POLEMİK

İsmail Kılıçarslan : “Başka bir şekilde”

Tarih
02 Mayıs 2020
İzlenme
Kişi
Yazar
İsmail Kılıçarslan

Petra Costa’nın yönettiği ve Brezilya başkanı Dilma Rousseff’in bir yargı ve meclis darbesiyle azledilmesi sürecini anlatan başarılı belgesel The Edge of Democracy’in en önem verdiğim sahnesinden bahsederek başlayayım. Dilma Roussef’in azil sürecini karara bağlayacak mahkeme öncesi Brezilya’daki “statüko savunucuları” ile Lula-Dilma çizgisini savunan değişimciler son derece büyük bir meydanın sağına ve soluna yerleştiriliyorlar. Havadan çekim yapıldığında görülen manzara şu: Ortası bomboş ve polis korumasında olan meydanın solunda Dilma’nın azledilmesine karşı olanlar, sağında ise azil isteyenler. Dış ses o esnada mealen şöyle söylüyor: “Sokakta başlayan ve bir hukuk darbesine dönüşen bu süreç, Brezilya halkını tam ortadan ikiye ayırdı. Bu, seneler içerisinde değişecek bir şey mi yoksa kalıcı bir hasar mı?”

Türkiye’de meydanın boş kaldığı ve tarafların meydanın kenarlarına sıkıştığı süreç ile Brezilya’daki sürecin “aşırı benzer” olması hep dikkatimi çekmiştir. Tam da Gezi olayları sırasında Brezilya’da da “statüko yanlısı Brezilyalılar” tencere tava çalarak sokaktaydılar. Bu olayların ardından Lula’ya “sahip olduğunu asla ispat edemedikleri bir dubleks ev” yüzünden yolsuzluk iddiasında bulunan bir “süper savcı” devreye girdi ve Lula’nın siyasetten uzaklaştırılmasına, Dilma’nın azline neden olan süreç böylece tamamlandı.

Peki sonuç? Lula’nın millileştirdiği ulusal petrol şirketi yeniden uluslararası bir konsorsiyumun eline geçti. Brezilya “tamam” oldu.

Aradan yıllar geçtikçe ve bu kabil benzerlikler daha net ortaya çıktıkça anlıyorum ki Gezi olayları, -katılıp destek verenlerin bir kısmının niyetleri hariç- son derece gerici bir “statükoyu savunma ayaklanması”ydı.

Aslında bir yanıyla çok başarılı da oldu Gezi. Çünkü “meydan” boş kaldı Gezi sonrası. Hepimiz meydanın sağına ve soluna sıkışıp kaldık. Bu 17-25 Aralık kumpasına kendiliğinden bir zemin sağladı. Brezilya’daki sırayla oldu yani Türkiye’de olaylar.

Fakat tabii bir hesap hatası çıktı ortaya. “Meselenin ihale edildiği” P.İ.Ç topluluğu, yani atlet koklayıcı, sümük yalayıcı FETÖ’cüler, Brezilya’daki emperyalizmin itleri kadar kabiliyetli çıkmadılar. Başaramadılar meşru iktidarı devirmeyi.

Canan Kaftancıoğlu hakkında soruşturma başlatıldı | Euronews15 Temmuz’a giden yol böyle açıldı işte.

Hatırlayalım 15 Temmuz öncesi süreci. Ekrem Dumanlı’sından Nazlı Ilıcak’ına, Ömer Faruk Kavurmacı’sından Kerim Balcı’sına kadar tüm FETÖ unsurları aylar öncesinden “bir başka şekilde” demeye başlamışlardı. “Bu iktidar nasıl gidecek?” sorusuna hep “seçimle ya da başka bir şekilde ama mutlaka gidecekler” diye cevap veriyorlardı.

P.İ.Ç topluluğu darbeyi de başaramadı malum. “Evlerinden dışarı burunlarını uzatamazlar” dedikleri halk, meseleye el koydu ve dünya darbecilerin koyun gibi yan yana dizilmiş, domuz gibi elleri arkalarından bağlanmış slip donlu fotoğraflarını gördü finalde.

Canan Kaftancıoğlu’nun meşru iktidar için kurduğu “ya erken seçimle gidecekler ya da başka bir şekilde” cümlesini tam da buradan okumayalım da ne yapalım, söyler misiniz? “Başka bir şekilde” lafını “statükocu bir darbe çağrısı” olarak değerlendirmeyip ne yapalım, söyler misiniz?

Sanki Türkiye’de “sandık” yokmuş gibi, sanki o sandıktan en son aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de olduğu çoğu şehirde başarıyla çıkan kendi partileri değilmiş gibi “başka bir şekilde” derseniz “bi sakin gel” deme hakkımız da, 15 Temmuz’u hatırlatma hakkımız da bakidir.

Niye bakidir biliyor musunuz? Olası bir darbe girişiminde “canından korkan soysuz köpektir” demeyeceğimizden değil. Pazen eteklerimizle, çizgili pijamalarımızla, mutfak terliklerimizle sokaklara dökülmeyeceğimizden değil. Okey masasından, camiden, öğrenci yurdundan çıkıp vatanı kurtarmaya niyetlenmeyeceğimizden değil.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • Ich hoffe

  03 Mayıs 2020 08:39
  3 0
  Aslanim benim aynen bu soysuzlara artik tahamul edemiyorum Bunlarin hepsini cehenneme göndermek boyun borcu gitsin domuz yesin terbiyesiz
 • Asena

  03 Mayıs 2020 02:53
  2 0
  Teşebbüs edeni canlı almak yok!
 • ayhan yılmaz

  03 Mayıs 2020 01:24
  2 0
  chp, bu canan hanımı orda tutsun ve dindar halktan oy beklesin çok çelişkili durum. dindar olduğunu söyleyen halkın bir kısmıda bu hanım efendi oradayken chp ye oy versin dahada çelişkili bir durum.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;