GÜNCEL

İsmail Kılıçarslan : Niçin oldu bu?

Tarih
09 Haziran 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
İsmail Kılıçarslan
9 Haziran 2015

Hayır. Hiç kimse 'ama Guardian, ama New York Times, ama paralel' falan diye söze başlayıp mazeret aramaya kalkmasın. Geçtiğimiz seçimlerin tamamına yakınında bunlara benzer bir dünya zorluk vardı ve millet, iradesini net şekilde ortaya koymuş; tehlikelerin tamamını bertaraf edecek desteği vermişti. Şimdi aynı millet, geçtiğimiz genel seçime nazaran %9 daha düşük oy verdi AK Parti'ye. Eldeki sonuç budur.

Niçin oldu bu? Bu yazıyı yazdım diye, mesela seçimden önceki cumartesi yazdığım yazıyı bile görmezden gelerek, beni 'kripto, hain' falan gibi kelimelerle tanımlamaya meyyal destekçiler yüzünden oldu. 'Koca partinin sosyal medya politikası ne idiğü belirsiz bir takım kifayetsizlerin eline bırakılır mı' diye sorduğumuzda küfür yememiz sebebiyle oldu.

Niçin oldu bu? 'Asgari ücret çok düşük, sosyal adaletin tesisi şart' diyenlere kulaklar tıkandığı için oldu. AK Partili gençlerin bile bir çeşit 'resmi parti sözcüsü' gibi davranmayı alışkanlık haline getirmeleri sebebiyle oldu.

Niçin oldu bu? 'Bakara makara' diyerek açık ara AK Parti tabanının en nefret ettiği adam haline gelen, Meclis'teki oylamada verdiği o fotoğraf yüzünden partiyle ilişiğinin o gün kesilmesi iktiza eden adamların balkonlara çıkarılması sebebiyle oldu.
Niçin oldu bu? Her türden eleştiriye kulak tıkamanın neredeyse bir parti geleneğine dönüştürülmesi sebebiyle oldu.
Niçin oldu bu? 'Şu barajı kaldırın' cümlesine hiç ama hiç itibar edilmediği için oldu.

Niçin oldu bu? 6-8 Ekim olaylarını bırakın doğru düzgün tahlil etmeyi, o olayların bölge halkında oluşturduğu tedirginlik hakkında dahi hiçbir fikir sahibi olunamayışı sebebiyle oldu. Devlete sahip olmakla 'devletçi dil' arasında bir fark ortaya koyabildiği için bunca başarılı olan AK Parti'nin birdenbire 'devlet ebed müddet' fikrine saplanıp kalmasıyla oldu.
Niçin oldu bu? 'Gezi'yi sadece faiz lobisi ve komplo teorileriyle açıklayamayız; meselenin bir dünya başka boyutu var' diyen her sesin derhal susturulması nedeniyle oldu.

Niçin oldu bu? Birinci sınıf liberaller ve birinci sınıf İslamcılar sizi her seferinde uyarmaya çabalarken sizin ısrarla 'gözü kapalı bizi savunuyor, bu bize yeter' dediğiniz bir takım omurgasız adamları baş tacı etmeniz yüzünden oldu. Süreçte sizi nasıl satmaya başladıklarını gördük.

Niçin oldu bu? Partiye gönül vermiş hemen herkesin 'kardeşim, Milli Görüş kökenli teşkilatlar tasfiye ediliyor, yerine ne olduklarını bilmediğimiz adamlar geliyor; böyle olmaz' dediğini duymazdan geldiniz de, ondan oldu.
Niçin oldu bu? Listelere girdiklerinde gerçekten AK Parti'ye farklı bir hava getirebilecek bir dünya insanı liste dışı bıraktınız diye oldu.

Niçin oldu bu? Danışmanlar arası çekişmeden sadece bir avuç insanın haberi var, 'Ankara'da kim kimin adamı' listeleri yapıldığını ruhumuz duymadı sandığınız için oldu.

Niçin oldu bu? Altyapısını hazırlamadan, toplumun bunu tartışmasına fırsat vermeden bütün seçim stratejisini 'başkanlık' üzerinden kurmanız sebebiyle oldu.

Niçin oldu bu? HDP'ye karşı koyacağız diye geliştirilen dilin Kürtlerin kalbini kıracağı ön görülemedi de ondan oldu.
Niçin oldu bu? Sokaktan gelen, sokağı bilen, sokağı önemseyen bir partinin dili giderek sokaktan uzaklaşmaya başladığı için oldu. Sokaktaki insanın kibirden hoşlanmadığı, asgari ücretle geçinmeye çalışırken makam arabası tartışmasını pek de hoş karşılamadığı görülmedi de ondan oldu. Her şeyi büyük resimde arayıp bulmaya meyyal 'yurtdışında okumuş parlak çocuklar'ın ortaya 'hakiki' bir şey koyamadığı fark edilmedi de ondan oldu.

