GÜNCEL

Gülay Göktürk : 'AYM taraflı, gönderemeyiz'

Tarih
26 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Gülay Göktürk

26 Aralık 2014

Bakanların Yüce Divan’a gönderilip gönderilmemesi konusunda Ak Parti içinde süren tartışmanın gittikçe yaygınlaştığı ve derinleştiği anlaşılıyor. Komisyondaki oylamanın 5 Ocak’a ertelenmesi de muhtemelen bu tartışmanın henüz parti içinde sonuçlanmamış, ağırlıklı görüşün tam olarak olarak çıkmamış oluşundan kaynaklanıyor. 

Bakanların Yüce Divan’a gönderilmesine karşı çıkan kanatta oylama yaklaştıkça en fazla dile getirilen argüman, Anayasa Mahkemesi’nin son dönemde bazı kararlarıyla ortaya koyduğu siyasi tutumu yüzünden,bu mahkemeye güvenilemeyeceği iddiası. “Ne yani, biz bakanlarımızı kendi elimizle hükümet cemaat kavgasında açıkça cemaatin yanında yer almış bir mahkemenin önüne mi atacağız” diyorlar.  
Oysa biz, komisyon için oylama yapılırken, hiçbir Ak Partiliden böyle bir itiraz duymadık. Şimdi “Bu darbeci bir yapıysa, ortaya koyduğu iddialar da tümüyle gayrı meşrudur; dikkate alınmamalı, bu zemin toptan reddedilmeli, bu alanda bir savunuya girişilmemelidir” diyenler o zaman ortaya çıkıp da  “Siz ne yapıyorsunuz, Soruşturma Komisyonu’na evet oyu vermek, Cemaatin tanzim ettiği zeminde oynamayı kabul etmek, gayrı meşru bir yapının iddialarını meşrulaştırmak olur” demedi. 
Dolayısıyla,  Komisyonun kurulmasına oy verdikten, bunca ay bu çalışmalara katıldıktan sonra oylama yaklaştığında “Anayasa Mahkemesi’ne yollayamayız, çünkü tarafsız değil” demenin hiçbir ikna ediciliği olamaz. 
Demezler mi insana: 
Eğer Anayasa Mahkemesi’ne yollamayacaktınız da o zaman neden Soruşturma Komisyonu’na evet oyu verdiniz? O komisyondan “yargılansın” kararı çıkarsa Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini bilmiyor muydunuz! 
Kaldı ki, Türkiye’de Anayasa Mahkemesi tarihi boyunca hiçbir zaman tarafsız olmadı ama şimdiye kadar hiçbir vatandaşın da, “Bu mahkeme tarafsız değil, o yüzden ben Anayasa yargısını kabul etmiyorum” deme şansı olmadı. Mesela, Kürt partileri hakkında seri kapatma kararları alan da Anayasa Mahkemesi’ydi ve o partilerin yöneticileri, Yüce Divan karşısında savunma yaparken karşılarındaki mahkemenin devletin resmi Kürt politikasının en kararlı savunucusu olduğunu, dolayısıyla hiçbir şanslarının olmadığını biliyorlardı. Ama “Bu mahkeme siyaseten taraftır, biz bu yargılamayı kabul etmiyoruz” diyemediler. 
Sadece Anayasa Mahkemesi mi? 
Şu anda Cematin neredeyse tamamen kontrolünde olduğu söylenen Yargıtay’da yargılananlar ne olacak? Ak Parti’ye yakınlığıyla bilinen bir iş adamı yolsuzluktan yargılanıyorsa “bu mahkeme Cemaatin elinde ve beni siyasi hasım olarak görüyor” deyip Yargıtay’a gitmeyi ret mi edecek? 
Bu mantığın sonu, yüksek yargı içindeki paralel yapının kökü kazınana kadar; kimbilir belki beş, belki on sene yargının tatil edilmesine kadar gider, ama biz götürmeyelim. Sadece şunu söyleyip kapatalım bu absürd tartışmayı: 
Yargının taraf olma ihtimali herkes için bir tehdittir. Ama bir iktidar partisinin bu gerekçeyle, vatandaşlar o taraflı yargıda mağdur olurken sadece kendi adamlarını kurtarmaya kalkması hiçbir şekilde meşru görülmeyeceği gibi kendi meşruiyetine de gölge düşürür.  Peki ne yapar Yüce Divan’da adil bir şekilde yargılanmadığını düşünen bakanlar? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gider. 
Tıpkı herkesin yaptığı gibi… 

Akşam

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • osmanli

    26 Aralık 2014 10:19
    0 0
    AVRUPA INSAN HAKLARI MAHKEMESIDE cok guzel yargilar ya.. sayin gokturk sizde bir akil vermisinizki resmen bakanlari ipten alip giyotinin altina yatirmaya benzemis .. size bir sey desem inanmazsiniz..cemaatin AIHM de bile adamlari var..zaten AVRUPANIN kendiside bir cemaat degilmi?))) madem bu ulkede ne yargiya ne de insanin kendine guveni kalmamissa.. KIMSE GERCEKLERDEN KACAMAZ...GERIYE KALAN TEK BIRININ ADALETI ODA ALLAHIN...SERIAT....OSMANLI SERIATI... BASKA YOL KALMIYOR...VARSA OLAN SOYLESIN...TURKIYE HUKUKU BASTAN KIRLENMIS...KIMSE TEMIZLEYEMIYOR.. HUKUK INSAN USTU BIR KURUMUN HAKIMIYETINDE OLMALIKI....INSANLARIN ZAFIYATIYLA HUKUKDA ZEDELENMESIN.. TEK MUATABI HAKIM OLACAKTIR..HAKIMIN VICDANI VICDANINDA ALLAH KORKUSU OLACAKTIR.. HUKUKUN UC TEMEL TASI... TARAFSIZLIK VICDAN . MUHAKEME BUNLARI INSANLARIN ELINE BIRAKMAK BUYUK BIR HATADIR...CUNKU INSAN OGLU CIG SUT EMMISTIR.. BU ULKEDE BEN HAKIMIN DAVALI YI SUCLU OLMADIGI HALDE SIRF FENERBAHCELIYMIS DIYE ICERI ATTIRDIGINI BILIRIM.. ADALET MADDEYE TESLIM EDILMEMELI...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;