SİYASET

Fuat Uğur : Bu ittifak da tuvalette patlar ve millet sifonu çeker

Tarih
11 Aralık 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Fuat Uğur

Solcular ve aşırı sağcılar arasındaki derin muhabbeti izliyoruz tüm dünyada.

Yeni trend bu.

İlk kez tanık olduğumuz bir vaka değil aslında. Geçmişte dünyanın iki azılı diktatörü; Nazi Adolf Hitler ile SSCB Komünist Partisi Genel Sekreteri Joseph Stalin yapmıştı ilk ittifakı. Polonya’yı bölüşmüşlerdi. Sonra da Nazi orduları Moskova kapısına dayanmıştı.

Almanya’da aşırı sağcı Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU, Hıristiyan Demokrat CDU ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında da yıllardır süren bir koalisyon var.

Fransa’daki Sarı Yelek kalkışmasının altyapısını da Marine le Pen liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi taraftarları ile aşırı solcuların oluşturduğu ortaya çıktı. Aşırı solcuların arasında bağımsız anarşistler, Fransız burjuvazisinin “yabancı” dediği Magrip kökenliler de var ama asıl damar son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 11 oy olan Jean Luc Melenchon’un kurduğu La France Insoumise yani “Boyun Eğmeyen Fransa” hareketinin mensupları arasından çıktı.

İki aşırı grup şimdi Mac(a)ron’a karşı omuz omuza mücadele veriyor.  Türkiye’deki solcular da ağızları sulanarak bu ucube ittifaktan “Biz nasıl nasipleniriz” hayali kuruyorlar.

Dünyadaki bu yeni eğilimden Türkiye azade değil. Geçen seçimden bu yana uygulanmakta zaten.

Düşünün, Marksist-Sosyalist kimliğini sürekli vurgulayan HDP (arkasında terörist PKK var) ve sosyal demokrat olmakla övünen CHP ile aşırı milliyetçi-ırkçı İYİ Parti arasında Millet İttifakı adı altındaki iş birliğinin zemini oluşturuluyor.

Amaçları AK Parti lideri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı yerel seçimlerde geriletmek, ondan sonra da seçim sonuçlarını çıkış noktası alarak bir kaos planını devreye sokmak.

 

İTALYA’DAKİ İTTİFAKIN SKANDALLA PATLADIĞI YER

 

Benzer bir ittifak aylar önce İtalya’da kuruldu, hatta koalisyon ortaklığına bile vardı. Bu yılın başında yapılan seçimlerde kendisini popülist olarak tanımlayan ama ortaya koyduğu programla sola çok daha yakın duran komedyen Beppe Grillo liderliğindeki 5 Yıldız Hareketi (M5S) yüzde 32, aşırı sağcı Kuzey Ligi Partisi ise yüzde 17 oy aldı.

Bunun üzerine Rusya’ya yakınlığıyla da bilinen aşırı sağcı Kuzey Ligi ile düzen karşıtı 5 Yıldız Hareketi geçen haziran ayında bir koalisyon hükûmeti kurdu.

Ama bu ittifak önceki gün bir skandalla patladı.

Olay İtalya Parlamentosu’nun tuvaletinde yaşandı. Adı geçen siyasal partilerin mensubu iki vekil meclis tuvaletinde basıldı. İtalyan gazetesi Il Giornale'nin haberine göre, vekillerin isimleri ve görüntüleri, özel hayatın gizliliği ilkesi nedeniyle okurlarla paylaşılamadı. Ancak gazetenin üst düzey bir ismi, iki vekilin de uzun boylu ve oldukça “çekici” olduklarını ifade ederek gereken tarifi verdi.

Sonuçta iki benzemez arasında BİR ELEKTRİKLENME VE ÇEKİM oldu ama sonucu başka bir mekânda elde edildi.

 

İP’İN DIŞARIDA İSE ÇEKEN ÇOK OLUR!

 

Çevreci önerileri, kamu harcamalarındaki savurganlığa karşı aşırı tepkileri, büyüme karşıtlığı gibi sol kavramlarla ortaya çıkan 5 Yıldız Hareketi, sonuçta aşırı sağcı, dibine kadar kapitalist, büyüme yanlısı ve “yemişim çevre politikalarını” görüşüne sahip olan Kuzey Ligi ile bir ÇIKAR İTTİFAKI kurunca, iş kanalizasyona giden ilk durakta patlayıverdi.

Benzer bir çıkar ittifakının da CHP-HDP(PKK)-İYİ Parti arasında kurulduğu dikkate alınırsa MHP lideri Devlet Bahçeli’nin çok haklı olarak tanımladığı gibi ‘Zillet İttifakı’nın da aynı durakta patlayacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz.

İttifak ll Giornale yöneticisinin sözünü ettiği tarzda “iki çekici insan”  arasındaki bir ELEKTRİKLENMEYLE Mİ İNFİLAK EDER yoksa başka sebeplerle mi onu hep birlikte görürüz.

Malum, amaç için tüm araçları meşru ilan eder ve çıkarlarınız için kullanırsanız bu ahlaksızlığın diğer adı Makyavelizm olarak tanımlanır. Millet İttifakı adı altında görüşmeler yürütenler de bunu yapıyor.

Şimdiden uyaralım; mecazi de olsa bu işin sonu tuvalet!

Sonuçta MİLLET SİFONU ÇEKER VE BU İP’LERİ DIŞARIDA EKİBİ en uygun yere gönderiverir.

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • hursit dilaver

    11 Aralık 2018 16:57
    0 0
    bunlar beni okumuyor demek. İRAN DEVRİMİNDE DE HUMEYNİCİLER TUDEH SOLCULARI İLE ŞAHI DEVİRDİLER de hemen sonunda nerde tUDEHçi varsa ipe çekmişti.15 temmuz da da KEMALİSTLERLE FETÖ TAKIMI BERABERDİ..AMA BAŞARSALARDI AKPLİLERDEN ÖNCE KEMALİSTLER SALLANACAKTI. bakın fransaya aşırı sağcı ve solcular halvetteler. yahu benim yorum-u şahanelerimi okuyup nasıplenin be birader.biz NİYAZİLER ENVERLER, HÜRRİYET GETİRDİLER'İ YAŞAMIŞIZ YAHU..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;