SİYASET

Ergün Diler : Son oyun

Tarih
03 Mart 2016
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

Türkiye'de derinden giden fay'lar son dönemde hareketlendi. Kenarda köşede herkes konuşmaya başladı.
Gruplar halinde mesajlar veriliyor, cenazelerde, konferanslarda, törenlerde kimin kiminle olduğu ortaya çıkıyordu...
Bugün biraz daha açık olalım. NET KONUŞALIM...
Kimseyi kırmadan incitmeden doğruları anlatmaya çalışalım...
Atatürk zamanından beri Türkiye İKİ KUTUP ARASINDADIR.
Hatta Atatürk ile İnönü farklı kutupları temsil eden liderlerdi.
Siyaset olarak farklı ekollerin izlerini taşırlardı. Bu hep oldu. Osmanlı'yı yıkan ve Cumhuriyet'i kurduran güç İngilizler'di. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika gelip bölgeye ve ülkemize ortak oldu.
1960 darbesi İngilizler'in tek başına yaptığı son hamleydi. Sonra hep ortak oldular. Bazen Londra bazen de Washington öne çıktı. Ama genel kanı bunların arasında sorun olmadığı yönündeydi.
Oysa gerçek bambaşkaydı!
HATIRLAYIN... AK PARTİ yeni gelmişti. Daha sistemi tanıma şansı bulamamışken İstanbul'un göbeğinde bombalar patladı.
2003 15 Kasımı'nın sabah saatlerinde Şişli'deki BET İSRAİL SİNAGOGU ile Beyoğlu'ndaki NEVE ŞALOM SİNAGOGU önünde bomba yüklü araçlar infilak etti. Ortalık kan gölüne döndü. 28 kişi can verdi. 300 kişi de yaralandı.
Bundan 5 gün sonra ise bomba yüklü kamyonetler yine İstanbul'un merkezinde ortaya çıktı. Sabah saat 10.55'te Beyoğlu'ndaki BİRLEŞİK KRALLIK KONSOLOSLUĞU patlama ile sarsıldı. Aradan 5 dakika bile geçmeden bu kez Levent'teki HSBC BANKASI ölümü yaşadı!
31 kişi hayatını kaybetti. 450 kişi yaralandı. İstanbul en korkunç günlerinden birini yaşıyordu. EL KAİDE gelip yapıyordu ama kimse işin arka planını bilmiyordu!
Gazeteler ve televizyonlar zaten bunları anlamayanlarla doluydu.
Bilenler varsa da söyleyemezdi!
Aslında o saldırılar AK PARTİ içindeki bilmediğimiz KAVGA'nın da dışavurumuydu.
AK Parti kurulduğu günden beri İNGİLİZLER 'in içinde yer aldığı bir oluşumdu. Ama Türkiye bunu bilmezdi. İngilizler ve bunlara çalışanlar her kılığa girerdi. Sadece AK Parti içinde değil, MHP, CHP, HDP ve etkili olacak her oluşumun içinde kesinlikle ve kesinlikle bu adamlar olurdu! Bu saldırılarla İngilizler'e birileri meydan okuyordu! Bir güç Londra'ya "Artık Türkiye'de işiniz bitti. Çekin gidin!" diye mesaj yolluyordu. EL KAİDE güzel bir tabelaydı. CIA'nın operasyon KODU EL KAİDE 'ydi!
Yani Amerika İngilizler'e savaş açıyordu. Bu daha sonra PARA üzerinden, finans üzerinden gitti.
İngilizler Amerika'nın tahterevallideki diğer ortağı Rusya'yı hiç sevmezdi.
Moskova düştüğü an Amerika'yı bölgede yenmek çok zor değildi onlar için... Bilirlerdi. Rusya devre dışı kaldı mı Ankara ele geçti mi Amerika Ortadoğu'da yoktu!
Bütün bu dengenin içinde MİLLİ ÇİZGİDE duran lider Erdoğan'dı!
Bunun için de saldırıya uğruyordu.
Onlar geliyor Erdoğan bertaraf ediyor, millet de arkasında güç olarak yükseliyordu. Son dönemde özellikle KÜRT MESELESİ, PYD-YPG-PKK kartlarında Erdoğan İngilizler'in de Amerikalılar'ın da istemediği yola girdi.
Ankara'nın çıkarı için!
Suriye meselesinde birileri Ankara'yı bilerek hataya sürükledi.
Birileri AMERİKA ile RUSYA'nın dünyanın her yerinde görünmez ortak olduğunu ıskaladı! Oysa 1945'ten beri süren anlaşmaları vardı. Sınırımızın hemen aşağısında da bunu tekrar gösterdiler. PYDYPG konusunda da işbirlikleri tam gaz gidiyordu. Gidecekti de... İki gücün de vurmaya çalıştığı merkez Avrupa'ydı...
İşte bu kavgayı biz içeride PARTİLERİN içindeki mücadele olarak görüyorduk! MHP lideri Sayın Bahçeli ile Meral Hanım'ın, Koray Aydın'ın, Sinan Oğan'ın kişisel bir derdi yoktu! Olamazdı.
