POLEMİK

Fuat Uğur : Bu yazılar, kendinle yüzleşmen için fırsat Uğur Dündar

Tarih
20 Ocak 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Fuat Uğur

Hani “Özrü kabahatinden büyük” mü denir, yoksa “Merdi kıpti şecaat arz ederken sirkatin söyler” mi?

Bilemedim şimdi.

Adam tutmuş Tweet atmış iki intihar olayıyla ilgili.

Bana cevap vermek için yaptığı paylaşımlardan ilki “Bana yardım vadettiniz, böbrek çetesinin içine girdim, haber yaptırdım. Yardım etmediniz, eşim böbrek hastasıydı tedavi ettirmediniz. Eşim sizin yüzünüzden öldü” diye Uğur Dündar’ı suçlayıp kendini yakan ve iki kız çocuğunu yetim bırakan Ramazan Bayraktar ile ilgili. Şöyle demiş:

Ramazan Bayraktar UYUŞTURUCU MÜPTELASI OLDUĞU İÇİN canına kıydı.

Tek kelimeyle inanılmaz. Bu adamın kafası nasıl işliyor gerçekten korktum. Söylediğine bakar mısınız?

Şu SORULAR cevap beklemiyor mu?

1-Uyuşturucu kullanan her insan intihar mı eder?

2-Bir insan uyuşturucu kullanıyorsa tedaviye muhtaçtır. Üzerine gizli kamera takıp bu adamı haber hırsın için kullanıp sonra da paçavra gibi atmanın vicdanla, insanlıkla alakası ne söyler misin?

3-Hadi madem haberi yaptın, ondan sonra bir hastaneye yatırtıp tedavi ettirseydin ve böbrek hastası eşiyle çocuklarına baksaydın. Paran mı yoktu? Çuvalla para kazanıyordun. Ramazan’ın sayesinde “haber”inin tepe tepe kaymağını yedin ama sonra adamı kirli bir mendil gibi attın.

Şimdi işin bir başka boyutuna geçelim.

Konuştuğum tanıklar UĞUR DÜNDAR’IN DOĞRUYU SÖYLEMEDİĞİNİ anlatıyorlar bana.

Uğur Dündar’ın iddia ettiğinin tersine Ramazan’ın uyuşturucu müptelası olmadığını, neden bu adama çamur ve iftira attığını anlamadıklarını söylüyorlar.

Sorularım ve yazdıklarım üzerine çıldırmış gibi Uğur Dündar. Bir kitlesi var, kurgulanmışlar hepsi belli ki onun isteği üzerine Uğur Dündar’a destek atıyorlar. Şirretinden meczubuna, AK Parti’ye oy verenleri İzmir’den denize dökmeyi söyleyecek kadar kafadan yırtık olanından, yanımızda mıy mıy ederek yıllarca asalak gibi dolaşıp sonra Oda TV’ye sığınan zavallılara kadar bir dolu tip.

Destek kampanyası açtırmış kendi için. Şaşırtıcı. Desteksiz ayakta duramıyor.

Tweetlerinden biri de Cem Küçük’ün yazısında sözünü ettiği, Uğur Dündar’ın “haber”i üzerine Meclis’te intihar eden 69 yaşındaki Şerafettin Yardımedici adlı kişi ile ilgili olanıydı.

28 Şubat sürecinde hocaların ne kadar ahlaksız, düşkün olduklarını halka yansıtma projesinin kurbanıydı Şerafettin Yardımedici.

Gazeteci Kemal Gümüş’ün yıllar önce yaptığı haberinde yazdıklarını Cem iktibas edip yayınlamış. Gümüş, adama nasıl tuzak kurduklarını ve kadın gönderip gizli kamerayla “haber” yaptıklarını anlatıyor.

Uğur Dündar ise şöyle diyor.

“Bir kadın arayıp Meclis'te MV odasını kullanan din adamının içinde cin olduğunu, kendisiyle yattığı takdirde cini çıkaracağını söyleyerek taciz ettiğini anlattı. Tacizi görüntüleyip haber yaptık. Onun dışında onlarca kadını taciz edip yuva yıktığı belirlendi. Tacizi haber suç mu?"

