SİYASET

Gülay Göktürk : Bir kere de siyasetle yenmeyi deneseniz

Tarih
04 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Gülay Göktürk

4 Aralık 2014

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, bireysel başvuru kapsamında yüzde 10 seçim barajının kaldırılmasıyla ilgili açıklamasından bu yana köşelerde yazılanları çizilenleri, televizyonlarda yapılan tartışmaları izliyorum. 

Tartışmaların yüzde doksanı seçim barajının doğruluğu-yanlışlığı, yüzde 10 barajın yol açtığı temsil kayıpları, yüzde kaç barajın makul olduğu, koalisyonların faydaları-zararları gibi noktalarda dönüp duruyor. Hani, dışarıdan Türkiye basınına bakan biri zanneder ki, seçim sistemleriyle ilgili bir yasa tasarısı Meclis’e gelmiş de bütün kamuoyu hararetle tartışıyor. 
Oysa şu anda konumuz seçim barajı değil. Baraja ister karşı olun, ister taraftar... Konumuz, AYM’nin baraja dokunup dokunamayacağı... Barajı indirmeye-kaldırmaya, iptal etmeye  yüksek mahkemenin yetkili olup olmadığı... 
Anayasa Mahkemesi’nin barajla ilgili bir karar alması, “yönetimde istikrar - temsilde adalet” amaçları açısından optimum noktanın ne olacağına; Türkiye için hangi seçim sisteminin doğru olacağına karar vermesi demektir. Yani siyaset yapmasıdır, yani doğrudan doğruya parlamentonun yetki alanına girmesidir. Bu, askeri vesayet dönemi boyunca Anayasa Mahkemesi’nin adet haline getirdiği “yerindelik” denetiminin dik alasıdır. Bittiğini zannettiğimiz bir geleneğin hortlaması; yüksek yargı bürokrasisinin bir kez daha siyaset mühendisliğine soyunmasıdır. 
Konunun özü budur. 
Meseleyi hâlâ anlamayanlar,  AİHM’nin 2006’da açılan davada aldığı kararın gerekçesini bir kere daha okusunlar. 
Mahkeme, söz konusu gerekçede “Türkiye’de özellikle 1970’li yıllardaki istikrarsızlığın göz önünde tutulduğu”nu ifade ediyor, bu barajın TBMM’nin “aşırı şekilde bölünmesi ve işlevsiz hale gelmesini” önlemeye yönelik olduğunu belirtiyor, barajı yüksek bulmakla birlikte alacağı bu istikamette kararın “iç siyasette önemli karışıklıklara neden olacağını” söylüyor ve  “kendi işinin böyle bir karışıklığa neden olacak karar vermek olmadığı”nı vurguluyordu. Bir başka deyişle, ben yüksek bulsam da, bulmasam da, bu konu benim değil, siyasi iradenin alanına girer, ben bu işe karışmam, diyordu. 

Meclis’te neden tartışmadınız? 

Aslında seçim barajı tartışması bundan bir yıl önce, Ekim 2013’te AK Parti tarafından Meclis gündemine getirilmişti. Dönemin başbakanı Erdoğan üç seçenek ortaya atmıştı: Şu anki yüzde 10 barajlı sistemin devam etmesi, yüzde 5 barajlı daraltılmış bölge sistemi veya sıfır barajlı dar bölge sistemi... İktidar partisi bu sistemlerden herhangi birine geçmeye hazır olduğunu söylemiş ve Meclis’e konunun tartışılması için çağrı yapmıştı. Ne var ki muhalefet partileri hiç oralı olmadılar; konuyu tartışmaya hiç de hevesli davranmadılar. Çağrıyı suskunlukla geçiştirdiler ve konu açıldığı gibi kapandı. 
O gün, sorunun asıl çözüm platformunu kullanmayanlar, bugün ortalığa dökülmüş hararetle darbe anayasasından kalma bu maddenin hâlâ kaldırılmamasından utanmak gerektiğinden, bunun Türkiye’nin ayıbı olduğundan bahsediyor. 
Bu kadar ayıpsa neden bir yıl önce ortak bir nokta bulmaya çalışmadınız? Neden tartışmaya bile gerek duymadan konuyu kapattınız? 
Çünkü maksat daha demokratik bir seçim sistemi yaratmak değil; seçim öncesi belirsizlik, mümkünse kaos yaratmak ve kaos tablosunun yol açacağı siyasi - ekonomik yıkımlardan medet ummak! Darbe teşebbüsleriyle yapamadıklarını, e-muhtıra ile yapamadıklarını, Gezi’yle yapamadıklarını; 17-27 Aralık’ta yapamadıklarını bu kez Anayasa Mahkemesi eliyle yapmaya çalışmak... 
Bir kez de siyaset yaparak yenmeyi, alınlarının teriyle sandıkta yıkmayı deneseler şu iktidarı, dişimi kıracağım. 

