DÜNYA

Firas Sancaktar : İran’da Kürt Devrimi mi Başlıyor?

Tarih
14 Mayıs 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Firas Sancaktar

14 Mayıs 2015

Gündemimize gölgesi dahi düşmeyen İran’ın yanıp tutuşan halk ayaklanmasından bahsedelim istedim, İran’da yıllardır farklı ölçekli halk ayaklanmaları başlamıştı, Fakat İran Hükümetinin baskıcı politikalarından dolayı kulağımız bir türlü o haykırışları işitmedi ama görülen o ki bu kez durum biraz farklı ve ciddi.

 

İran’ın sınırları farklı etnik grupların yani Farisi olmayan toplumların hakim olduğu bölgelerdir, Kuzeydoğuda Türkmenler,  Kuzeybatıda Azeriler, Batıda Kürtler, Güneybatıda Araplar ve Güneydoğuda Hint asıllı Beluçlar. Suriye, Irak ve Yemen’nin iç savaşlarında etkin rol alan ve nükleer müzakereleriyle meşgul olan İran Hükümeti, baskıcı politikalarına rağmen gelişmiş iletişim araçlarıyla beslenen ayaklanmaların yayılmasına karşı engel olmakta zorluk çekiyor.

 

Hemen hemen tüm bu bölgelerde yıllar boyunca farklı ölçekli ayaklanma düzenleniyor, İran Hükümeti farklı ırkları ve mezhepleri yok sayarcasına bu bölgelere hizmet götürmemekle kalmıyor, bu ırklardan olanları hor görüyor ve mutlak vatandaşlık haklarından mahrum ediyor.

 

Bir yazıda bütün bu bölgelerin şartlarını, özelliklerini ve ayaklanmaların nedenlerini açıklamak ve sınırlamak zor. Bu yüzden bu yazıyı güncel olan ve İran’nın batısında Irakla sınır bölgesinde bulunan Kürt çoğunluğa sahip Mahabad kentinde meydana gelen ayaklanmalara ve protestolara ayırmak istiyorum.

 

Mahabad Ayaklanması

 

Geçen Perşembe günü gerçekleşen bir hadisede 26 yaşındaki Frenaz Horsoani adlı Kürt asıllı İranlı bir genç kız, çalıştığı otelde İran Güvenlik Güçlerine mensup bir sorumlu tarafından tecavüz girişimine uğradı, bunun üzerine balkondan atlayarak intihar etti. Bu olay, Hükümetten yeterli ilgi görmeyen ve mutlak haklara sahip olmayan Mahabad Halkının sokaklara dökülmesine neden oldu, Güvenlik Güçleri tarafından göstericilere ateş açması sonrasında 50 kişi hayatını kaybetti.

 

Kısa sürede kentin her yerine yayılan gösteriler, hadiseye sahne olan otel ve tecavüz girişiminde bulunan Güvenlik Güçlerine mensup sorumlunun görevli olduğu polis merkezi, göstericiler tarafından ateşe verildi, İran’ın dini lideri Humeyni’nin posterleri yakıldı.

 

İran’nın Kürtleri

 

Kürtler İran’ın %7 oranını teşkil ediyor, Yani İran’ın 66 Milyonluk nüfusunun 4 buçuk Milyonu Kürt, İran’ın çeşitli bölgelerinde bulunuyorlar ve Mahabad kenti bunlardan biri ve Kürt İranlılar için sembolik bir önemi arz ediyor.

 

1979-1988 Yılları arasında Silahlı Kürt Gruplar, İranlı Demokratik Kürdistan Partisi adı altında İran Hükümetiyle silahlı mücadelede bulunmuştu, bunun üzerine Hükümetin Kürtlere karşı toplu idamlar ve tutuklamalar düzenlediği söyleniyor. 2004 yılındaysa 6 Kürt parlamenter, Kürt halkına yetirince ilgi verilmemesine karşı istifa ederek hükümetin politikalarını protesto etmişti.

 

            İran Kürtleri ve Bağımsızlık

 

İran’da Kürtlerin jeopolitik konumunu göz önünde bulundurursak, İran için bir tehdit oluşturması

mümkün görülebilir, özellikle Irak Kürdistanı olarak bilenen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile sınır bölgesinde bulunmaları çok önemli bir faktör. Ayrıca Ortadoğu bölgesinde ve Irak’daki istikrasızlık Kürtlere bağımsızlık istemek için çok verimli bir zemin hazırlıyor. İran’ın gerilemekte olan ekonomisini ve Kürt halkın sürekli haksızlığa uğramasını da göz ardı etmemek gerek.

 

Yanı sıra, İran’da Kürtlerin önde gelen isimlerinin yıllardır hükümet tarafından karşılık bulmayan bağımsızlık için referandum isteklerine rağmen, Kürt Halkının bağımsızlığa sıcak gözle bakmadığı görülüyor. Bunun nedeni de Farisilerin ve Kürtlerin dilleri ve kültürlerinin birbirine yakın olmasından kaynaklanıyor. Ama kesin olan şu ki bu ve bu gibi meseleler İran hükümetini uzun bir süre zorlayacak.

 

Seslimakale.com

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hasan

  30 Haziran 2017 21:18
  0 0
  boşuna heveslenmeyin. bunu bir kenara yazın. En az 350 yıl daha bekleyin. o zamana kadar avucunuzu yalayın. Israil, Amerika ve pis ülkeler bu rüya ile uyup uyanırlar. siz de onlardan mısınız Allah aşkına? Ne İran'i bilirsiniz ne İran İslam Devrimini. Onun için hep kılavuzunuz karga olmuştur. İran Devrim eşittir = Emperyalizm, İsrail, İngiltere ve Suudi karşıtı + Müslümanların uyanışını. Sizi ancak uyandırdığımızda gerçekleri görebilirsiniz. 40 yıl önce Suudilere açtığı savaş şimdi semer verdi.
 • Ziya

  19 Kasım 2016 12:08
  6 0
  Aşağıda iki saçma yorumu görünce hayret ettim. Osmanlı batıya ilerlerken almanlarla anlaşıp "siz batıdan biz doğudan saldırıp bitirelim bu Türklerin işini" diyen iran haini mi "İslam devleti"? yuh kusura bakmayın açın biraz tarih okuyun bize irandan daha düşman bir devlet yok dünyada, ama iran Türk, Arap ve Kürtlerden oluşan bir toplum, kuzeyi kamilen Türkdür(güney azebaycan)
 • yaşar inan

  14 Kasım 2016 16:48
  0 7
  bre vicdansız iranı bölenler btürkiyeyi sağ bırakırlar mı. zındıklık etmeyi bırak. dünyamızda 2 islam devleti yaşasın sen kanuniden de mi akıllısın. o bile iranın dostuydu. 4. murat han bile irana dokunamadı
 • yah_ya

  25 Mayıs 2015 23:23
  2 8
  Doğu toplumları GÜCE ve GÜÇLÜYE İTEAT eder..İran zalime zalim olursa hiç bir şey olmaz ama merhametli olmaya yeltenirse TEPE TAKLAK gider.. İran Zalime ZALİM OL ,Fitneye fesada gavura ırkçıya asla acıma..YILANIN BAŞINI EZ
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;