SİYASET

Fuat Uğur : Akşener vakasının asıl nedeni ve üç ihtimal

Tarih
25 Temmuz 2018
İzlenme
Kişi
Yazar
Fuat Uğur

Baştan beri İyi Parti’nin FETÖ talimatıyla ve desteğiyle kurulduğuna ilişkin bir kamuoyu algısı var. Zaten şu andaki İP Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın da daha parti kurulmadan evvel, Genel Başkan Meral Akşener’le yolları ayrılınca bunu itiraf etmiş, ama ikbal hırsı nasıl güçlü bir motivasyon kaynağıysa artık yine Meral Hanım'ın kolları altına sığınmakta bulmuştu çareyi.

Bu verili olgudan yola çıkarak, Akşener’in gündeme “bomba” gibi düşen istifası ve partiyi kongreye çağırarak yeniden aday olmayacağını açıklamasında acaba hangi nedenler rol oynadı ve hangi olasılıklar söz konusuydu.

İLK OLASILIK için önce şu SORUYA açık cevap vermek gerek:

“Akşener’in istifasını Okyanus Ötesindeki Meczup mu istedi?”

Eğer böyleyse durum çok net. Bunun için bir bahane yeterliydi zaten. Afyon’daki parti toplantısında salonu dolduran partililerden birinin “aykırı” sözleriyle Akşener’in kafayı kırıp “Ben istifa ediyorum, artık ne hâliniz varsa görün” deyip orayı terk etmesi hiç akla yatkın değil. Var oluşlarını Akşener’e borçlu olan ekibi onu ikna edince Akşener bir tweet attı ve tüzüğün kendisine verdiği yetkiye dayanarak partiyi kongreye götüreceğini ve aday da olmayacağını açıkladı.

Koray Aydın ve Aytun Çıray buna karşı. “Adayımız Akşener, onun dışında kimse cesaret edemez aday olmaya” diyorlar. Lâkin talimat Okyanus Ötesi’nden gelmişse bunun geri dönüşü yok. Geçmiş olsun.

İKİNCİ  OLASILIK Meral Akşener’in bıkması ya da  parlamento dışından partiyi yönetemeyeceğini çok iyi bilmesi. Belki de MHP’yi FETÖ’cü hâkimlerin desteğiyle ele geçirmeye çalışırken tellere yapıştığı noktaya bir flash back yapması gerekecek. Yani o sırada yanına ulaşıp “Hadi eve gidelim Meral” dediği için “Oğlum al şu babanı götür” diyerek kovduğu sevgili eşinin lafına gelecektir demek istiyorum.

Ancak bunu Okyanus Ötesi’nin arzusu hilafına yapabilir mi orası da ayrı bir muamma.

ÜÇÜNCÜ OLASILIK, Akşener’in güven tazelemek ve partinin başına güçlü bir şekilde yeniden oturmak isteyişidir. Parti tesbih taneleri gibi dağılacağa benziyor çünkü. Bunun işaretleri de belirdi zaten:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın önceki gün “Eğer gelmek isterlerse değerlendiririz” açıklamasını boşuna yapmadı.

İP milletvekili Hayati Arkaz MHP lideri Devlet Bahçeli’nin elini öperken bunun sebebi sadece saygı ve hürmet değil, hissedilen aidiyet duygusuydu.

Partinin Kurucular Kurulu ve Genel İdare Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Başdanışmanı "Yörük Ali Paşa" lakaplı emekli Tuğgeneral Ali Aydın’ın ağır sözlerle istifası yabana atılmamalı:

“Benim gibi FETÖ terör örgütünce mağdur edilen ve benimle aynı hassasiyetlerle İYİ Parti’ye katılan bazı arkadaşlarımızın FETÖ ile mücadeleleri ve mağduriyetleri magazinsel siyasi söylemlerle dolgu malzemesi yapılmaya çalışılmıştır.”

Bu arada hemen her gün danışmanlar, il ve ilçe başkanları düzeyinde yansıyan istifaları, toplu olarak partiden istifaları yazmıyorum bile.

Kısacası İP’te ipler koptu kopacak.

Musa Eroğlu’nun dediği gibi: Yolun sonu görünüyor... 

yazının kaynağı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  25 Temmuz 2018 15:09
  0 0
  yahu, ilk satır ÜŞÜMEDİN Mİ, ikici satır DÜŞÜNMEDİN Mİ olacak. bunu keşke bizim hödük medya yarın manşetlere çekse derim ama nerde o espri, zeka falan .yok işte. maalesef hödüklüğümüz bu tip mzahlara fırsat vermiyor.74deki hasan pulur kadar da olamıyoruz.
 • hursit dilaver

  25 Temmuz 2018 15:04
  0 0
  kesin aday olmayceeem dedi. ama benim aklıma HASAN PULURUN CHP-MSP KOALİSYONU bozulduğunda ki yazısı aklıma geldi.( ulan ne hafıza be. korkun benden). sadece ecevitin yan arkadan çekilmiş ve elini başına dayamış düşünceli pozu ve alttaki yazı ALÇAKLARA KAR YAGIYOR DÜŞÜNMEDİN M,SEN BU İŞİN SONUNU DÜŞÜNMEDİN Mİ..yazıyordu.ne diyelim şimdilerde muharrem 400 imzada kalmış, akşener asla aday olmayceeem der.yani aklıma hasan pulur geldi işte.afbuyrun yani.
 • ND

  25 Temmuz 2018 14:17
  0 0
  Sizde duyum almışsınızdır ki Adnan Oktar’ın ele geçirebilen digital arşiv buna sebep !
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;