GÜNCEL

Fuat Uğur : MİT Tırları kumpası ve Türk-Alman Üniversitesi’ndeki ilginç isim

Tarih
03 Nisan 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Fuat Uğur

Önceki günkü yazımda Türk-Alman Üniversitesi’ndeki tuhaf ve gölgeli yapılanmanın fotoğrafını, daha doğrusu röntgenini çekmiş, pek çok kişinin ilginç bağlantılarını, “tesadüfler zinciri”ni ortaya koymuştum.

Şimdi bir başka isim üzerinde duracağım.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in özel gayretleriyle kurulmuş ve iki ülkenin dostluğuna katkı olsun diye faaliyete geçirilmiş Türk-Alman Üniversitesi’nin mercek tutulması gereken isimlerinden biriyle; Prof. Dr. Aykut Kibritçioğlu ile devam edelim.

Aykut Kibritçioğlu – #iktisat #economics #VolkswirtschaftslehreKonu MİT Tırları operasyonu ve bu operasyona altlık hazırlayan yazılarla ilgili.

MİT Tırları operasyonu, 17-25 Aralık FETÖ’cü Yargı Darbesi sürecinde kilit rol oynayan ve Türkiye ile Tayyip Erdoğan’ı terör destekçisi göstermeye yönelik aşağılık bir operasyondu.

Bilindiği üzere bu operasyon deşifre edildi ve sorumlusu olan FETÖ’cülerin çoğu şimdi cezaevinde ya da yargılamaları sürüyor.

Ama bu operasyonun bir de gri alanları vardı.

Medyada FETÖ’cüler tarafından önceden planlaması yapılan MİT Tırları operasyonuna âdeta ulusal ve uluslararası kamuoyunu hazırlayıcı gibi görünen çok ilginç iki yazı yer aldı. Biri Hürriyet’in eski şaibeli yazarı Tolga Tanış’a, diğeri de şu anda Türk-Alman Üniversitesi’nde hâlen İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Aykut Kibritçioğlu’na aitti. İki isim de eş zamanlı olarak, Türkiye Cumhuriyeti’ne iftira atan çarpıtılmış yazılar yazdılar.

İlk olarak 15 Aralık 2013 tarihinde Hürriyet gazetesinde Tolga Tanış imzasıyla “Suriye’ye silahın belgesi” başlıklı yazı yayınlandı.

Aynı gün Prof. Dr. Aykut Kibritçioğlu’nun önce kendi blogunda (AK’nin günlüğü), ardından da Ceride-i Mülkiye dergisi internet portalında “Türkiye, Suriye’ye 2010-2011 yıllarında yaptığı toplam silah ihracatından %59 daha fazlasını Haziran-Ekim 2013’te gerçekleştirdi” başlıklı yazısı çıktı. Hem de exel tabloları ve istatistiki verilerle. Tolga Tanış’ın haberine atıfta bulunuyordu ama bir iki saatte böylesi kapsamlı bir araştırmayı nasıl yapmıştı bilemiyoruz. Acaba kendisine Hazine Müsteşarlığı’nda çalışan yakından tanıdığı bir isim mi destek verdi? Kendisi bunun cevabını verecektir elbet.

MİT Tırlarının Durdurulması » FETÖ GerçekleriSonrası çorap söküğü gibi geldi. Her şey o kadar şeytanca ayarlanmıştı ki, önce Sözcü gazetesi manşetini attı AKP’nin gönderdiği silahlar belgelendi. Türkiye kafa kesen cihatçılara 6 ayda 47 ton silah yolladı” diye.

Ardından Mevlüt Dudu, Nazmi Gür, Lütfü Türkkan ve tabii ki “aile”nin milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergeleri.

İlginç olan şuydu. Tolga Tanış’ın yazısı, exel tabloları ve istatistiki veriler dışında Prof. Dr. Aykut Kibritçioğlu’nun yazısının ÖZETİ gibidir.

Türkiye tarihinin en alçak operasyonlarından biri olan ve FETÖ’cülerin düzenlediği MİT Tırları operasyonuna hazırlık zemini oluşturduğu anlaşılan bu iki manipülatif yazının hedefi belliydi:

“Türkiye’yi ve Tayyip Erdoğan’ı terör destekçisi ülke ve lideri olarak uluslararası mahkemelerde yargılatmak.”

Prof. Dr. Kibritçioğlu bu yazılarının linkini sildirmiş ama aslı bende mevcut.

İşte bu yazıların üzerinden 15 gün bile geçmeden FETÖ’cü polis ve askerler, 1 Ocak 2014 ve 19 Ocak 2014 tarihlerinde Hatay ve Adana’da iki ayrı MİT Tırları kumpası gerçekleştirdiler. MİT mensupları Suriye ve Irak’taki Türkmenlere destek ve yardım taşıyan tırlardan elleri boyunlarında indirilip yerlere yatırılarak aşağılandılar. Operasyoncu hainler çağırdıkları FETÖ yayın organları muhabirlerine çektirdikleri fotoğrafları tüm dünyaya servis ettiler.

İşte Tolga Tanış ve Aykut Kibritçioğlu yazıları bu operasyonların habercisi gibiydi. Üstelik yalanlar üzerine kuruluydu. Solcu ekonomi yazarı Mustafa Sönmez bile bu yazıları “Biraz işsizlik, biraz dolmuş gazeteciliği” başlığıyla ağır biçimde eleştirdi.(1)

 “Bir kere Suriye’ye yapılmış görünen bu ihracat, aynı başlıktaki ihracatın 365’te 1’i. Yani Türkiye, bu başlık altında (av silahı cephanesi, malzemesi) ABD’ye 117 milyon dolarlık, BAE’ye 53 milyon dolarlık olmak üzere 110 ülkeye, evet 110 ülkeye ihracat yapmıştı. İçinde silah ve Suriye var diye, gazeteci  bir tablonun üstüne böyle atlar mı? Sormaz mı, AKP, Esad muhaliflerine silahı, TÜİK kayıtlarına geçirerek, gümrüklere kayıtlı, hem de BM’nin gözü önünde mi yapıyor? Dolmuşa binip, dolduruşa gelmeyin. Biraz kalite kaygısı, biraz sorumluluk lütfen. İnandırıcılık istiyorsanız tabii…”

Zaten TÜİK de bir açıklama yayınlayarak bu operasyonel, art niyetle ele alınmış yazıları tek tek yalanladı.(2)

Şimdi çok ÖNEMLİ BİR SORU:

Türkiye Cumhuriyeti ve AK Parti’nin silahlı cihatçı teröristlere açık veya gizli, bedelli veya bedelsiz yollardan BM ambargosunu delerek silah sevkiyatı yaptığını kesin bir karine gibi ve üstelik istatistiki verileri manipüle ederek sunan bu yazılar kanunlarımıza göre suç teşkil etmiyor mu?

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü

Copyright © 2022 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;