SİYASET

Ergün Diler : Theo

Tarih
29 Haziran 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

29 Haziran 2015

IŞİD
bölgeye gelirken bu kadar gürültü kopmamıştı. Şimdi yine herkes bu oluşumu ve karşısındaki YPG'yi diline doladı. Bir de olaylar sınırımızın dibinde gerçekleştiği için herkes tedirgin. Kimse ne olacağını bilmiyor! Garip bir süreçten geçiyoruz. Sabah erken kalkan diğer tarafa zarar veriyor.
Durum kısaca bu! Bazen KÜRT birlikleri bazen de IŞİD...
Nerede?
Tam güney sınırımızda!
Aşağıda tansiyon yükselirken içeride de koalisyon hareketliliği var. Hem bölge hem Türkiye bir KULVARA çekilmek isteniyor! Ama olaylara böyle bakmıyor ve her pencereyi bulunduğu DUVARLA tanımlıyorduk! Oysa pencereler de duvarlar da EVE aitti!
Ama evi görmüyor pencereyle, perdeyle, kornişle zaman kaybediyorduk!
Geçtiğimiz ŞUBAT ayında güzel bir haber vardı... BBC'de!
Andy Watson, Rentokill adlı haşere mücadele firmasında çalışıyordu! Haftada bir gün BBC'ye gelirdi! Geldiğinde herkes şaşkınlıkla kendisine ve yanındaki arkadaşına bakardı. Çünkü Andy, THEO'dan ayrılmazdı. Theo da ondan...
Andy şirket adına eline aldığı THEO ile BBC merkezine gelir ve THEO'yu uzun bir süre serbest bırakırdı! Havalanan THEO da binanın etrafındaki bütün GÜVERCİNLERİ korkuturdu! Korkan güvercinler uzun bir süre aynı adrese gelemezdi. Theo havalanarak "Buralarda bir YIRTICI var!" mesajı verirdi...
Theo'nun olmadığı zamanlarda güvercinler geliyor koca koca binaların camlarına pisliyor, büyük soruna yol açıyor ve etrafa rahatsızlık veriyordu.
Peki Andy ile THEO arasında nasıl bir ilişki vardı?
Tamamen yiyecek!
Şirket çalışanı sevdiği etleri THEO için alıyor, o da ne kadar güvercin varsa kovuyordu! Arasıra daha iyi ET bulduğunda bir binanın tepesinde ziyafet çekiyor sonra gecikmeli de olsa ANDY'e dönüyordu! VAHŞİ ve YIRTICI bir KUŞ OLAN ŞAHİN THEO yiyecek için dönmek zorunda kalıyordu! DENGE buydu! Yani Andy'nin eldivenine döndüğünde karnının doyacağını kesin olarak biliyordu.
Zayıf devlet insanına acı çektirir, güçlü devlet ise hatalara güler geçerdi.
Biz KÜRT meselesini yanlış anladık! Ta baştan! Ekonomik sistem oradaki insanları AĞALARA, yerel BARONLARA teslim ediyordu! Sistemin değişmesi için paranın oraya gitmesi gerekiyordu! Büyük kalabalık tarıma ve AĞA'ya dayalı yaşıyordu.
Kazanacakları para belliydi. Eğitim ve iş ilk olarak götürülmesi gerekenlerdi! Ama AĞALIK SİSTEMİ silahı eline alanlardan daha çok KÜRT kelimesini kullanıyordu!
Rahmetli Adnan Kahveci bunu çözmüştü! "Oradaki insanlara devlet elden maaş ödese çok daha iyi" diyordu!
AĞALARA karşı bir direniş olan PKK, AĞALARIN ve arkasındaki destekçilerinin sayesinde MİLLİYETÇİLİK üzerinden savaşa dönüştü! Elinde silah olan biriki bin KÜRT gencinin karşısına 70 bin silahlı KORUCU koyduk!
Bir de polis ve askeri ekleyince ortaya koca bir organizasyon çıktı! Elinde silahla dağa çıkan Kürt çocukları aslında ekonomik çaresizliğe ve AĞALIK sitemine isyan ediyordu!
AĞALAR ekonominin gelmesine ve Türkiye ile bütünleşmesine şiddetle karşıydı! Bu da sınırdaki kaçakçılığı körüklüyor, Irak'la, Suriye'yle, İran'la ilişkilerin gelişmesine yol açıyordu! Halk kurtuluşu Türkiye'de değil de oralarda aramak zorunda bırakılıyordu! Tabii AĞALARA bu aklı verenler TÜRK değildi.
O şartlarda orada DANİMARKALILAR da olsa, NORVEÇLİLER de olsa başkaldırırdı! AĞALAR KÜRT kelimesine sığındığı için devletin reçeteyi doğru yazmasını engelledi! Bir de ağalara karşı direnenler devlete silah çekince bağ kopup gitti! 30 yıl sokağa atıldı!
OYSA SORUN bambaşkaydı!
