GÜNCEL

Fuat Uğur : Çin’e dair kafa karıştıran sorular

Tarih
21 Mart 2020
İzlenme
Kişi
Yazar
Fuat Uğur

Yazacaklarım için Çin Büyükelçiliği’nin resmî Twitter hesabından Sayın Büyükelçiye bazı sorular ilettim ama bir cevap alamadım.

Önce bir durum tespiti yapalım.

*2019 yılının 20 Aralık günü Çin'in Hubei eyaletine bağlı Vuhan şehrinde hastaneye başvuran pnömoni (zatürre) vakalarında bir kümelenme olduğu fark edildi. İlk vakalar, Vuhan'daki bir hayvan pazarı ile ilişkiliydi ve bu pazarda balık satıcısı olan 49 yaşında bir kadındı. Öksürük, nefes darlığı ve göğüste sıkışma belirtileri gösteriyordu. İkinci hasta, hayvan pazarından sıklıkla alışveriş yapan 61 yaşında bir erkekti.

*İlk vakalar yeni tip koronavirüse işaret ediyordu ve Doktor Li Venliang bunu meslektaşlarına, hastalığın SARS’a benzediğini belirterek duyurdu. Ancak yönetim tarafından sert biçimde uyarılarak susturuldu. Li Vengliang ne yazık ki bir hastasından kaptığı virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

*1 Ocak 2020’de hastalığın çıkış noktası kabul edilen hayvan pazarı kapatıldı.

china coronavirus ile ilgili görsel sonucu*Hasta sayıları giderek arttı, haberler dünyaya yayıldı. Virüsün adı  2019’da tespit edildiği belli olsun diye COVID-19 olarak tanımlandı.

*Sonunda 23 Ocak 2020 tarihinde, yani virüsün hastalarla birlikte tespit edildiği tarihten bir ay sonra, başkent Vuhan dâhil tüm Hubei eyaletinde karantina ilan edildi.

*27 Ocak 2020 tarihi itibarıyla başkent Pekin’de koronavirüsten etkilenenlerin sayısı 80’e ulaştığı kaydedildi.

*Hubei eyaleti dışında hiçbir eyalette karantina ilan edilmedi. 

VE BİR GÜN ÖNCEKİ HABER 

china coronavirus ile ilgili görsel sonucuÇin'de ortaya çıkarak dünyaya yayılan salgında, ilk kez ülke içi kaynaklı yeni tip Covid-19 tespit edilmediği bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, görülen 34 yeni Covid-19 vakası da yurt dışı kaynaklı. Pekin'de 21, Şanghay'da 2, Guangdong'da 9, Heylongciang ve Cıciang eyaletlerinde de birer kişide Kovid-19 tespit edildi ve hepsi de ithal vaka. Bu “ithal vaka” sayısı da 189’a çıkmış burada.

Çin’de vaka sayısı yok, olanlar da İTHAL VAKA öyle mi?

Tamam, Hubei eyaleti karantinadayken çok başarılı oldular, birkaç günde hastaneler yaptılar, sıkı kurallar uyguladılar da yine de tuhaf değil mi bu?

Şimdi tüm Çin’den değil, yalnızca sınır komşularından söz edeceğim.

Başkent Vuhan’ın bağlı olduğu Hubei eyaleti 57 milyon nüfuslu.

Komşularından Hunan eyaletinin nüfusu 57 milyon.

Jiangxi-44 milyon.

Henan-100 milyon.

Chongqig-29 milyon.

Anhui-59 milyon.

Toplam 392 milyon nüfus. 

KORONAVİRÜSLÜ VAKALAR ÇİN’DE HİÇ SEYAHAT ETMEDİ Mİ? 

china coronavirus ile ilgili görsel sonucuVirüsün yayılmaya başladığı tarihle karantina arasında neredeyse üç ay geçmiş,

Çin’in tamamını bıraktık Hubei ve yakın komşuları arasında tek bir trafik yok ama dünyanın tüm ülkelerine bu Çin vatandaşları ayak basmadık yer bırakmamışlar. Bu durum başta İtalya ve İspanya olmak üzere Almanya, Fransa, İngiltere ve ABD’eki virüs vakalarıyla kendilerini gösteriyor. Hepsi de Çinlilerin yoğun olduğu bölgelerde başlıyor.

Vuhan’dan tek bir Çinli bile örneğin 839 kilometre uzaklıktaki Şanghay kentine gidemez mi? Dünyanın finans ve endüstri merkezi olan 20 milyon nüfuslu kente? Uçakla 1 saat 25 dakika.

Ve dün itibariyle Şanghay’da iki vaka görülmüş ve ikisi de yurtdışı kaynaklı öyle mi?

Hadi canım sen de...

Şimdi bir sürü teori var tabii. Bunlardan bazılarını biz de dillendiriyoruz.

yazının devamı 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;