EKONOMİ

Fuat Uğur : Onca belaya rağmen ekonomik veriler neden düzeliyor?

Tarih
15 Kasım 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Fuat Uğur

Türkiye’nin başında onca bela varken ekonomik verilerin daha da iyileşmesi, Türkiye düşmanı uluslararası derecelendirme kuruluşlarının bile notlarını pozitif yönde revize edip ülkemizin büyüme oranlarıyla enflasyon tahminlerini olumlu yönde tahminlerle değiştirmeleri, bizdeki muhalefeti çılgına çeviriyor.

Ben ekonomiden anlamam ama ülkedeki ekonomik verilerin olumluya dönüşmesine katkı sağlayan pek çok gelişmeyi gözlemlerim. Cari açık, ihracat-ithalat dengesi, dış borç stokları ve ülkede cari açığı azaltacak yatırımlar geleceğe yönelik bir projeksiyon yapma imkânı sunar.

Geçmiş yazılarımda defalarca belirttim.

Berat Albayrak Enerji Bakanlığı döneminde gelmiş geçmiş en güçlü yenilenebilir enerji yatırımlarını yaptı.

İyi biliyordu ki enerji ihtiyacı Türkiye’nin cari açık problemini artıran en ciddi kalem. Milyarlarca dolarlık güneş tarlaları, rüzgâr enerjisi santralleri kurulmasına öncülük etti ve bunların çoğu faaliyete geçti.

Albayrak şimdi Hazine Bakanı ve onun başarısız olması için neredeyse toplu dua seansı düzenleyecekler. Bakan Albayrak geçen hafta çok önemli bir açıklama yaparak kimsenin farkına varamadığı bir gerçeği anlattı:

Hazine olarak gerçekleştirdiğimiz altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ile tarihî bir rekora ulaştık ve 82,3 ton altını ekonomiye kazandırdık. İhraçlarla hem dış finansman ihtiyacını hem de finansmandaki faiz yükünü azalttık.”

Bu arada cari açığımızı azaltan yatırımlar da yavaş yavaş meyvelerini veriyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yenilenebilir enerjideki büyük başarıyı şu verilerle anlattı:

Yerli enerji üretimi toplam enerjinin yüzde 64’üne ulaştı. Bunun yüzde 46’sı da jeotermal, güneş ve rüzgâr gibi kaynaklardan üretilen yenilenebilir yerli enerji üretimi

Bu inanılmaz bir rekor. Düşünün Türkiye’nin rüzgâr enerjisindeki büyüklüğü son 17 yılda tam 400 kat artmış. Rüzgâr kurulu gücünde Avrupa'da 6. dünyada 12. sıradayız. Bugün 7 bin 500 megavatlara gelmiş durumda. Bu miktar önümüzdeki dönem daha da artacak.

Bu sabahki haberi de ekleyelim ve şu güzel tablo tamamlansın.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Oğuz

    15 Kasım 2019 20:00
    0 0
    Ben 18 yıldır eüaş yani elektrik üretim a.ş de çalışıyorum bu kurum en karlı kurumların başında geliyordu kurum ilk defa borç almıştır. Neden özelleştirilen santrallerden alım garantili yüksek fiyattan elektrik satın alıyor ve bunu halka satıyor ne için şirketler daha fazla kar etsin diye ve bu şirketlere bir sürü teşvik ve desteklerle faturalarımız katlandı işin bu tarafını hiç araştırdınız mı Fuat bey saygılar
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;