SİYASET

Fatih Altaylı : Seçimlerde oy nasıl çalınır?

Tarih
21 Mayıs 2019
İzlenme
Kişi
Yazar
Fatih Altaylı

Profesör Arsev Eraslan’ı tanır mısınız? 
Bazılarınızın tanıdığını, bildiğini biliyorum. 
Tanımayanlar için kısa bir özet geçeyim. 
Arsev Eraslan, 1960 yılında gittiği ABD’de, çok önemli üniversitelerde görev almış, çok önemli bilim kurumlarında yöneticilik yapmış bir bilim insanı. 
Asıl tanınması ise Apollo projesinden geliyor. 
NASA için de çalıştığı 1960’lı yıllarda Apollo projesinin bilgisayar kodlarını yazan isimlerden biri. 
NASA uzun yıllar boyunca uzay araçlarının dünyaya dönüş sırasında atmosfere giriş açı ve hızlarını, Eraslan’ın yazdığı kodlarla sağlıyor. 
Yıllarca ABD’de çok üst seviye bilimsel görevlerde çalışan Arsev Eraslan, kendisine defalarca önerilen ABD vatandaşlığını asla kabul etmeyen ve “Türk doğdum, Türk ölürüm” diyen vatanperver bir bilim insanı ve şu anda 80’lerinde ve hâlâ aktif, hâlâ çalışıyor. 
Yıllar önce geri döndüğü Türkiye’de şimdi uzay, havacılık ve savunma sanayinin gelişimi için çalışıyor. 
“Şimdi bu girişi niye yaptın” diyeceksiniz!
Sevgili Arsev Hoca, bilgisini ve dostluğunu paylaşmaktan mutlu olan bir bilim insanı ve ben de zaman zaman onun bu bilgi havuzundan yararlanıyorum. 
Geçtiğimiz günlerde yenilenecek İstanbul seçimlerinden bahsederken, “Sana en bilinen seçim hilesi hikayesini, çok içinden biri olarak anlatayım mı?” diye sordu. 
Ben de elbette ki, “Anlatın hoca. Çok mutlu olurum” dedim. 
Siz de merak ediyorsanız geçin alttaki yazıya…

 

Die Bold ya da E+SS

Dünyada “hilesi hurdası” en çok konuşulan ve en açık biçimde afişe olan seçim hiç kuşkusuz ki, 2000 yılında yapılan ABD Başkanlık seçimleridir. 
Demokrat Al Gore ile Cumhuriyetçi Bush’un karşı karşıya geldiği seçimler Florida’da şaibeli bir şekilde Bush’un kazanmasıyla Cumhuriyetçilerin zaferi ile sonuçlanmıştı. 
Arsev Eraslan, çocukluğundan bu yana tanıdığı Gore’un kaybettiği bu seçimdeki hileyi, o sırada başında olduğu “National Technology Transfer Center” olarak inceler ve ortaya çıkarır. 
Arsev’in bulgularına göre hile şöyle gerçekleşmiştir: 
“Cumhuriyetçiler, bir yazılım şirketinden az farkla kaybettikleri yerlerde seçmen bilgilerine ulaşarak, diğer tarafa oy veren ama sosyolojik olarak döndürülmesi mümkün olan ya da geleneksel olarak Cumhuriyetçilere oy verdiği halde son dönemde Demokratlara dönen seçmenleri tespit etmelerini ister. 
Bir anlamda o gün henüz moda bir tabir olmayan big data’yı değerlendirmek istemektedir. Bu seçmenleri çevirmek için ne yapmak gerektiği de yazılım şirketinden beklentiler arasındadır. 
Başlangıçta amaç hırsızlık, oy çalmak değildir. 
Ancak Die Bold adlı şirket aynı zamanda seçim sisteminin yazılımını da yapan şirkettir ve “Beklemeye gerek yok. Bu seçimde bunu deneyebiliriz” diyerek 2000 yılı seçimlerinde Cumhuriyetçilere “Seçimi kazandıracak bir uygulama” önerirler. 
Fakat bunun için iktidarın Cumhuriyetçilerde olduğu bir eyalete ve buradaki verilerin alınabilir olmasına ihtiyaç vardır. 
Florida’da Vali bir Bush’tur ve Florida seçimleri hedef alınır. 
Sistem, kimseyi uyandırmayacak kadar küçük oyların birer ikişer çalınarak bir toplam oluşturmasına ama seçmenlerin bölgesel ya da etnik eğilimlerinin toptan değiştiği izlenimi yaratılmamasına dayanmaktadır. 
Florida seçimlerinde Cumhuriyetçiler bu sayede başarılı olurlar. 
Die Bold adlı şirket daha sonra isim değiştirir ve satılır, lekeli geçmiş unutulur. 
Şirket E+SS yani Election Software Systems adını alır. 
Arsev Hocamız “Bu şirketten alınan tüm seçim sistemi yazılımları şaibelidir ve hatta ABD’den kumanda ile bile değiştirilebilir. Umarım YSK sistemini bunlardan almamıştır” diyor. 
Ben de soruyorum, “Peki hocam bu hırsızlığın bir ilacı yok mu?” 
“Türkiye’de var. Bu aslında çok basit bir toplama sistemi. Partiler E+SS dışında böyle bir yazılım alabilir hatta kendileri bile yazdırabilirler. Islak imzalı tutanaklar partiler tarafından bu kendi sistemlerine girilirse E+SS’in hırsızlık olasılığı ortadan kaldırılır. 
ABD’de ıslak imzalı tutanaklar olmadığı için bu işi yapabildiler. En önemli şey imzalı tutanaklar ve onları toplayacak bir güvenilir sistem” diyor. 
Partileri de uyanık olmaya çağırıyor.

