SİYASET

Fatih Altaylı : Seçmen listesi mi değişecek acaba!

Tarih
16 Nisan 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Fatih Altaylı

AK Parti’nin “sevdalı” seçim sloganı, seçim sonrasında da çalışmaya devam ediyor.

Tabii bu toprakların “Arabesk ruhuna” uygun bir şekilde evrilerek.

“Ya benimsin ya karatoprağın.”

Bu da bir sevgi türü elbet.

Seni kimseye yar etmem düzeyinde bir sevgi.

AK Parti’nin özellikle İstanbul’daki tavrı “Seçimde hile yapıldı, seçmen listeleri güvenilir değildi, bir sürü fırıldak döndü” şeklinde.

Doğru mudur değil midir bilmem mümkün değil.

Ancak bildiğim tek şeyi tekrarlayayım.

Seçimden önce her yerde, en yüksek sesle Türkiye’de yapılan seçimlerin “Dünya’daki en güvenilir sistemle yapıldığını, Türkiye’de seçimlerde bir yolsuzluk, bir usulsüzlük olmasının mümkün olmadığını” söyleyenler, bugün “Seçimde yolsuzluk yapıldı” diyen AK Partililer değil miydi?

Ne değişti de, 31 Mart gecesi saat 22’ye kadar “en güvenilir” olan seçim sistemimiz ve seçmen kayıtlarımız, 31 Mart gece yarısından sonra “en güvenilmez”e dönüştü?

Ve belli ki, AK Parti seçimi tekrarlatacak.

Tekrarlandığı zaman neden güvenilir hale gelecek seçim sonuçları?

Çünkü AK Parti’nin söylemi “Bu YSK bu seçimi beceremedi!” anlamına da geliyor.

O zaman görev süresi uzatılan bu YSK ile yeniden seçime gitmenin farkı ne olacak!

Yasa gereği seçmen listeleri değişmeyecek. Ve aynı liste ile gidilecek!

Yoksa yasaya rağmen, yeni seçim yeni liste mi yapılacak!

YSK’nın nasıl bir karar alacağını tabii ki, bilemem.

Ama  “Bizim sistemimiz güvenilir” dedikten sonra “Güvenilmezmiş aslında” demek siyaseten mümkün ama hukuken biraz garip olabilir!

***

Tekrar olursa, tatilde

Son bir haftadır bana “Ne olur bu sayımın sonucu” diye soran herkese verdiğim yanıt şu: “Bana öyle geliyor ki, İstanbul’u tekrarlatacaklar”.

Çünkü AK Parti tarafında kiminle konuşsam bu izlenimi alıyorum.

Mesela geçen hafta “Tekrara gidilirse İmamoğlu mazbatayı alır, tekrara öyle gidilir” diye yazdım.

AK Parti ve Binali Yıldırım cephesinden çok şiddetli bir itiraz geldi:

“Hayır öyle olmaz. Yenilenecek seçime usulsüz seçilen başkan adayı ile gidilmez. Çünkü resmen kazanmış değil.”

“Niye?” diye sordum.

Hukukçuları öyle diyormuş.

“Gerekçeleriyle bana mail atsınlar, ben de yazayım” dedim.

Gelen giden olmadı.

Ancak tonlama “yeniden seçimin” işaretini veriyordu.

Paralel olarak  “Bu seçim artık halk gözünde kirlenmiştir, tekrarı gerekir. Bunca tartışmadan sonra sonuç kimseye güven vermez. Yeniden sandığa gitmek en doğrusu” yorumları geldi aynı cenahtan.

AK Parti çok belli ki, İstanbul seçiminin “Büyükşehir bölümünü” yeniletmek istiyor.

Yenilendiğinde kazanacaklarından emin olamazlar ama en azından bir şans daha bulmak onlar açısından fena bir tercih değil.

Üstelik de seçimi okulların tatil olmasından sonraya denk getirmek suretiyle CHP’li seçmenin “Tatile gitmesini” de  umacaklardır kesinlikle!

