DÜNYA

Ergün Diler : Prova Moskova'da

Tarih
02 Mart 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

2 Mart 2015

İngiliz medyası ve sahibi belli olan dünya basını, Erdoğan'ı devamlı olarak Putin'in yanına koymaya özen gösterirdi! Sıradan insanların günlük hayatta göremediği ÖNEMLİ BİR ŞEYLERİ belli ki Putin-Erdoğan ikilisi yapıyordu! Yaptıkları da BAZI GÜÇLERİ rahatsız ediyordu! Bu nedenle Londra merkezli yayınlarda neredeyse her gün iki liderin koca koca fotoğrafları ve haberleri yer alıyordu!
Demek Türkiye ve Rusya bir hesabı bozuyordu!
İki hafta önce YAZBOZ'da "Baharda Rusya'yı karıştıracaklar! Bizdeki GEZİ'nin çok daha büyüğünü hayata geçirmek için kolları sıvayanlar var!" demiştim!
Önceki gün Putin karşıtı olan ve sert muhalif söylemleriyle dikkat çeken Boris Nemtsov Kızıl Meydan'ın yanı başındaki Vasilyevskiy Spusk Meydanı'nda silahlı saldırıya uğradı.
Araçtan açılan ateş sonucu 4 kurşun alan Nemtsov olay yerinde hayatını kaybetti...
Peki bu olayı nasıl okumalıydık?
Bizimle ne ilgisi vardı? Rusya'yı kimler karıştırmak istiyordu? Sıra bize gelecek miydi?
Öncelikle Nemtsov sıradan biri değildi! Biz ismini yeni duysak da önemli bir isimdi! 1997 baharında, henüz 37 yaşındayken, devrin Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından belediye başkanı olduğu taşra şehrinden Moskova'ya çağırıldı!
Başbakan yardımcısı yapıldı! Rus DERİN DEVLETİ ezbere iş yapacak değildi! Nemtsov 31 yaşından beri yönettiği Nijni Novgorod kentinde BAŞARILI LİBERAL EKONOMİK reformlara imza attı! Yıldızı parladı! LİBERAL OLMASI önünü açıyordu!
Hatta Yeltsin'in koltuğuna onun oturacağı konuşuluyordu! Yeltsin de bunu işaret etmişti!
Ancak Putin'in gelişini hazırlayan EKONOMİK krizle birlikte Nemtsov'un ışığı azaldı! Tasfiye oldu. Şartlar Yeltsin'e PRENS olarak Nemtsov'u değil de Putin'i seçtirdi!
Rusya'nın da Nemtsov'un da kaderi böylece değişti!
Nemtsov'un çok büyük bir OY oranı yoktu! Şehirli kesimlerin, liberal insanların, Petersburg ve Moskova'daki NİŞANTAŞI'nın desteğini alıyordu!
Ve sokağı çok seviyordu! Her eylemde en önde o vardı! Rusya'nın Çeçenistan politikasını da Ukrayna'daki hareket tarzını da hiç beğenmiyor ve yüksek sesle KREMLİN'i eleştiriyordu!
KENTLİ insanların arkasından yürüdüğü Nemtsov, 1 MART PAZAR GÜNÜ Moskova'da Putin'in UKRAYNA politikasını protesto etmek için miting hazırlığı yapıyordu!
Moskova'ya gidenler bilir; o devasa METRO ağında bizzat kendisi insanlara BROŞÜR dağıtıyor ve Pazar günü yapılacak yürüyüşe bel bağlıyordu! Bu arada sık sık "Putin beni tehdit ediyor!" diye de demeçler veriyordu!
Siyasi olarak Putin'in kendisini tehdit etmesi mümkün değildi! Eski KGB'ci olan Putin gibi akıllı biri "siyasi bir risk olmayan" muhalif lideri rahatsız etmezdi! Bunun arkasından nelerin geleceğini görürdü!
Ancak Nemtsov PAZARI göremeden öldürüldü!
Mitingin anlamı değişti "Nemtsov'a saygı yürüyüşü"ne döndü!
Birileri BAHARI beklemeden startı verdi! Belli ki Rusya artık huzur içinde olamayacaktı! İlk adım atılmıştı!
Sokaklar kaynamaya başlamıştı!
