GÜNCEL

Hilal Kaplan : “ByLock’la ilişkilendirilen masumlar”

Tarih
10 Kasım 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Hilal Kaplan
 Bilmem dikkatinizi çekti mi ama başlıktaki ifade artık daha gür sesle ifade ediliyor. Hatta 'Ak Parti'ye yakın' titriyle ekranlarda arzı endâm eden bazı kişiler bile bu söylemi dillendirmeye başladı. Önce birkaç başlık:

"Adil Öksüz de ByLock kullanıcısı çıktı." 
"Yarbay Ali Tatar'ı intihara sürükleyen savcıda ByLock çıktı." 
"Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün'ün iki telefonunda ByLock çıktı." 
"Gezi kalkışmasında öğrenciyi demir sopayla döven poliste ByLock çıktı." 
"Hrant Dink davasının 19 sanığında ByLock çıktı." 
Şimdi de diğer başlıklar:
"14 bin kez yaptığı ByLock görüşmesine 'teknik hata' dedi."
"Kullanmadığını iddia ettiği ByLock'taki konuşmaları yüzlerce sayfa."
"ByLock kullanmadım dedi ama şifresi çocuğunun doğum tarihi çıktı."
Buradan çıkan iki sonuç var: ByLock, 
FETÖ'nün örgüt içi haberleşmeler için özel olarak yazılımını yaptığı ve özgün şifreyle dahil olunan bir aplikasyondur. Ve FETÖ'cüler, kamera görüntülerindeki yüzlerini bile inkâr ettikleri gibi ByLock kullanıcısı olduklarını da sonuna kadar inkâr etmektedir. Takiyeyi bir hayat felsefesine dönüştüren FETÖ'cülerin ifşası için ByLock, bu yüzden elzem bir delildir.
Ancak son dönemde bu hususta yükseltilen itiraz da özetle şöyle: "ByLock, FETÖ'cü bir yazılım ekibince oluşturulmuş bir aplikasyondur. Bu ekibin oluşturduğu, müzik dinlemek veya namaz vaktini öğrenmek için oluşturulan başka aplikasyonlar da vardır ve şayet kişi bu alakasız diğer aplikasyonlardan yüklese bile, o aplikasyon aynı sunucu kullanıldığından ByLock'a sinyal gönderir ve IP'niz üzerinde bir kayıt oluşur. Ancak bu, ByLock'u yüklediğiniz veya kullandığınız anlamına gelmez. Eğer söz konusu kişinin ByLock'u telefonuna indirmediği, herhangi bir şifreyle o aplikasyona girmediği ve yazışmadığı açıkça kanıtlanabiliyorsa, ByLock'a sinyal göndermiş olmanın kendisi tek başına delil olarak kabul edilemez."
Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nin, geçtiğimiz aylarda verdiği 'ByLock' kararının gerekçesinde şöyle yazıyordu:
"ByLock iletişim sistemi, somut delillerle kanıtlandığı üzere, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının kullanması amacıyla oluşturulan ve münhasıran bu suç örgütünün bir kısım mensuplarınca kullanılan bir ağ olması nedeniyle, örgüt talimatı ile bu ağa dahil olunduğunun ve gizliliği sağlamak için haberleşme amacıyla kullanıldığının, her türlü şüpheden uzak, kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti halinde, kişinin örgütle bağlantısını gösteren delil olacaktır." Yargıtay'ın bu kararı, hâlen tarihi önemini koruyor. Yukarıda dillendirilen tez de bu kararla çelişmiyor. Ancak mahkemelerde "ByLock'tan sinyal almak tek başına delil olarak kabul ediliyor mudur?" gibi sorular hakkında ilgili kurumların açıklama yapması şart. Devlet bu hususu önceleyip mevzuu vuzuha kavuşturmazsa, mahkemeler kendi başına tahliye kararları almaya başlar. Kamuoyu da gerektiği şekilde aydınlatılmadığı için mesele daha da karmaşık hale gelebilir. O yüzden ilgili kurumlarımızın bu hususta bilgilendirmede bulunması elzem.

Sabah
10 Kasım 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • KEL İBO

  14 Kasım 2017 04:59
  0 1
  HİLAL HANIM SATIR ARALARINDA GİZLİ FETÖ CÜLÜK YAMAYIN YETER ARTIK YEMİYOR......
 • Mimar

  13 Kasım 2017 17:41
  0 0
  Eline Sağlık Hilal Kaplan. Gerçekyten bylock kullanan, bununla örgütsel faaliyetler yapanların canı çıksın. Ancak şu da bir gerçek ki bu örgüt bizim anlayabildiğimizden çok daha derin. Hala sivil bir vatandaş olarak bizler, bu örgütü tam olarak çözemeyiz. Bu adamlar hep bir adım önden gidiyorlar. Bylock u geçmişte bir şekilde örgütle alaksı olmayan veya kendilerince susturulması gereken insanlara da bulaştırmışlar gibi geliyor bana.
 • kıyasettin onat

  11 Kasım 2017 11:39
  0 1
  Yazıyı okuyunca şöyle bir hisse kapıldım...:Siz Fetö/pdy Terör örgütü olan Bylock kullanıcılarının kurtarılması için satır aralarında İHANET yapıyorsunuz..Yazdığın yazıdan ne gibi bir takdir beklediğini bilmem ama,sulandırmadan öte bü yazı tam bir ALÇAKLIKTIR..Utan...TAbi hala o duygun varsa..Senin gibilere de hazırlıklıdır bu ülke...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;