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  17 Nisan 2019 14:29
  0 1
  AKP İZMİR YOLUNU 2 HAZİRANDAN SONRAYA BIRAKMALI.her CHPli sabah atlıyacak 3.5 saatte oyunu kullanıp gelecek.yapmayın CHPye yarayacak işler yapmayın. hele izmire..yanarım da antalyada menderes türele yanarım. ama antalya çok pişman olacaktır.ama 5 sene çekecektir.utanmadan 4000 ,bankamatikli var deniyor bir gazeteciye istinaden. AKP BU ADAMI MAHKEMEYE VEREMİYOR MU. NE MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜ BE.milletin ekmeğiyle oynanırsa ,işçi o medyacıyı bulur.dingilliğin alemi yok.
 • yabanci

  17 Nisan 2019 12:14
  0 0
  Sayin fatih altayli firsati buldugunuz gibi eski ayarlariniza geri donmussunuz sonyillardir tarafsi oldugunuzu dusunmeklw hata etmisim
 • reis

  17 Nisan 2019 00:45
  0 0
  fatih portakal eski türkiyeyi özloyor hani su patronu aydin doganin ülkeyi yönettigi ve bunun gibi yazarlarada biraz kemik atildigi donemleri , her tarafta rüsvet filim adam kayirmabu tiplerin isine gelirdi ...reis bunlarin oyununu bozdu düzenlerini yikti.. bunlar simdi calamiyor o yuzdendir yine chpkk ve digerlerinin kazanmasini istiyor fatih bey .... hirsiza mazbata degil ceza verilmeli ....
 • Asım

  16 Nisan 2019 22:34
  1 0
  Aynı liste ile gitse de bile AK Parti kazanır. Yüzbinlerce AK Partili Muhtarlık için memleketlerine gitti
 • Ayhan

  16 Nisan 2019 20:42
  0 0
  Pedofil Fatih hakikatan yavsagin onde giderisin ulan dallama neler dondugunu bilmiyormus gibi yapman varya tuh senin ......
 • hursit dilaver

  16 Nisan 2019 18:58
  0 0
  yahu bizde pek revaç bulmadı.zaten laikçi kamalist ve köktendinsiz takımının umuru 0lmaz da DANİMARKADA KURAN YAKILDI DUN YA DA 2 GUN ÖNCE..BUNA KARŞILIK BU KİLİSE YANIVERDİ. benim umurum değil tabi.devşirmeler dertlensin.ancak DİKKAT EDİN. 3-5 YIL ÖNCE DE BİRİ KURAN YAKMIŞTI ama 3-5 ay s0nra da KENDİSİ YANARAK TELEF 0LMUŞTU. demek rabbim, kendi kitabını böyle k0ruy0r.bize bakıp,bakıp, yazıklar 0lsun diy0r demek.
 • hursit dilaver

  16 Nisan 2019 18:52
  0 0
  nedense bunun yazısında aklıma duştu.bu n0trdam yandı ya. bize ç00k görev duşuy0r. MUSTAKBEL BAŞKAN İMAM0ĞLU HEMEN FRANSAYA HABER ETSİN. GELİN BİZİM AYAS0FYAYI SİZE TAHSİS EDELİM desin. TAMİRAT BİTİNCEYE KADAR DA BURADA TAPININ diye de ilave etsin.hatta h0ş görunmek için,mınarelerine kılıf takılsın.ya da CHP. ilk ıcraat 0larak yıksın mesela. batı ç0k sevecek ekremi. mazbata için de bastıracaklardır.
 • Nadir

  16 Nisan 2019 15:59
  6 0
  "seçimde hile yapıldı, doğru mu, yanlış mı bilemem" diyorsunuz? İtiraz sayımlarında CHP'den, İP'ten, SP'den, HDP'den gözlemciler masada oldu mu? On bini aşkın çalınmış, çırpılmış, hile ve desise ile ele geçirilmiş oy çıktı mı? Peki, neyin şüphesi bu? Açıklayın biz de öğrenelim. Çok ama çok merak ettim... Siz aydın insansınız. Biz her halde biraz avam tabakasındanız, anlayamıyoruz...
 • RUMELİ

  16 Nisan 2019 15:50
  8 0
  Böyle bir zihin sahibinden ançak böyle bir berbat ileri görüşcülük olabilir ,Bunların tek derdi İmamoğlu kazansa da belediye tesislerinde Rakı serbestliği getirilsin ...
 • Mehmet

  16 Nisan 2019 14:41
  9 0
  bu herhalde Van ın ermenilerinden olsa gerek
 • Mehmet

  16 Nisan 2019 14:40
  8 0
  "CHP’li seçmenin “Tatile gitmesini” de umacaklardır " bu nasıl bir adiliktir 1. Eğer seçim senin için önemli ise tatile gitme. 2. Bu cümleden yola çıkarak "CHP liler bu ülkenin kalbur üstü kesmini oluşturuyor" denilebilir. Yani enflasyonmuş ülke işgal altındaymış bu tiplerin telaşına değil. Kendi itiraf ediyor.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;