GÜNCEL

İsmail Kılıçarslan : Bi baksana Sayın Vali

Tarih
14 Kasım 2020
İzlenme
Kişi
Yazar
İsmail Kılıçarslan

Biz Müslümanlara göre insan, Allah’ın yeryüzündeki halifesidir. Bu yalın gerçeği bizatihi Allah’ın Kur’an’ındaki sarsılmaz beyanlarından kabul etmişizdir.

Diğer yandan dini-politik bir kavram olarak “hilafet”, kurumsallaşmasından yaklaşık 1350 sene sonra ortadan kaldırılan bir temsil makamıdır. Yüzyıllar içerisinde önemi artıp azalsa da “halife”, Müslümanların en yüksek dini-politik temsilini üstlenmiştir.

Malumuzdur, hilafet makamı 3 Mart 1924 tarihinde, genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin “ilga ettiği” bir makamdır. O tarihten beri Müslümanlar, en üst düzeyde bir dini-politik temsilden mahrumdurlar.

Bursa Valiliği'nden 'Hilafet' mesajı paylaşan bekçi açıklaması: Soruşturma açıldı - Internet HaberHilafetin kaldırıldığını ilan eden kanunun yazılı hali son derece ilginçtir: “Halife hal edilmiştir. Hilâfet, Hükümet ve Cumhuriyet mânâ ve mefhumunda esasen mündemiç olduğundan hilâfet makamı mülgadır.”

Bu kanundan anlamamız gereken şey, hilafet makamının esastan kaldırılmadığı, halifenin görevinden el çektirildiği ve hilafet makamının Türkiye Cumhuriyeti uhdesinde “belirsiz bir vakte kadar uyutulduğu” olabilir. Hakeza, bunu böyle anlamamak, “efendim, hilafet kaldırıldı” şeklinde değerlendirmek de mümkündür. Lakin “hilafet istemek” suç değildir. Geçmişten bu yana “hilafet istiyoruz” diyenler, asılsız bir takım hukuki değerlendirmelerle mahkûm edilmişlerdir.

Bursa Valisi Yakup Canbolat kimdir?Gelelim Kelime-i Tevhid meselesine. Malumunuz, ibare “la ilahe illallah, Muhammedün Resulullah” şeklindedir ve birinin Müslüman olmasına yeterlilik beyan eder. Biz Müslümanların ana ve değişmez ilkesi Kelime-i Tevhid’dir.

“Niçin uzun anlatıyorsun?” diye sorulursa “az sabır” derim cevap olarak.

Şundan uzun anlatıyorum. 10 Kasım günü Bursa’da bekçi olarak çalışan bir kardeşimiz, bir sosyal paylaşım sitesinde “Hilafet” yazıp Kelime-i Tevhid görseli paylaşınca Bursa Valiliği tarafından kendisine bir soruşturma açıldı.

Bursa Valiliği'nden 'Hilafet' mesajı paylaşan bekçi açıklaması: Soruşturma açıldı - Internet HaberSoruşturma açılması tepkilere yol açınca Bursa Valisi Yakup Canpolat paniklemiş olacak ki peş peşe iki basın açıklaması yayınlattı. O açıklamalardan biri şu: “Çarşı ve mahalle bekçisine açılan soruşturma ile ilgili, sosyal medyada yapılan değerlendirmeler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. İlimizde çarşı ve mahalle bekçisi olan ve kamu güvenliğinden sorumlu bir personelin yapmış olduğu bir paylaşımın, görevin niteliğine uygun düşmemesi sebebiyle soruşturma açılmıştır. Söz konusu soruşturma, dini değerlerimizi ihtiva eden bir görsel sebebiyle değil, kullanılan etiketin, devlet memuru ödev ve sorumluluğuyla bağdaşmaması nedeniyle açılmıştır.”

Açıklamadan anlıyoruz ki Sayın Vali’nin Kelime-i Tevhid ile bir sorunu yok. Eh, bu iyi haber… Fakat yine açıklamadan anlıyoruz ki Sayın Vali’nin “hilafet” kelimesi ile ilgili bir sorunu var. Yahut daha da daraltalım: “Hilafet” kelimesinin kullanımını devlet memurunun ödev ve sorumluluğu ile şey yapamıyor. Hah, bağdaştıramıyor.

Niçin? Akla gelen ilk cevabı elemek için söyleyelim. Sayın Vali, “insanın Allah’ın yeryüzündeki halifesi olduğuna” inanmıyor yahut ihtimal vermiyor. “Olmaz öyle saçma şey” mi dediniz? Zaten “elemek için” yazdığımı beyan etmiştim.

O halde ikinci ihtimal şu: Sayın Vali, bir dini-politik makam olarak hilafetin değil istenmesini, Kelime-i Tevhid ibaresiyle beraber kullanılmasını bile suç kabul ediyor. Öyle ya, bekçi kardeşimiz sadece “hilafet” yazıp paylaşmış görseli. “İstiyorum” dememiş, “şarttır” dememiş falan filan.

Şimdi bayramlık ağzımı açıp iki çift laf edeceğim aslında pek de “sayın” olmayan Sayın Vali’ye: Yahu. “Hilafet” kelimesine soruşturma açtığının ve bunu yaparak da fevkaladenin fevkinde komik duruma düştüğünün farkında değil misin? Bir kelimeye, evet evet, sadece bir kelimeye soruşturma açmakla 1940’ların ceberut valilerini bile mumla arattığının farkında değil misin? Kelimelerin kullanımının “ödev ve sorumluluk” bahsiyle alakasını kurarak mantık ilmini iflas ettirdiğinin fakında değil misin?

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • vatandaş

    14 Kasım 2020 21:42
    2 0
    adamın içinden haçlı ruhu varmış....fetöcüler gibi
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;