GÜNCEL

Hacı Yakışıklı : “Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı” filmini izledim

Tarih
20 Ocak 2020
İzlenme
Kişi
Yazar
Hacı Yakışıklı

Geçtiğimiz Cuma vizyona giren ve “Diriliş Ertuğrul” ile “Kuruluş Osman” dizilerinin yapımcısı Mehmet Bozdağ tarafından sinema seyircisine sunulan “Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı” filmini vizyona girdiği ilk gün eşimle beraber izledim.

Filmin fragmanı üzerinden “Burada da Muhteşem Yüzyıl tarzı bir entrika mı var?” endişeleri boşunaymış. Filmde “aşk” üzerinden bir entrika yok! Evet, “aşk” var ama bu özellik filmin ana temalarından biri değil! Müstehcen sahne yok, ailece rahatlıkla izlenebilir. 10 yaşın üstündeki çocuklarınızla filme gidebilir ve gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz.

Fetih ruhunu anlatan filmde henüz İstanbul fethedileli birkaç sene olmuş, Balkanlar’a yeni yeni gidilmeye başlanmış. Sırbistan ve Bosna Hersek henüz İslam’la tanışmamış, Osmanlı’yı ise “Türkler geliyor” söylentisi üzerinden biliyorlar.

adaletin kılıcı türkler geliyorlar ile ilgili görsel sonucuFatih Sultan Mehmet savaşa gitmeden önce “Akıncılar” isimli alperen savaşçılarını “zalimlerle mücadeleye” gönderiyor. Zalimle mücadele eden “başbuğ akıncılar” halkın gönlünde yer ediniyor, böylece Osmanlı Devleti’nin gittiği yerleri fethetmesi daha kolay oluyor, çünkü karşılarında sadece zalim yöneticiler ve onların askerlerini buluyorlar; halkın tek vücut olup Osmanlı’yı engellemesi bir yana Osmanlı’nın gelmesini istiyorlar. Çünkü “Akıncılar” çoktan altyapıyı kurmuş oluyor.

“Filme gidelim mi?” diye soranlara kesinlikle evet cevabını veriyorum.

“Koskoca tarihimiz var ama doğru düzgün sineması yok” diyorduk ya! Bu film tarihimizden bir damlayı anlatmış ki bu yönüyle çok değerli buluyorum. Efekt yönüyle eksikleri olmakla birlikte güzel bir başlangıç olması hasebiyle takdire şayan! “Türklerin gümbür gümbür Balkanlar’a daldığı” savaş sahneleri sanırım sonraki filmlerde belki başka fetih coğrafyaları üzerinden anlatılacaktır. Dizilerde didaktik öğeler gayet iyi gidiyor ama sinema dünyası biraz aksiyon istiyor. 

İlgili resimGörsel efektlerin yeterince kullanılmamış olması, senaryo örgüsü, sahnelerdeki uzun geçişler filmin eksi yönleri olsa bile kendi tarihimizi sinema ekranlarından izlemek neticede keyif veriyor.

Mehmet Bozdağ yeni sinema filmleri çekecektir. Filmden çıkınca birkaç karakterin akılda kalması lazım. İnsanlar salondan çıkarken kendi aralarında fısıldaşmalı! Sırbistan kralının kafasının kesilmesi insanlarda “oh be nihayet öldü” duygusu uyandırmalı!

Bozdağ’dan olay örgüsünün daha merak uyandırıcı olduğu, kaliteli aksiyon sahnelerini muhteva eden yepyeni filmler bekliyoruz. “Adaletin kılıcı” kaliteli bir başlangıç olmuş, devam filmleri daha görkemli olacaktır.

Filmde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;