DÜNYA

Ergün Diler : Şark kurnazı mı!

Tarih
15 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

15 Aralık 2014

Günümüzde
gerçekle-yalanı ayırmak çok zordur! "Büyük doğru" diye peşinden gidilen çok yanlış vardır! Ya şimdilik açıklama yapılmamıştır ya da beklenen zaman daha gelmemiştir! Kırılmalara baktığımız zaman hepsi merkezinde Türkiye olan bölgede yaşanmaktadır!
Kaddafi'nin öldürülmesi, Saddam'ın idam edilmesi, Arap Baharı ile ülkelerin sarsılması, Suriye'nin karışması, Ukrayna'nın bölünmesi, IŞİD'in ortaya çıkması, petrol fiyatlarının inmesi ve İran ile Rusya'nın sancılı bir döneme girmesi...
Tabii bir de bizi içeriden ilgilendiren tarafı vardı işin!
Oslo görüşmelerinin sızması, İngilizler'e güvenilmeyeceğinin bir kez daha anlaşılması, Öcalan'ın İMRALI ZABITLARININ manşet olması, 7 Şubat MİT krizinin yaşanması, Gezi'nin patlaması ve 17 Aralık'ın gelip kapıyı çalması...
Bütün bunları alt alta getirmek pek bizim işimize gelmez! Olaylara DAR pencereden ve bizi ilgilendiren kısmıyla bakarız! Bakarız ama pek çok kez doğru okuma yapamayız! Çünkü EGEMENLERİN neyin peşinde olduğuna kafa yormayı sevmezdik!
Büyük planları keşfetmek ve çözmek işimize gelmezdi! Bölünme, irtica, terör korkumuz vardı! Korkmaktan AKLIMIZI kullanmaya fırsat bulamıyorduk! Tarih yazan bir milletten tarih okumayı bile bilmeyen bir topluluğa dönüşmüştük!
Peki neler oluyordu?
Soru buydu!
Amerikan ELİTLERİ çok uzun zaman önce Ortadoğu ile ilgili kararını vermişti! Bu kararın uygulanmasını bizler BUSH, CHENEY ve RUMSFELD üçlüsüyle gördük!
Bush'un yönetimi PETROLCÜYDÜ!
Ünlü jeolog Colin J. Campbell ile ABD devletinin enerji danışmanı Matthew Simmons hedefi işaret etmişti! BAKER Enstütüsü'ne gönülden bağlı olan Cheney de bunu hemen almıştı! Campbell ile Simmons hazırladıkları raporla dünya petrol rezervinin yüzde 65'inin olduğu ÜÇGENE dikkat çekti! İran, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Katar! Bunu herkes biliyordu!
Ama rapora göre IRAK'ın, işletilmeyen ve keşfedilmeyen kaynaklarıyla SUUDİ ARABİSTAN'ı geçeceği ileri sürülüyordu!
Rapora göre Irak'ta yerin altında 432 milyar varil petrol vardı! Ve çıkarılması da çok ucuzdu! Bush'un çalışma arkadaşlarını seçen JAMES BAKER'dı! Cheney Halliburton, Condi Rice Chevron Oil, Ticaret Bakanı Don Evans da Bush gibi başka petrol şirketlerinin adamıydı! Clinton döneminde Wall Street'in sihirbaz bankeri Robert Rubin GÜÇLÜ DOLARI savunmuştu! Ve öyle de olmuştu! Bush ise DOLARIN yanına PETROLÜ koydu! Askerle petrole gidilecekti! Cheney'in akıl hocası JAMES BAKER "Irak Ortadoğu'dan dünya pazarına çıkan petrolü tehdit etmektedir! Bu bizim için orta ve uzun vadede büyük tehlikedir.." demişti! Yani Cheney'e istikameti göstermişti! Günde 14 saat ayakta çalışmasıyla bilinen Cheney stratejiyi BP, SHELL ve CHEVRON'un patronlarıyla bir araya gelerek saptıyordu! Tabii bizler bunu bilmiyorduk!
