DÜNYA

Kürşad Zorlu : İsrail’i cesaretlendiren tablo işte budur!

Tarih
16 Mayıs 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Kürşad Zorlu

İsrail Gazze'yi vurmaya devam ediyor. Yüzlerce insan hayatını kaybederken bu saldırılar bir meşru müdafaa hakkı olarak sunuluyor. Gerçek şu ki ABD tarafından İsrail'e yılda 3.8 milyar dolar askeri destek yapılıyor. ABD Temsilciler Meclisi'nin Müslüman milletvekillerinden İlhan Omar bu konuda şöyle dedi: "Bu saldırı, ABD hükümeti tarafından finanse edilen ve desteklenen bir devletin başka bir devletin insanları üzerinde gerçekleştirdiği askeri işgalidir."

Peki İslam ülkeleri bu tablo karşısında ne yapabiliyor? Kınama mesajlarını saymazsak aslında bir hiç! Henüz uluslararası mekanizmaları bile hareket geçirebilecek birlik ve motivasyondan çok uzaktalar. Türkiye dışında da bunu ayakta tutmak ve gerçekleştirmek isteyen bir ülke yok gibi...

Before Helen Mirren plays Golda Meir: 7 stars who played Israeli prime ministers | The Times of IsraelArap Birliğini oluşturan ülkelerin İsrail ile vardıkları anlaşmayla bu psikolojik eşiği çoktan aştıklarını daha önce ifade etmiştim.

Yıllar önce Mescid-i Aksa kundaklandığında dönemin İsrail Başbakanı G.Meir'in şu sözlerini hatırlıyorum: "O gece sabaha kadar korkudan uyumadım. Sanıyordum ki Müslümanlar dört bir taraftan İsrail’e girecekler. Lakin korkulan olmadı. İşte o zaman anladım ki biz istediğimizi yapabiliriz, zira ümmet uyuyan bir ümmettir.”

İşte bu noktada Prof. Dr. Erol Güngör’ün “İslam’ın Bugünkü Meseleleri” adlı çalışmasından bir bölümü paylaşmak istiyorum. Güngör, İslam Dünyasının maddi ve manevi bir tür esaret altında olduğundan söz ederken bunu şu temel gerekçelere bağlar:

Birincisi bu yönetimlerin bizzat İslam'dan ayrılmasıdır. Eğer öyle olmasaydı İslam birliği ve kardeşliği emrederken birbirlerinin kuyusunu kazmazlardı. İslam ilmi teşvik ettiği halde cehalet kıskacında kalmazlardı. Ve İslam sadeliği emrettiği halde lüks ve şatafatta boğulmazlardı. En önemlisi de adalet Müslümanlara emredilirken bu ülkeleri yönetenler zulme ortak olmazlardı.

İkincisi bugünkü Müslüman ülkelerden hiçbirinin diğerlerini güçlü bir dayanışmaya sokacak güce sahip olamayışıdır. Hiçbir İslam ülkesi karşısında kendisi için ideal edineceği, hayranlık duyduğu bir devlet göremiyor. Bu zayıflık ve bölünmüşlük onları kendileri dışında teşekkül eden politikaları kabule zorluyor. Yakınlaştırmak şöyle dursun husumetleri artırıyor.

Üçüncüsü İslam Dünyası arasındaki birliktelik Arap milliyetçiliğinin gerisinde kalmakta ve dünyada Müslümanları ortak bir zeminde buluşması engellenmektedir. Burada en büyük engel yönetimdeki hakim zümreler ve elitlerdir. 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;