SİYASET

Hilal Kaplan : Ak Parti kazanmak istiyorsa

Tarih
01 Mayıs 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Hilal Kaplan

Önümüzdeki seçimler, ilk kez Cumhurbaşkanlığı Sistemi dahilinde gerçekleşecek. Yani yürütmenin başı ile yasamanın üyeleri birbirinden ayrı olarak halkınonayına sunulacak.
Bu da klasik oy davranışında bazı farklılıklara sebep olacaktır.
Bu ayrımdan en çok etkilenecek partilerden birinin, 16 yıldır iktidarda olan Ak Parti olması kuvvetle muhtemel. Zira seçmen davranışlarını memnuniyetlerdenziyade memnuniyetsizlikler motive eder.
16 yıldır yapılan hizmetlerden çok, tecrübe ettiği sıkıntılardan iktidarı sorumlu tutup, sandıkta Erdoğan'a oy verirken Ak Parti'ye mesaj verme amaçlı oy vermeme davranışı içine girilebilir. Bu, 24 Haziran'da Ak Parti'yi bekleyen en büyük tehlikedir. Zira eminim sizler de son dönemde "Erdoğan'ıdestekliyorum ama Ak Parti'yi değil" kalıbını duymuşsunuzdur.
İnsanın olduğu yerde hata kaçınılmazdır.
Bu sebeple Ak Parti algısı, zaman içinde bazı belediyelerdeki beceriksizlikler, kadro seçiminde liyakâtin önüne klikçilik ve nepotizmin konması ile birtakım duyarsız ve umarsız milletvekilleri sebebiyle zarar gördü.
O yüzden bu seçimlerdeki saha çalışmalarının doğru yöntem ve hevesle yapılması, halkın sevmediği adaylardan uzak durulması ve doğru iletişim stratejilerinin takip edilmesi en çok Ak Parti'yi ilgilendiriyor. Erdoğan, partisinin başına geçtiğinden bu yana olumlu yönde mesafelerin kat edildiği açık. Geçtiğimiz hafta sadece 48 saate sığan bazı gelişmeler de bunun kanıtı. Ancak Erdoğan sadece bir insan; liderin yaptığını söz ve eylemleriyle, samimiyetle destekleyecek Ak Partililer sonuca etki edeceklerdir.
Ak Parti kazanmak istiyorsa, yasama erkinde kuvvetli olmadığı takdirdeErdoğan'ın eli kolu bağlı bir Cumhurbaşkanı haline gelebileceği,muhalefetin yasamayı kilitleyerek Cumhurbaşkanı'nın idare gücünü sekteyeuğratacağı, bunun ekonomiden dış politikaya pek çok alana menfi yansımalarının olacağı da özenle anlatılmalı diye düşünüyorum.

Sabah
1 Mayıs 2018

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • drsn

  02 Mayıs 2018 13:43
  0 0
  bu kadını hiç sevmiyorum yazısında gizliden beyin yıkıyor sanki yazısını okuyanlar anlamayacakmış seçmene yol gösteriyor dıllo bu dıllo kimin ağırlığı ile gazetelerde yazıyor anlamıyorum
 • enver

  02 Mayıs 2018 04:12
  1 0
  hilal hanım tespitleriniz mukemmel olmus dediğiniz gibi bu secimlerde cumhurbaskanımız la ilgili hic bir sorun olmıyacak acık farkla kazanacak ama partimizle ilgili endiseliyim liyakatsız basiretsiz ne oldum delisi olmus bazı yoneticiler yuzunden kaybımız olacak insalla reis bu ihtarı alır lıyakatsız ve kibir sahiplerini partiden temizler yoksa ilerisi için tehlıkeli boyutlara ulasır tespitleriniz için ayrıca tesekkur edıyorum
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;