Sana tekrar soruyorum:

Adam velev ki o kadına tacizde bulunup suç işliyor. Haber için ona kadın gönderip tuzak kurmak habercilik mi? Bu konuda şikâyeti olan kadınlarla konuşur, adama mikrofon uzatır bunu sorarsın haber olur. Sen kendi yakının bir kadın olsa ona gizli kamera takıp “Hadi git, adam seni taciz etsin bir, biz de bunun görüntüsünü alıp haber yapalım” der misin?

Basın ahlakının neresinde yazıyor böyle çamur gazeteciliğin tanımı?

Üstelik Şerafettin Yardımedici de tıpkı Ramazan Bayraktar gibi sana yalvarmış “Bu görüntüleri yayınlama yoksa kendimi öldürürüm” diye.  

Tekrar soruyorum:

Bunu yayınlamak senin için bir insan hayatından daha mı önemliydi? Yaşlı bir adamı, diyelim ki yanlış yapan birini, o bir tek haber için ölüme göndermek sende nasıl bir his doğuruyor?

Tatmin hissi mi bu?

Bu vicdani sorumluluğu nasıl rahat taşıyabiliyorsun?

Oyuncu Akasya Aslıtürkmen’in Büyükada’da tecavüze uğradığında ağzından zorla laf alarak tecavüz canlandırmasıyla “haber” yapman da aynı ruh hâlinin bir ifadesiydi sanırım. Aslıtürkmen’in “Uğur Dündar’ı hiçbir zaman affetmeyeceğim” lafı da vız geldi tırıs gitti tabii. Senin için insan hayatı leblebi çekirdek sonuçta.

Uğur Dündar hakikaten kendi narsizminde boğulurken esasında Türkiye’de öldürdüğü gazeteciliği de yaptıklarıyla boğuyor, açtığı çukura bu mesleği gömüp, kürek kürek üzerine toprak atıyordu.

Onunla ilgili bu yazıları yazmaya başladıktan sonra yağmur gibi Uğur Dündar vakası geliyor, inanın şaşırıyorum.

Aynaya baktığında mutlaka “Ayna ayna, söyle bana, dünyada benden daha güzeli, akıllısı, en iyisi, en en eni olan var mı?” diye sorup beklediği cevabı alıyordur yansımasında ama o da tanıyor kendini.

Eminim ki ona destek mesajları çekenlerin “koruyucu” kanatları altına girmek iyi geliyordur. Başka türlü rahat edemez çünkü. Onun hep desteklenmesi ve doğrulanması gerekir ki huzur bulsun ayna karşısında.

Oysa bu yalancı bir iyilik hâli, kendi de biliyor.

Ha bir de tutmuş ölümle tehdit edildiğini yazıp şefkat dileniyor okurlarından. Ama zaten hemen icabına bakılmış tehdit eden adamın Allah’tan.

Bana dolu ölüm tehdidi geliyor ama öyle Uğur Dündar gibi konforlarım yok. Bahsini etmeye bile değer bulmuyorum.

Ama isteniyorsa ben de paylaşayım. Üstelik taze taze.

Ne yayınlandığı yer olan Face Book’un haberi var, ne de emniyet ve savcıların.

Beni ölümle tehdit eden Hasan Ümit Erkan adlı kişi, kendisine benzeyen TC Kaan Tunceri adlı kişinin sözlerimi çarpıtarak oluşturduğu kışkırtıcı caps’i paylaşmış ve altına da (küfürleri ayıklayarak) şöyle yazmış:

“S.. git ulan p...

Ben kuvayi milliyeciyim.

Ayağımı da denk alacağım yeri senin gibi yeni Türkiye sevdalılarına sormam.

Sadece ALNININ ORTASINA SIKARIM…

Senin gibi vatan haini şerefsizlerin…

Ben ulu önder, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir askeriyim hâlâ…

Çakma 15 Temmuz köpeklerinin değil…”

 Uğur Dündar gibi zırhlı araçlarla ve onlarca korumayla gezmiyorum.

Bu ülkeye, insanıma, milletime, imanıma güveniyorum.

Uğur Dündar’a da söylüyorum, korkma, panik yapma.

Hepimizin Allah’a bir can borcu var.

Yazdıklarıma gelince.

Kendinle hesaplaşman için bir çağrı aslında. Bir fırsat, bence değerlendir.

Geçmişinle ilgili öz eleştiri yapıp yüzleştiğini ve özür dilediğini görmek istiyorum.

Göremezsem bir şey olmaz tabii, insan olarak sen kaybedersin insanlığından.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;