Nemtsov, Rus lider Putin'in hemen hemen her yaptığına karşıydı!
Durmadan eleştirirdi! Ancak ölen muhalif lider aynı zamanda CHARLIE HEBDO'da o karikütürleri yayınlayan DERGİNİN yanında yer almıştı! Zaten LİBERAL biri olarak böyle yapması gerekiyordu!
Çeçenistan ve Ukrayna krizlerinde Kremlin'in karşısında duran Nemtsov, Rothschild ailesinin ise yanındaydı!
Charlie Hebdo olayında bunu açıkça ortaya koydu! Çeçen lider KADİROV karikatür yayınını büyük kalabalıkla protesto ederken Nemstov karşısındaydı! Tabii arkasındaki şehirli insanlarla birlikte! En arkada ise Charlie Hebdo'nun sahibi olan Rothschildler vardı!
Katili bulunacak mı, bilinmez!
Bulunsa da bir anlam ifade eder mi, emin değilim! Ama birileri Rusya'ya operasyona başladı! Muhtemelen tetiği çekenin MÜSLÜMAN kimliği üzerinde yayınlar yapılacak! Rusya'nın Ortadoğu'dan ve İslam dünyasından uzaklaştırılması amacı güdülecek!
Ukrayna'da iyice yalnızlaştırılacak!
Ekonomik sarsıntıyla başetmeye çalışan Kremlin iç karışıkla da mücadele etmek zorunda kalacak! SOROS ve ekibi rövanşı almak için ellerinin altındaki DÜNYA MEDYASI ile suikastı Putin'e yıkmaya çalışacak!
BBC'deki dünkü görüntülere bakınca binlerce flama ve dövizin önceden hazırlandığı hissine kapıldım!
Daha olay yerinde incelemeler sürerken bu hazırlığı "kim ne zaman yaptı?" diye düşündüm! Ukrayna'ya benzettim! Olaylar öncesi yapılan KUSURSUZ hazırlığın izlerini görür gibi oldum!
Çünkü olayın öncesi vardı!
Rusya'nın en büyük yatırımcı şirketi Hermitage Capital Management için çalışırken, bakanlık çalışanlarını rüşvet almakla suçlayan avukat Sergei Magnitsky kısa süre sonra tutuklandı.
Bu şirket William Browder ve Edmond Safra'nındı! Putin'in bütün adamlarını RÜŞVET ve AHLAKSIZLIKLA SUÇLUYOR, dünyaya duyuruyordu!
Moskova'da Putin'le savaşan şirketin KURULUŞ YERİ ise GUERNSEY isimli küçük bir adacıktı! Normandiya açıklarındaydı... Birleşik Krallık'a aitti!
Kraliçe'nindi yani!
Şirketin avukatlığını yapan Magnitsky tutuklandıktan sonra içeride işkenceyle öldürülmüştü! İddia buydu!
Browder ve Safra'nın yönettiği şirketin AKTİVİSTLERİ de besleyen bir tarafı vardı!
Anlayacağınız Rusya'yı karıştırmak için 1996'de yatırım yapılmıştı!
Günlük düşünmüyorlardı bu adamlar...
Rusya'yı içeriden çökertmek isteyenler Sultanahmet'e ÇEÇEN CANLI BOMBA kadın gönderiyordu!
Ortadoğu ve Kafkaslar'da başka GÜÇ istemeyen KÜRESEL SERMAYE, yani Anglo Sakson-
Yahudi ittifakı, şimdi bölgeye başka bir frekansla gelmeye çalışıyordu!
Liberal politikaları hedef alanları hedef alacaklardı! "Faiz yaşasın!" diye ortalığı yakıp yıkacaklardı! Niyetleri ve amaçları buydu!
Bizim için bir şey yazmama gerek yok sanırım!
Bunların tekerine çomak soktun mu burnunun dibinde biterlerdi!
Gelsinler bakalım...

NOT: Bunlar kendi aralarında Erdoğan'ı devirmek için çoktan yemin etti! Ankara'daki adamlarına çok güveniyorlardı! Sokak eylemleri mi? EN iyi bildikleri iş bu zaten!
Moskova'da ilk provayı yaptılar!
Film galiba başladı! Bakalım!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;