GÜNCEL

Hilal KAPLAN : Hollanda, Almanya... Sıradaki gelsin

Tarih
24 Temmuz 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Hilal Kaplan
Avrupa'nın dinamosu iki ülke, 24 Haziran öncesi ayrı ayrı Türkiye'ye yaptırımlar uyguladı. İkili ilişkileri, Başkan Erdoğan'a zarar verme niyetiyle bozdu.
Hollanda ile ilk gerilim, muhalefet partilerinin propaganda yapmasını sorun etmezken, Ak Partili bakanların büyükelçilikteki etkinliklerde bile yer almasını engellemesiyle ortaya çıkmıştı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun uçağının inmesine izin vermeyip, Bakan Sayan'ın ziyareti içingelen vatandaşlarımızın üzerine köpekleriyle saldırmalarını hatırlarsınız. O dönem Başkan Erdoğan, Hollanda'yı "Nazi artığı ve faşist" diye suçlayarak sert tepki göstermişti. Ardından iki ülke de büyükelçilerini istişare için geri çağırdı ve Hollanda Büyükelçisi'nin Ankara'ya dönüşüne izin vermedi. Hollanda da aylar sonra Ankara Büyükelçisi'ni geri çektiğini açıkladı.
Aynı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Stef Blok, 11 Temmuz'da NATO Zirvesi'nde Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu ile görüştü ve ilişkileri normalleştirmek istediklerini belirtti. Ardından Hollanda Dışişleri Bakanı, Türkiye Dışişleri Bakanı'na ilişkileri düzeltmek istediklerine dair bir mektup yolladı ve resmî süreç başladı. İki ülke büyükelçilerini atayacak ve Blok yakın zamanda Türkiye'yi ziyaret edecek.
Alman Ekonomi Bakanlığı da, ertesi gün Türkiye'ye yönelik uyguladığı ekonomik tedbirleri kaldırdığını açıkladı. Buna göre, Hermes kredilerinde Türkiye'ye uygulanan 1.5 milyar euroluk üst sınır güncellenecek. Böylelikle Türkiye'ye ihracat ve yatırım yapan Alman şirketlerinin eli rahatlayacak.
Ayrıca Almanya Dışişleri Bakanlığı da internet sitesindeki Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını hafifletti...

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;