Irak ve Afganistan'a girilmeden, 11 Eylül saldırısı planlanmadan önce Cheney katıldığı bir özel toplantıda "Yakında dünyanın günlük petrol ihtiyacı 50 milyon varili bulacak! Bizler bunu nereden gidip alacağız! Petrol hala HÜKÜMETLERİN denetimde..." diyerek aslında Condi Rice'ın da sonradan "Ortadoğu 22 ülkeye bölünecek!" açıklamasına hazırlık yapıyordu! Yani Amerikan ELİTLERİ bölgede DEVLET ya da hükümet istemiyordu!
Bütün konu buydu! Müslüman coğrafyasında KARAKTERLİ biri aranmıyordu! Böyle biri çıkarsa da derhal önü alınacaktı! Kavganın nedeni çok önceleri saptanmış olan ROTA'ydı! Cheney, Irak için "Nihai büyük ödülün olduğu yer!" tanımını yapıyordu!
Afganistan, daha doğrusu TALİBAN, Amerikan ELİTLERİNİN yapmak istediği BORU HATLARININ önündeki engeldi!
Petrol ve gazın UMMAN DENİZİ ile buluşmasını engelliyordu! Ve bir şekilde tasfiye edilmesi gerekiyordu! ELİTLER İran, Afganistan ve Irak üçgenini hayata geçirerek bütün enerji kaynaklarını kontrol etmek için çabalıyordu! Bu onların YAŞAMASI ve güçlenmesi demekti!
Buna karşı çıkanların bertaraf edilmesi planlarına dahildi!
IŞİD buydu! Her ne kadar Rusya ve İran'ın boru hatlarını Suriye üzerinden Akdeniz'e indirmesi engellendiyse de asıl amaç bölgedeki petrolün yine HÜKÜMET ve DEVLET yerine bir KABİLEYE bırakılmasıydı! ELİTLER karşılarında devlet değil, SARAY değil bey, ağa ya da şef görmek istiyorlardı! Demokrasi bunlar için ZEHİRDİ! Demokrasi geldiği an bölge yıkılır giderdi! Ellerinden çıkardı!
Müslümanlığın şahlandığı ve ayağa kalktığı yerde ELİTLER duramazdı!
Türkiye için de olay buydu!
Ankara'ya son dönemde yapılan YERLİ GÖRÜNÜMLÜ YABANCI saldırıların temelinde de bu vardı!
Saldıranlar bilmese de gerçek buydu!
Türkiye'nin tasfiye edilmesi ve kenara atılması istendi! Görünürde BÜYÜK TÜRKİYE olacak ama içi boşaltılacaktı!
Sesi çok çıkan ama etkisi sınırlı bir devlet kurulacaktı! İMRALI ZABITLARI zaten bunu açık anlatan ifadelerle doluydu! UTAH'a dikkat çekilmesi ise manidardı!
Gerçekten BÜYÜK olmak, gerçekten etkili olmak, gerçekten kendimize dönmek için ellerin kenetlenmesi şarttı!
Küçük kaldığımız anda ELİTLER ile birlikte İNGİLİZLER kazanacaktı!
Bu tablonun kaldığı yerden devamı demekti! Shell ve BP'nin kazandığı yerde bu ülkenin çocukları gülemezdi!
En büyük KURNAZLIK "kurulan tuzağa düşer gibi" yapmaktı! Ankara bunu yaptı!
Ağzı doluyken konuşmanın ayıp, boş kafayla saydırmanın serbest olduğu bir yerdeyiz!
Boş kafalara meydanı bırakmamak için AKILLARI birleştirin!
Hepimiz yan yana geldiğimizde bizim IQ'muzun karşısında kim durabilir!
Kenetlenin!
Saldırıların arkasındaki nedenleri de asla ve kat'a unutmadan!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;