Akşam

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • osmanli

    05 Aralık 2014 10:16
    3 1
    tek kelimeyle bravo...sifat olarak ,madden ve manen erkek kilifli bir cok yazarin soyleyemedigi gercekleri delikanlica soylediginiz ici bravo..bir ogul saygi ve edsiyla ellrinizden operim..disinizi kirmaniza gerekte yok ..size zerre zeval gelmesini istemem..esas dislerini kirmasi gereken .o kohnemis zihniyetlerini tasidiklari o saman dolu beyinlerini birilerinin sokup atmasi parcalamasi lazim..bakin ne guzelde demisiniz .her sey tansiyonu yukseltmek Adina logolarinda ve tuzuklerinde democrat ve demokrasi den bahseden lerin hic yanindan gecmedikleri her seferinde kaos ve kanla iktidara gelmeye calismak. hasim kilica sahsim Adina sahsi basvuruda bulunuyorum o zaman ..akp ye oy verenlere koyun diyenler ac diyenler cahil diyenler neden hala disarda..? sen benim temsilde esitligim icin tartisma cikaracaksin .ama yine bana koyun diyen ac diyen asagilayan kimselerede susacaksin. bu nasil anlayistir..sahtekarliktan baska bir sey degil..emeklisi gelmis ..iki suphem var hasim kilic hakkinda ..ya parti kuracak,yada bir partiden iyi bir teklif aldi gelecek Adina zemin hazirliyor kendisine..baska bir sey gelmiyor aklima..75 milyon turkiyenin sirf hasim beyin zevki icin huzurunun kacirilmasina kimse musade etmez.vatan hainliginden baska bir sey degildir...ust akillardan aldiklari direktiflerle bu ulkenin kaderiyle oynamak isteyenler mutlaka bir gun bunlarin hesabini vereceklerdir.akp korkusu bunlari cilgina cevirmis.kuduz kopek gibi nereye saldiracaklarini bilmiyorlar..insanin manitigi akli almiyor.sen daha once ses cikarmaya caksin ..sonarada off poff edeceksin..her zaman soylerim.chp zihniyeti bu ulkeden silinmedigi suerece turkiyeye rahat yok..turkiyenin icine girmis bulasici aids virusunden farksizlar..ama bu milletin iradesi bunu da temizleyecek.ne yaparlarsa yapsinlar..basbakan bizimdir ,cumhurbaskani bizim dir..bu ulke halkinin omuzlarindadir..sirtimizdanda hancerleseler dusmeyecegiz..ne cumhurbaskanimizi,nede basbakanimizi kimseye yedirmeyecegiz..91 yildan beri suluk gibi emdiniz bu milletin kanini..chp nin dikta rejimi bitmistir..her sey ozone donecektir..Mustafa Kemal anlayisida.cumhuriyet anlayisida...siyasetle rakibinin sirtini yere getiremeyen ne bir parti need bir baskan beceremiyorsa siyaseti biraklamlidir.uyeleride..birkere yazarimizinda dedgi gibi bir kerede delikanli gibi siyaset yapin..dislerimi degil..kemiklerimi de kiracagim
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;