GÜNCEL

Fatih Altaylı : En zayıf rejim olarak demokrasi

Tarih
07 Ocak 2021
İzlenme
Kişi
Yazar
Fatih Altaylı

ABD’de dün gece olanlar, beklenmeyen bir şey değildi.

Açıkçası bu olasılığa hem bu köşede hem de ABD seçimleri gecesi televizyonda yaptığım programda değinmiş olmakla beraber, Trump’ın son noktada böyle bir şeye kalkışmayacağını düşünüyordum.

Çünkü Trump, hayatını siyasete adamış, bir ideolojiye bağlı biri olmadığı gibi, hayli zengin, bu zenginliğin getirdiği nimetlerden faydalanmayı seven oportünist ve makyavelist bir Amerikalıydı.

Evet bir zorba tarafı vardı ama yaşamının geri kalan bölümünü hapiste geçirmesine neden olma olasılığı yüksek böylesi bir darbe girişimini yapacak kadar ileri gidecek bir “siyasi kişilik” olarak görünmüyordu.

O yüzden de “Havlar havlar ama ısırmayacaktır” diye umuyordum.

Ancak taraftarlarının “bilinçsizlik” düzeyini tahmin edememiş olmalı ki, dün ABD “şimdilik” de olsa “Direkten döndü.”

ABD'de sivil darbe girişimi! Kongre binası basıldı 4 kişi öldü ABD Başkanı Trump azlediliyor - Internet HaberTrump, dün kendi başlattığı hareketin öncelikle siyasi çevresini hızla boşalttığını ve kendisini de belirsiz bir sona sürüklediğini görünce çark etti.

Ancak yine de büyük bir olasılıkla yargılanacak, muhtemelen de hapse girecektir.

4 kişinin ölümünden sorumlu tutulması büyük bir olasılıktır.

Gecenin ve bir bütün olarak Trump’ın dünyaya gösterdiği şey “demokrasilerin” zorba liderler ve demokrasiyi içselleştirmemiş güruhlar karşısında aslında ne kadar “zayıf“ ne kadar “kırılgan” ve ne denli “korumasız” rejimler olduğu oldu.

Trump benzeri zorbalar, demokrasilerde ya da demokrasiyi andıran rejimlerde başa geçtikleri anda, o rejimi kuranların ya da sürdürenlerin asla tahmin edemeyecekleri rejimi asla hayal dahi edilemeyecek noktalara sürükleyebiliyorlar.

ABD'de darbe mi oldu? ABD darbe girişimi son dakika! Mike Prince darbe girişimi 2021 haberler! ABD kongre ... - Haberler - Haber OfisiBöyle liderlerle siyasi partiler de içlerindeki makul çoğunluğun değil, azgın azınlığın kontrol ettiği yapılar haline hızla dönüşebiliyorlar.

Tüm demokrasileri yakın gelecekte bekleyen tehlike budur.

Avrupa’da da yükselen ırkçılık ve egemen olan cehalet ve kalitesizlik sonunda benzer tablolar görme ihtimalimiz uzak değildir.

ABD açısından da tehlike henüz geçmiş değildir.

Ya siyahlar yapsa idi

ABD’de dün gece en çok sorulan sorulardan biri “Bu eylemi yapanlar siyahlar, Hispanikler ya da Müslümanlar olsa polis yine bu kadar yumuşak davranır mıydı?” diye.

Gerçekten de polisin müdahale ya da müdahale etmeme biçimi bu soruyu haklı çıkarıyordu.

ABD'de darbe girişimi!Konuştuğum Amerikalı meslektaşların bazıları “Çok sert bir müdahale, eylemlerin başka kentlere ve başka eyaletlere de yayılmasını tetikler diye yumuşak davranıyorlar” derken ben de onlara “Acaba Washington polisi Trump’la işbirliği içinde olabilir mi? Göz göre göre bu eylemin büyümesine izin verildi. Bugün böyle bir şey beklendiği halde ABD demokrasisinin kalbi Capitol Hill’de hiçbir önlem alınmamış olması normal mi?”

Böyle bir ihtimal olabileceğini, Kongre’nin bu olayı başından sonuna soruşturacağını ve bu olasılığın da ihmal veya bilerek yapılmış olmasının mutlaka gündeme geleceğini söylediler.

Ancak yine de ABD’de herkes farkında ki, bu kalkışmanın müsebbibi “Beyaz Amerikalılar” olmasa idi...

Görüntüler çok farklı olabilirdi!

Bu bile ABD için gelecek açısından iyi işaret değil. 

 

AA'dan hınzır intikam:)))

Gecenin en neşeli, Türkiye açısından en keyifli anı, Anadolu Ajansı’nın İngilizce olarak geçtiği “Türkiye bu politik krizi aşmak için tarafları itidale ve sağduyuya davet ediyor” şeklindeki açıklamaydı.

Biz güldük, Amerikalılar bozuldular.

“Halimize bak Türkiye’den demokrasi ve kriz tavsiyesi alacak hale düştük”  dediler.

Tabii Amerikalıların bilmedikleri bu mesajın aslıda bir “İntikam” mesajı olduğuydu.

 

yazının devamı

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Osmanlı

    08 Ocak 2021 22:42
    2 0
    Trump savunacak değilim ama adam için havlamak kelimesini kullanmışsın. Ama kendin adam iktidardayken bu cümleyi kuramazken gitmesi garantileşince havlamaya başlamışsın .Tıpkı Reisin arkasındaki rüzgar hafif azaldıgında yaptığın gibi yada tersi durumda yalakalandığın gibi ... Seni kendi mahallenden levent kırca iyi çözmüş !!!
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;