EKONOMİ

Güngör Uras : Halkımız altını bozdurdu birikimler dövize akıyor!

Tarih
11 Ağustos 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Güngör Uras

11 Ağustos 2015

Temmuz ayı sonunda bankalardaki döviz mevduatının toplamı 185 milyar dolara ulaştı.

Döviz hesaplarındaki birikimin Türk Lirası karşılığı ise 508 milyar TL. Aynı tarihte bankalarda 637 milyar TL tutarında TL mevduatı var.

Bankalardaki toplam mevduatın yüzde 44.3’ü döviz mevduatı. Bir yıl önce döviz mevduatının toplam mevduattaki payı yüzde 37.2 iken, şimdilerde yüzde 44.3 oranında.

Yılbaşından bu yana döviz mevduatı 30.2 milyar dolar arttı. Seçim öncesinden bu yana döviz mevduatındaki artış ise 16 milyar dolar. Bankalardaki döviz mevduatının tamamı “gerçek kişilerin - halkın mevduatı” değil. Gerçek kişilerin toplamdaki payı yüzde 57 dolayında. Temmuz sonunda bankalardaki toplam 185 milyar dolar tutarındaki döviz mevduatının yaklaşık 105 milyar doları “gerçek kişilerin - halkın” mevduatı.

(Bilgi için: Bankalardaki toplam TL mevduatın ise yaklaşık yüzde 60’ı gerçek kişilerin, halkın mevduatıdır. Kaynak: BDDK)

Döviz kazandırdı

İlginç bir gelişme bankalardaki altın hesaplarında görüldü. Altın hesaplarına ilgi azaldı. Bir yıl önce altın hesaplarında 7.1 milyar dolar değerinde altın vardı. Temmuz sonunda bu rakam 3.7 milyar dolara geriledi.

(Bilgi için: 2014’ün temmuz ayı sonunda altının gramı 88 TL idi. Bu yılın temmuz sonunda 97 TL oldu.)

Altın hesaplarının tamamı halka aittir. Geçen yıldan ve özellikle yılbaşından bu yana halkımızın altın hesaplarını bozdurarak birikimlerini ya harcadıkları, ya da dövize çevirdikleri anlaşılıyor.

Birikimlerini döviz hesabına yatıranların önemli ölçüde kazançlı çıktıkları anlaşılıyor. Döviz hesaplarında bir yıldaki toplam artış dolar olarak yüzde 12 iken, hesapların TL karşılığı (cari döviz kurundaki artış sonucu) yüzde 47 dolayında.

Yüzde 60’ı dolar

Döviz hesaplarının yüzde 60’a yakını dolar birikiminden, yüzde 33’ü euro birikiminden oluşuyor. Yılbaşından bu yana dolar hesaplarında 26 milyar dolar, euro hesaplarında ise 11 milyar dolar karşılığı euro artışı görüldü.

Özetle bankalarda döviz hesabı bulunan gerçek kişiler ve diğer hesap sahipleri, piyasadan dolar, euro toplayarak banka hesaplarını büyütmeye devam ediyorlar:

 Yılbaşından bu yana bankalardaki toplam TL mevduat hesaplarındaki artış yüzde 2.4 iken,

 Toplam döviz mevduatı hesaplarında bulunan dövizin TL karşılığındaki artışı yüzde 39.5 oranında.

Birikimini bankaya yatıracak olanlar döviz hesaplarının faizinin düşük olmasını dikkate almıyorlar. Döviz hesapları, döviz fiyatındaki artışa dayalı olarak hesap sahiplerine getiri sağlıyor.

DOLARDA 2.80 TL KRİTİK SEVİYE...

Dolar/TL 2.80 sınırının altında. Olası bir koalisyon ihtimalinde  2.76-2.74 hatta 2.74 seviyesinin altı da görülebilir. Ancak koalisyonun uzun soluklu olması beklenmeyeceğinden ve Fed’in eylülde faiz artırımı masada olduğu için yeniden alımlar gelecektir. 
2.80 seviyesi kritik. Aşılırsa, 2.85-2.90’a yükselişin de önü açılacak.
ABD veri akışından güçlü sinyal gelmedikçe 2.80’in üzerinde satışların artması bekleniyor.

Milliyet

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;