GÜNCEL

Hilal Kaplan : ‘İmparatorluğun’ çatırdama sesleri Kudüs’ten duyuldu

Tarih
23 Aralık 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Hilal Kaplan
 İngiltere, Fransa, Çin, Rusya, Uruguay, Bolivya, Etiyopya, İtalya, Japonya, Kazakistan, Senegal, İsveç, Ukrayna ve Mısır. ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesine karşılık, bunun ilgili Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı olduğu için 'hukuken geçersiz' sayılmasına dair BM Güvenlik Konseyi üyelerinin bulunduğu toplantıda ret oyu vererek ABD'yi tek başına bırakan ülkeler bunlardı.

***

Listeye iyi bakın: ABD ile yüz yıllardır müttefik olan ülkelerden 'üçüncü dünya' diyerek aşağılanan ülkelere ve 2. Dünya Savaşı sonrası düzende ABD hegemonisince diz çöktürülen ülkelerden hâlen ABD yardımına muhtaç olan ülkelere değin herkes bu karara karşı duruş göstermek noktasında birleşti. Üstelik oylamayı BM gündemine taşıyan da Trump'ın Ortadoğu'daki sağlam müttefiki sandığı ve ikinci en çok askeri yardımda bulunduğu Mısır idi. Bu yüzden, ABD'nin BM temsilcisi Haley'in öfke dolu bir suratla tek başına elini kaldırıyorkenki hali tüm dünyada zevkle takip edildi.
Her ne kadar ABD'nin veto hakkı sebebiyle karar geri püskürtülemediyse de 'İmparatorluğun' çatırdama sesleri, New York'tan tüm dünyaya yayıldı.
SSCB'nin çöküşüyle tek kutuplu dünya düzeninde istediği gibi at koşturmaya alışmış olan ABD'yi bekleyen zorlu günlerin habercisi 'çok kutuplu dünya' BMGK salonundan yurttaşlarını selamladı.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla, 57 ülkeden müteşekkil İslam İşbirliği Teşkilatı'nın sonuç bildirgesinde şöyle deniyordu:
"BMGK'nın harekete geçememesi halinde, İİT üyesi ülkelerin bu ağır ihlaliBMGenel Kurulu'nun 377 A sayılı 'Barış İçin Birleşme Kararı' çerçevesindeBM Genel Kurulu'na götürmeye hazır olduğu teyit edilmiştir." Dün gerçekleşen oylama da bu kararlığın bir sonucu oldu. Yazıyı yazdığım sırada kesin sonucun ne olduğunu bilmesem de, bildiğim ABD'nin tarihindeki en büyük yalnızlığını yaşıyor olduğudur.

***

ABD Başkanı Trump, aleyhte oy verecek ülkeleri ABD yardımını kesmekle tehdit etti. Haley'in BM diplomatlarına yolladığı ve Foreign Policy'nin deşifre ettiği e-maile göre de iş ülke temsilcilerine gözdağı vermeye kadar varmış. Buna göre Haley, aleyhlerinde davranan ülkelerin her birini not alıp, "mevzuyu kişiselgören" Başkan'a aktaracakmış.
Oldukça uzun bir liste olacak Bayan Haley, lehinizde davrananları not alsanız yeter!

Sabah
22 Aralık 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;