SİYASET

Kübra Par : Arınç’ın istifasından çıkan kısa ve net sonuçlar

Tarih
25 Kasım 2020
İzlenme
Kişi
Yazar
Kübra Par

Hükümet, “Reform dediysek de Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş için sözlerimizden bir anda dönecek değiliz” mesajı verdi.

Cumhur İttifakı güçlendi, MHP ve Devlet Bahçeli daha çok güçlendi.

Önce Berat Albayrak, ardından Bülent Arınç… Erdoğan tüm camiaya “Ayağınızı denk alın, kimse vazgeçilmez değil” demiş oldu.

7 yıllık güvenlikçi paradigmanın 7 günde değişmeyeceği kesinleşti.

‘Reform’ ve ‘yeni dönem’ söyleminden vazgeçilmedi ama zamana yayarak ve alıştıra alıştıra bir dönüşüm deneneceği belli oldu.

Arınç’a en çok Kavala ve Demirtaş kızmış olmalı. AİHM ve AYM kararları gereği, sessiz sedasız bir tahliye belki de mümkünken, ötelenmiş oldu.

Meral Akşener, üst üste sert açıklamalarıyla tarafının muhalefet bloku olduğunu bir kez daha gösterdi.

 

 Bülent Arınç'tan istifa sinyali - Son dakika haberleri

Cemil Çiçek’in tavır farkı

Reform söyleminin ardından en çok iki ismin sözleri dikkat çekmişti, Bülent Arınç ve Cemil Çiçek.

Aslında ilk önce konuşan Çiçek’ti. Karar Gazetesi'nden Ahmet Taşgetiren’e “Reform kelimesi çok aşındı, kimse bir şey beklemesin. Bize topyekün bir tevbe-i nasûh lazım” demesi hükümete yönelik ciddi bir eleştiri olarak okunmuştu.

Saray'ın YİK üyesi Cemil Çiçek: Reform kelimesi çok aşındı, kimse bir şey beklemesinAyrıca iktidarın limoni olduğu Karar Gazetesi’ne konuşması Cumhurbaşkanı’nın da tepkisini çekmiş duyduğum kadarıyla.

Arınç’ın yarattığı kriz ile birleşince Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu'nun topyekûn tasfiyesi dahi gündeme gelmiş.

Arınç’a kıyasla her zaman daha temkinli bir çizgide ilerleyen Çiçek, yaklaşan fırtınayı görmüş olmalı ki kendi pozisyonunu ayırmakta gecikmedi.

Önceki gece ben yayındayken programımıza bağlandı ve sözlerine açıklık getiren açıklamalar yaptı.

Öncelikle “Görülmekte olan davalarla ilgili Arınç’ın yaptığı yorumları doğru bulmuyorum” diyerek tarafını belli etti.

Ardından AYM kararlarının tartışmaya açık olmadığına da vurgu yaparak adaletten yana tavrını ortaya koydu.

Arınç’ın bu haftakine benzer eleştirileri kurul toplantılarında bizzat Erdoğan’a da söylediği speküle edilmiş, hatta Arınç’ı Erdoğan’ın teşvik ettiğine dair gerçeklikten uzak yorumlar yapılmıştı.

“Sahi ne konuşuyorsunuz o toplantılarda? Arınç eleştirilerini Cumhurbaşkanı’na da söylüyor mu?” diye açıkça sordum Çiçek’e.

“Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’nda sadece devlet sorunlarını konuşuyoruz. Orası AK Parti İstişare Kurulu değil. Gündelik siyaseti, partiler arası ilişkileri konuşmuyoruz” diyerek çok merak edilen bir meseleyi açıkladı. Bu vesileyle kurulun bekasını da korumaya çalıştı.

Peki Çiçek parti içindeki muhalif kanattan mı?

Sık sık gündeme gelen bu iddiaya da son tartışmalar üzerinden yanıt verdi.

“Bugünün siyasi ortamında kimse başkasını suçlamak için benim sözlerimi kullanmasın. AK Parti ya da Cumhur İttifakı ile ilgili bir sıkıntı çıkarılmak isteniyorsa benim laflarımdan o değirmene söz çıkmaz” diyerek de...

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;