DÜNYA

Mehmet Balas : "Obama'nın Erdoğanlaşma" süreci...

Tarih
19 Temmuz 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Mehmet Barlas

19 Temmuz 2015

Hatırlıyor musunuz? Tayyip Erdoğan'ın İran'a uygulanan ambargonun kaldırılması ve İran'ın nükleer alandaki çalışmalarının uluslararası bir uzlaşma ile kriz konusu olmaktan çıkartılması için harcadığı çabaları... Başbakan Erdoğan ve Brezilya Cumhurbaşkanı Lula'nın Birleşmiş Milletler'de İran'ın izole edilmemesi için neler yaptıklarını hatırlamıyor musunuz?
O dönemde başta "Pensilvanya Örgütü"nün medya imamları olmak üzere Erdoğan takıntılılar, AK Parti'yi ve hatta MİT'in yöneticilerini bile "İrancı" olmakla suçlamazlar mıydı?
Peki şimdi ne yapacaklar bunlar?

Gecikmeli olsa da

Baksanıza... ABD Başkanı Obama sonunda gecikmeli olsa da Erdoğanlaştı... Hem İran'la anlaşmaya varıldı, hem de İran'a uygulanan ambargo kalkıyor.
"Obama'nın Erdoğanlaşması" sürecinin tek yansıması İran'a ilişkin Amerikan politikalarındaki radikal değişim değil ki?
İsrail'in Filistin'e ve özellikle Gazze'ye uyguladığı çözümsüzlüğe ve baskıya dayalı tutum yüzünden, Obama'nın Netanyahu'yu karşısına almasını ve sonunda Vatikan'ın bile Filistin'i tanımasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Doğruya doğru

Bütün bu gelişmelerin Ortadoğu'daki dengeleri nasıl etkileyeceğini zamanla göreceğiz... Obama Amerika'sının özelliği geçmiş hatalardan ders alınabilmesi ve mesela Küba ile diplomatik ilişkilerin başlatılmasında olduğu gibi, kemikleşmiş politikaların değiştirilebilmesidir. Irak'ta Maliki'nin terk edilmesi de buna bir örnek değil midir?
Sanırım Mısır'da Sisi darbesine verilen Amerikan desteği de, bu ülkenin giderek terörizm rüzgarına sahne olması ile yeniden gözden geçirilecektir... Meşru siyasetin bir öğesi olarak halkın oylarına dayanan bir oluşumun yer altına itilmesinin sonuçlarını, herhalde Washington da görecektir.

Yanlış tutumlar

Sözünü ettiğimiz tüm bu gelişmelerde Tayyip Erdoğan büyük doğruları önceden söylediği için birileri tarafından Türkiye'yi diplomatik yalnızlığa sürüklemekle suçlanmadı mı? Ona muhalefet etmek için bazılarının Beşar Esad'ı, bazılarının da Sisi'yi ziyaret ettiklerini görmedik mi?
İç siyasetteki yetersizliklerini dış politikaya yanlış yaklaşımlarla aktaranlara en iyi uyarı "Obama'nın Erdoğanlaşması" olamaz mı?

Sabah

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;