GÜNCEL

Hilal Kaplan : Kaşıkçı çemberi kapanırken...

Tarih
17 Ekim 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Hilal Kaplan
Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin konsoloslukta işlendiğine dair, Türk polisinin kanıt bulduğu bilgisi resmî yetkililerce doğrulandı.
Türk polisinin, üzerinden 15 gün ve birkaç temizlik ekibinin geçtiği, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dediğine göre bazı odaların boyanarak izlerinin kapatılmaya çalışıldığı bir cinayete dair delili birkaç saatlik çalışma içinde bulması şüphesiz önemliydi.
Birleşmiş Milletler'den, Kaşıkçı soruşturmasıyla ilgili Suudi Arabistanlı diplomatların dokunulmazlıklarının kaldırılması çağrısı geldi.
S. Arabistan yönetimi de artık çemberin daraldığının farkında olacak ki Washington Büyükelçileri Halid bin Selman'ın Riyad'da kalacağı duyuruldu ve İstanbul Başkonsolosları Muhammed el Uteybi de dün itibariyle Riyad'a döndü.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da dün S. Arabistan'daydı. Kral Selman ve oğlu Veliaht Prens ile gülerek kameralara poz veren Dışişleri Bakanı, Trump yönetiminin bin Selman'dan kolay kolay vazgeçmeyeceğini mi anlatmaya çalışıyordu? Aynı gün ABD Başkanı Trump'ın da "devletten bağımsız hareket eden yoldan çıkmış unsurlar" diye tanımlayabileceğimiz"rogue killers" teorisini ortaya atması, ABD yönetiminin kimsenin inanmayacağı bir tezi öne sürerek Veliaht Prens'i aklamaya çalıştığını düşünmeye yol açtı. 15 kişilik suikast timindeki üç askerin Veliaht Prens'in elit koruma ekibinden olması ve bazı yetkililerin de özellikle Veliaht Prens tarafından atanmış olması, cinayetin Suudi Konsolosluğu'nda işlenmiş olması, gelenekiptekilerden birinin adli tıp uzmanı olması gibi detaylar, devletten, en azından Veliaht Prens'ten habersiz bir suç işlendiği iddiasını inanılmaz kılıyor.
Dünya tarihinde yaşanmamış bir rezalet böylece Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın verdiği düşünülen talimat vesilesiyle İslâm dünyasının en büyük ülkelerinden birine leke olarak sürüldü.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;