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • hursit dilaver

  22 Mayıs 2019 14:41
  0 0
  havalimanı çalışacak,5 yıl sonra sen de istemeye istemeye oradan geçeceksin.dünyanın en buyuk havalimanı olacak. almanya bunun için yunan havalimanlarını işletmeye aldı.sırf bize taş koymak için.ama içimizdeki cezi zekalılar oldukça da,kafa zap suyuna köprüden,ve1930dan kurtulamaz.bir de sarıklı,çarıklı,poturlu, şakşırlı, mesh lastikli,kıllı, göbekli, başörtülü,şalvarlı,sakallı,yakasız paltolu takımını uçağa almamak lazım ki, batı bizi ooo turkler medeniymiş desinler..(fatihin sutununa yazıldı
 • hursit dilaver

  22 Mayıs 2019 14:29
  0 0
  yazarın derdi AKPye oy kaçmasını önlemek. şu bizim dingil murdockun kanalında çaba bunun için. akşam ifrat pidesi aldığım fırın da tutmuş fox tvyi açmış. gerçi pide alanların ona baktığı yok da, benim gibi MECCANİ ARAŞTIRMACI YORUMCUnun dikkatini çekti. 3 gün pide aldım aynı kanal açık.artık başka fırına gideceğim.eski sahipleri karadenizliydii. adı da öyle. onlar devretti ama 2-3 elden sonra bunlara kaldı demek.yazık.ifrat vakti fokus teve. gidin dost tv izleyin.
 • hursit dilaver 2

  22 Mayıs 2019 14:24
  0 0
  elbet bu zeka CHPde olmazdı. OLSA ZATEN BUGÜN BİR YAZARIN DEDİĞİ GİBİ 70 YıLDIR İKTİDAR OLURDU.demek ki, zeka ,bana 1972lerde bir polis müdürünün dediği gibi. ya da marmariste bir otelde çalışırken MEESin ISO2001 eğitimleri alırken yapılan testte genel olarak hepimizin aşağılık duygulu çıkmasını hocaya sorduğumuzda, siz değil bütün türkiye de bu aşağılık duygusu var demişti.onun için bu fetö zekası,fatihe de,AKPye de,CHPye de 3 tür bındiriyor hep.
 • hursit dilaver

  22 Mayıs 2019 14:19
  0 0
  hıh işte burada da böyle çaldılar. sor bakalım, malum kurulun bilgisayar ihalelerini hangi FETÖ şirketi zamanında almış. hatta son iki ihaleyi alamayınca , o işe taş koyup ihaleyi bile yaptırmamışlar.ABDye regek yok. kendi yandaşlarını seçim kurullarında görevlendir.sayım tutanaklarını millletin gözü önünde bilgisayara işle, ama karşıda binali bey 0, ya da 1 , ekrem bey 300 gözüksün. başarı ve FETÖ zekası burada.bunu ABD bile dşünemez. GELSİN HOCAYA ÇALMA EGİTİMİ VERELİM.
 • HAK DAVA

  21 Mayıs 2019 15:17
  2 0
  HOCAN FETÖNÜN YANINA GİT SANADA ÖĞRETSİN OYUN NASIL ÇALINDIĞINI MALUM HIRSIZLIKTAN YANA BİR NUMARALAR ASKERİ SINAV SORULARI ÖSS SORULARI KPPS SORULARI ÇALMADIKALRI BİŞEY KALMADI 50 YILDIR...
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;