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra BRETTON WOODS'ta söz verilse de daha sonra Amerika karşılıksız DOLAR basmaya devam etti! Bir kağıt parçasıyla dünyayı yönetmek az iş değildi. Hiçbir karşılığı olmayan BANKNOT'la dengeyi siz kuruyordunuz! Büyük operasyon! Bu dengenin sürebilmesi için DOLARIN REZERV para olarak kalması gerekiyordu.
Ortadoğu'da PETROLÜN dolar ile alınıp satılması şarttı. Avrupa ise EURO ile dolara rakipti! Özellikle KÜRTLER ve Araplar üzerinde Avrupa'nın yani Fransa, İngiltere ve Almanya'nın büyük etkisi vardı. Amerika "Bu kırılsın" diye IRAK'a girdi! Irak'a girdikten sonra ilk iş olarak KÜRTLER'i ayrı tuttu! Daha sonra ARAPLAR'la çatıştıracağı için... Saddam'ı yargılayan da asan da Kürt'tü! Tesadüf olabilir miydi bütün bunlar?
Amerika kendi 100 y
��llık planında sanayisi, ekonomisi, üniversiteleri, bilimadamları, sporcuları, geleneği, medeniyeti ve AKLI olan Avrupa'yı kendine rakip gördü. Bunu sınırlamak için de tek yapması gereken ORTADOĞU'yu bunlardan almaktı! Bir şekilde almasına alacaktı ama kime verecekti! Kendi yönetemezdi. Yabancı bir DİNDEN olanın bizim mahallemizde salyangoz satması pek mümkün değildi! Ama biz de KÜRT sorunun temelindeki ekonomik ihtiyacı göremediğimiz gibi bölgedeki ekonomik dengeyi de ıskalıyorduk.
Son dönemde YPG ile birlikte IŞİD'e karşı savaşan AMERİKALILAR'ı görür olduk! Zaten Amerikan uçakları Kürt savaşçıların önünü de açıyordu! Tamam ama IŞİD'i kuranlar da onlardı. IŞİD onların THEO'suydu! KÜRTLER'i bize doğru göndermekle görevliydi! Bunu yaparken de bütün güvercinleri (teşbihte hata olmaz, bütün ARAPLAR'ı) kendine düşman ediyordu. IŞİD yani THEO, mükemmel bir şekilde İSLAM KARŞITLIĞINI TAVAN YAPTIRIYORDU! Kafa keserek Müslümanlar'ı katil pozisyonuna itiyordu.
Peki böylece ne oluyordu?
İsrail ve Amerikan karşıtlığı unutuluyor, Hristiyanlar kenetleniyor, Müslümanlar KATİL oluveriyordu! Bir de bu oyunda gerçeği göremeyen bazı KÜRTLER Araplar'ın hasmına dönüşüyordu!
Eğer 1 Mart tezkeresi geçseydi YPG'nin şimdi düştüğü pozisyona biz düşecektik!
Bütün Ortadoğu ve Avrupa ile kavgalı olacaktık. Yapayalnız kalacaktık. Şimdi durum farklı! Amerika bölgeyi tapusuyla verebileceği birine ihtiyaç duyuyor.
Bunu yaparken de göstermelik de olsa İSRAİL'in güvenliğini sağlıyor. Asla ve kat'a küçük parçalar, Kürt Devleti ya da başka oluşumlar istemez, isteyemez! Çünkü özellikle Kürtler'in üzerinde AVRUPA etkisi çok fazladır! Eğer Amerikalılar kendi elleriyle kurdukları bir devletin Avrupa'nın kontrolüne girmelerini istiyorlarsa buna bir şey söyleyemem!
Er ya da geç THEO, yani IŞİD, Kürtler'i sınırımıza doğru sürecek. Her IŞİD saldırısından sonra test ediliyor ki, herkesin tek sığınacağı yer TÜRKİYE!
1 Mart TEZKERESİYLE "Hayır"
diyerek Araplar'la arasına duvar örmeyen Türkiye daha sonra kendisine sığınanlarla birlikteliği ilan edecek ve arayı bulacak!
Kürt-Arap arasında sorun kalmayacak!
Tabii daha sonra!
İşte bunları gördüğü için KEMAL DERVİŞ BEY ve arkasındaki güç AK Parti-CHP koalisyonu istiyor! Bölgenin alacağı şekli bildikleri için OYUNUN İÇİNDE OLMAK İSTİYORLAR! AK Parti içinde de buna gönülden destek verenler var!
Hatta ve hatta MHP sırf bu nedenle koalisyonda yer almamak için söylemeden AK PARTİ-CHP ittifakını destekliyor!
Belki çok kişi tedirgin! Ama gerek yok!
Buraları mecburen biz yöneteceğiz!
Bizi sevdikleri için değil, THEO gibi, yiyecek bulamadıkları için! Bize dönmek durumundalar...
Dönecekler de! THEO'yu NOT EDİN! İleride konuşuruz!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;