Ama DIŞ DENGE gelir bu gruplar arasında kavgayı ateşlerdi! O sebebi bulurlardı. CHP'de durum farklı mı? Hiç değil! Deniz Baykal Bey geçtiğimiz gece yine ekrandaydı.
Çok şey dedi ama tek bir şey söyledi! "Gerekirse kendimi de feda ederim ama Kemal Kılıçdaroğlu'nu o koltukta oturtmam..." Bunu bu açıklıkta söylemedi tabii. Satır aralarındaki gizli mesaj buydu! AK Parti içinde kenara çekilen Bülent Beyler, Hüseyin Çelik Beyler, Sadullah Ergin Beyler de boş durmuyordu! AK PARTİ'de Tayyip Bey dışında kimsenin milletten oy alacak gücü yoktu! Öyle olsa çoktan parti kurarlar ve yola çıkarlardı.
Ama buna rağmen durmuyorlardı!
NEDEN?
AK Parti içinde hem ABDRusya hem de Avrupa-İngiltere ekseninde olan isim çoktu! Diğer partilerde olduğu gibi... Bir de ANAYASA MAHKEMESİ çıktı şimdi! Bakın Çin sosyalistti! Ama birileri KAPİTALİZMİ alıp oraya götürdü. Yan yana gelmeyecek ideolojiler arkadaş kardeş olup üretti. Aynısını Sovyetler'in, Rusya'ya dönüşümünde gördük!
Sosyalistler bir gecede kapitalist oluveriyordu! Demek ki ideolojiler birilerinin silahıydı. Günü geldiğinde kullanırlardı! Bizde de böyleydi.
LAİKLERLE MÜSLÜMANLAR yan yana getirilmezdi. Karşı, hatta düşman gibi gösterirlerdi. Mahkeme kararları bunları tescil ederdi.
BAŞÖRTÜSÜ ile halkı bölerlerdi!
Oysa Erdoğan bunun tıpkı ÇİN'deki gibi bir oyun olduğunu gösterdi.
Herkesi el ele tutuşturdu. Sovyetler'i Gorbaçov, Türkiye'yi ise Erdoğan değiştirdi! Bunu anlamak ve görmek istemiyorlardı. Ama oyun kuranların oyunu bitmiyordu! Hep söylediğim gibi LAİKLERİN arasındaki yabancılar daha çok muhafazakar yapılar içinde mevcuttu. Yıllarca belli merkezler BAŞÖRTÜSÜ üzerinden kavga etti. Bir yanda HÜRRİYET diğer yanda karşıtı gazeteler vardı. Şimdi içinden geçtiğimiz dönemde uzun zamandır yetiştirilen ve muhafazakar süsü verilen güçler ayağa kalkacaktı...
Adamlar kartın iki yüzünü de kullanıyordu! Laikçilerle Erdoğan'a saldıranlar ile MUHAFAZAKAR sos ile gelenler aynı AKLIN ürünüydü! Yakında bunu görecektik.
İşaretler zaten ortadaydı!
Peki, nereye gelmek istiyorum?
Yıllarca susan İNGİLİZ ekolü son dönemde ayakta!
Erdoğan Washington'a karşı DİK DURDUKÇA birileri durumdan vazife çıkardı. Bakın aynı anda MAHKEMELER , CHP, MHP, AK PARTİ ve HDP titredi! NEDEN?
İşte soru bu!
Erdoğan'ın dik duruşunu görenler TASFİYE olacağını düşünüp parti içinden yükselen ses oluverdi.
Neden dün konuşmuyorlardı değil mi? Neden şimdi? Aynısı CHP için geçerliydi! Deniz Bey neden şimdi konuşuyordu! Avrupa'ya yakın duran Kemal Bey'e niçin BAYRAK açıyordu! Ve neden şimdi?
MHP'de ise İngiliz ekolünü temsil edenler ağırlıktaydı! Ama şimdi Amerika'ya yakınlığı tescilli olanlar ayaklanıyordu! Neden? Ve niçin şimdi? Erdoğan giderse bütün siyasi kartlar yeniden dağıtılacaktı! Bu satın alınıyordu birileri tarafından!
Oluşacak boşluğu doldurmak için İNGİLİZLER , AK Parti içinden, AMERİKALILAR ise hem AK Parti hem de muhalefet üzerinden geliyordu!
"En önemli AKTÖR set dışına itilecek" diye bu telaş... Beklentileri bu! Boşuna ama bunu bekliyorlar!
Belki inanmayanlar olacak!
Biliyorum. İleride "Ben demiştim!" demek de istemem! Ama toplanın ve milli çizgide birleşin... Yer belli.
İsim belli. Sonra geç olur. Bu fırsat bir daha gelmez. Şartlar ne kadar zor olsa da bölge güzel bir geleceğe gebe... Bunu ıskalamayalım.
Anlayalım ve kenetlenelim.
Farklılığımız zenginliğimiz. Omuz omuza deviremeyeceğimiz bir şey yok. Bu fırsatı kaçırmayın! 2016'da PAYLAŞIM bitecek.
Geri durmayın! Devletinize sahip çıkın! Güç sizsiniz! Biz gücüz!

Takvim
3 Mart 2016

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • Hüseyin Ergenç

    03 Mart 2016 16:48
    3 0
    Çok güzel
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;