Peki, şimdi ne olacak?
Ne olacağı açık… 'Eski, yeni şeyler söylenmeye başlanacak.' AK Parti'nin 2002-2011 arası tutturduğu o muazzam başarılı politik dil revize edilecek. Sokağa inilecek. Sosyolojiye kulak verilecek. Ciddi bir kan değişimi ile 'Bismillahirrahmanirrahim' diyerek yeniden başlanacak. Zira Tarık Tufan'ın da dediği gibi 'Allah yeniden başlayanların yardımcısıdır.'
Bir de şu: Ben bunları 'mevziden' yazıyorum. 25 yıldır içinde yer aldığım o hakiki mevziden. Dolayısıyla 'toparlanın gitmiyoruz' diyorum sadece. Bilmem anlatabildim mi?

Ne diyordu Elliot: 'Bana kızın yine e mi? Ben yine hain, kripto, paralel olayım. Yine ihanet çemberinin ortasında yer alayım. Ama ne olur azıcık silkelenip kendinize gelin be abiler artık.'


Yenişafak 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • GİRESUN

  09 Haziran 2015 22:18
  4 2
  KALEMİNE SAĞLIK... AKPARTİ İÇİNDE O KADAR ŞIMARMIŞ İNSANLAR VARDI Kİ ; BUNLARI YAKINDAN TANIYANLARDAN BİRİYİM.. BU YAZINIZ ONLARA ŞAMAR OLDU.. BİZ Kİ MGV TARİHİNDEN YETİŞTİK. ASIL OLAN DAVADIR....BİZ DAVA ADAMIYIZ... ÖLSEKDE SÜRÜNSEKDE HER ZAMAN DAVAMIZ ÖN PLANDADIR... DAVAMIZ İSLAM...YOLUMUZ AKPARTİ DİR... SAYGILAR...
 • ayhan

  09 Haziran 2015 14:59
  5 2
  ağzına sağlık umarım hatalardan dönerlerde yine milletine döner sinei millet ben örneğin 8 aydan beri boşta olan ve işsizlik çeken bi baba olarak yüreğimdekini yazıyorum deri sektöründe çalışıyorum ve benim gibi bu sektörden o kadar boşta olan insan varki sayısını bilmiyorum ve bizimle ilgilenen bir kurum ve kuruluş yok yaş 46 iş arıyorum ve 40 yaş üstü eleman ihtiyacı hiç bir yerde yok bizim gibileri aramıyolar bizler evladın eline bakar olduk onlar okul okuması gerekirken evin yükünü omuzlamışlar babaya bakmaya evini geçindirmeye çalışıyolar ağır olaylar bunlar bide bizim gibilerin gözünden bakmaya çalışın lütfen ri ca ediyorum yeter yetkililer artık kendinizi düşünmeyi bırakın neymiş seçimlerde kim ne kadar harcamış kim ne kadar seçilmiş kimler zararda yani seçilememiş olarak millet vekili olamamış hala neyin hesabi yapılıyor birazda halkın çektiği ızdırabı bankalara esir düşmüş halkınızı düşünün hala zarar ziyan hesapları yapan millet veki,li olmuş veya olamamış milet vekili olupta nasıl millet vekili olarak emekli olabilirim sevdasına düşmüş bir takım gürüh insan müsvetteleri vatnınızı milletinizi ve onlardan oluşan aileleri birazda düşünün ondan sonra nerelerde hatalar olduğunu bulun heeee bide şunu diyim oyumuz yine RECEP TAYYİP ERDOĞANADIR oda yanındaki kibirleri ayyuka çıkmış olanları artık temizleyin milletin partisi olun aaahhhhhhhh... sizlere ne diyeyim ama yetr diyorum.....:?
 • Sami

  09 Haziran 2015 13:55
  8 0
  Söz Bulamıyorum 5N 1K Der gibiÇok ince ve hassas tespitler yapılmış number one ......... Perfect......
 • Osman

  09 Haziran 2015 12:10
  11 1
  Şu yazıyı okuyan birisi çıkıp size hain derse, paralel derse o zaman 10 seçimdir AK Partinin kazandığı seçimden sonra CHP'nin halkı suçlaması, bahaneler üreten bir tavır sergilemesinden ne farkı kalır. Birileri çıkıp vatandaşı suçluyor, yok HDP'ye barajı geçirttiniz, yok birlik oldunuz, yok şu yok bu. Biride çıkıpta demiyor ki bunların yöneticileri böyle yaptığı halde halkta onlara inanıp peşlerine takılıyorsa bizim eksikliğimiz nedir? demiyor. Ak partinin oyu %8 düşmüş ise kimseyi suçlamamalı, o oyu yeniden kazanmak istiyorsa biz nerde yanlış yaptık? nerde eksik kaldık diye oturup sorgulamalı. Bu anlamda eksiklik ve hataları ortaya çıkaran güzel bir yazı olmuş. Kafayı kuma gömerek mevcut oyları da düşürmekten başka bir yere varılamaz.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;