu yorumlamakta olacağız...

Beşir Atalay'ın gözlemleri

Seçimin şu anda bilinmeyen sonuçlarına ilişkin ön yargısız ve sağlıklı bir yoruma nihayet dünkü Dünya gazetesinde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay'ın Ferit Parlak ve Canan Sakarya ile yaptığı söyleşide ulaştım... Son dönem Türk siyasetinde sağduyuyu simgeleyen isimlerden biri olan Beşir Atalay'ın gözlemlerinin bazı satırbaşlarını, gözden kaçıranlar için alıntılamayı doğru buldum...
İşte Atalay'ın söyleşisinden bazı satırbaşları...

HDP'nin durumu belirsiz

Bugünkü görüntü rahat bir AK Parti iktidarını gösteriyor. CHP ve MHP'nin durumunda çok bir değişiklik yok. Onların zaten iktidar olmak gibi bir hedefleri de yok... HDP'nin barajı aşması ya da aşmaması seçimin sonucuna etki edecek ama bir şey söylemek için biraz daha erken.

Çünkü henüz kararsızlar tükenmedi.
AK Parti'nin anayasa değişikliğini referanduma götürecek milletvekili sayısını yakalayıp yakalamamasını HDP'nin barajı aşıp aşmaması etkiler.
Çünkü Doğu ve Güneydoğu'da HDP tek rakibimiz. HDP barajı geçse de geçmese de bizim hedefimiz tek başına AK Parti Hükümeti.

Rasyonel seçmenin ağırlığı

Bir partinin yürüttüğü kampanyanın seçim sonucuna pozitif etkisi en fazla yüzde 2 ile 5 arasında... Rasyonel seçmeni önemli görmek lazım. Türkiye'de tabii ideolojik siyaset fazla, şu anda da görüyoruz etnik siyaset, inanç siyaseti yapılıyor. Bir parti var ki orada etnik siyaset yine önemli, CHP ideolojik siyaseti ilk kez ikinci plana attı, biraz daha ekonomi önde.

Seçime doğru toparlanma

Her partinin ideolojik katı kitlesi olsa da seçimin sonucunu genelde rasyonel seçmen belirler. Rasyonel seçmen olup bitene, ekonomiye, kendi planlarına, çocuklarının geleceğine, ülkenin gidişatına bakıyor ve bütün bunları birlikte değerlendiriyor. Seçim kampanyaları başlarken araştırmalardan da görürsünüz, biraz dağılma olur ama seçime doğru tekrar toparlanır, yani sandık yaklaştıkça herkesin irdelemesi ve daha rasyonel incelemesi artar.

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;