SİYASET

Ergün Diler : Paratorlar!

Tarih
23 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

23 Aralık 2014

Operasyon
üzerine operasyon var! Her taraf karışık! Yeni bir oyun sahneye konuluyor! Herkes işin içinde! Kimi zarar görecek, kimi köşeyi dönecek! Her devletin yapması ve yapmaması gerekenler var! Satrançtan daha hassas ve akıl dolu bir oyunun içindeyiz!
Napolyon'un dediği gibi YAVAŞ YAVAŞ HIZLI GİTMELİYİZ! Giderken bir de sahaya sürülen EKONOMİK TETİKÇİLERE göz atmalıyız! Çünkü bu adamları takip ettiğinizde büyük oyunu kuranların kalesine girmiş oluyorsunuz! "Kaleye girmek" demek ELİ BOŞ ÇIKMAMAK demek! Bunu da bölgede TÜRKİYE'den başka kolayca yapacak bir ülke yok! Ama bizim en zayıf yanımız İÇERİSİ! Sıkıntı burada! Bunu da aşacağız! Ama akıl ve sabır şart!
SİSİ ile başlayan bölgesel türbülans Esad'la başka bir kulvara girdi! Putin'i çembere alma operasyonu Suudlar'ın petrol fiyatlarını düşürme kararıyla başladı! Bu, hemen sonunu göreceğimiz bir film değildi! Mücadele yeni başlıyordu! Daha doğrusu uzun zamandır usulca saldıranlar şimdi bir ÜST PERDEDEN ilerliyordu!
İşte tam bu arada kıskaca alındığını anlayan PUTİN ne kadar RUS OLİGARK varsa topladı!
İktidara geldiğinde ROTHSCHILDLER'in adamlarını alıp içeri atan, yurtdışına çıkışa zorlayan, kontrol eden PUTİN şimdi kendisine yakın OLİGARKLARI kurtuluşları için masanın etrafına topluyordu!
Putin KREMLİN'de 40 oligarkı bir araya getirdi! Belki de Rus tarihinin en önemli toplantılarından biriydi! Rus lider kesin ve net konuştu... "Bu zor dönemde ekonominin yeniden yapılanması görevini size veriyorum. Dünyanın bize baskısını görüyorsunuz. Ancak ben size güveniyorum. El ele vererek ekonomideki zorlukların üstesinden gelmemiz lazım. Biz yönetim olarak önceki yıllarda yaptığımız gibi şimdi de iş çevreleriyle çalışmaya, sizin görüşlerinizi dikkate almaya hazırız. Enerji fiyatlarının dibe vurduğu ve birçok olumsuz dış faktörü göz önünde bulundurarak son 15-20 yılda bir türlü başlatamadığımız ekonominin yeniden yapılandırılması için size önemli görevler düşüyor. Rusya'nın petrol ve doğalgaz gibi enerji narkoz iğnesinden ülkemizi yeni faaliyetlerle sizlerin kurtarması gerekiyor..."
Peki, Putin'in bu sözlerine OLİGARKLAR ne cevap verdi dersiniz!
Çok ilginçti! "Siz yeter ki talep edin. Hepimiz Rusya için her şeyi yapmaya hazırız.
Rusya'nın gücünü bilmeyenler bir kez daha öğrenmeli..."
Devlet kendi patronlarıyla BİR olup YABANCILARA karşı direnme kararı aldı. Parasını ülkeden kazananlar ülkesi için yumruğu masaya vurmaya hazırdı! Chelsea'nın sahibi Abramovic, "Şirketlerime, yüzde 20'lik bir işçi alımı yapacağım.
Hem de bir hafta içinde"
diyerek ilk adımı atıyordu!
Peki, Beyaz Masanın etrafındaki toplantıya kimler katılmıştı? Hangi isimler davet edilmişti?
İsimler her şeyi açıklıyordu...
Rusya Devleti Başkanı Putin, Kremlin Kançılarya Şefi Sergey İvanov, Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiulina ve Putin'in danışmanı Andrey Belousov... Oligark cephesinde ise Roman Abramoviç, Vladimir Potanin, Vagit Alekperov, Pyotr Aven, Viktor Vekselberg, Oleg Deripaska, Süleyman Kerimov, Mihail Prohorov, Aleksander Mamut ve Putin'in yakın dostu Genadiy Timçenko.
Petrolden gaza, çelikten bankacılığa kadar her sektörün devleri topa giriyordu artık! Putin HAMMADDE ile sonuç alınamayacağını gördü! Elindeki en önemli kartın fiyatı başka merkezlerde belirleniyordu! Acı bir tecrübeydi!
Yeni bir modelle ilerlemek zorundaydı! Hiç kolay değildi! Hem cebindeki para eriyecek, hem sattığı gaz ve petrolün fiyatı düşecek, hem de insanların evlerine ekmek götürmesi sağlanacaktı!
Putin'in emrinde olan PATRONLAR da her gün 1 milyar doları piyasaya sunacak ve RUBLE'yi ayakta tutacaktı! Acımasız bir savaştı yaşanan!
Bir yanda ülkesi için kenetlenen 40 OLİGARK, diğer yanda ise alınan kararları sonuçlandırmak için ortaya çıkan EKONOMİK TETİKÇİLER... Putin, gaz ve petrolün fiyatı düşürülerek vuruldu! 2000'lerin başından beri ARTI PARA olarak tuttuğu DOLAR hızla erimeye başladı! Buna karşın Rusya'nın etindensütünden faydalanan işadamları bir çağrı karşısında hiç düşünmeden ülkesinin yanında oldu!
Oysa biz de iş başkaydı! Ankara hiç ARTI PARASI olmayan ülkeye finans oluşturabilmek için İNŞAAT SEKTÖRÜNE hız verdi! Büyük şehirlerde inşaat aldı başını gitti! Niyet çok iyiydi! Hem arsalar değerlenecek, hem de inşaatla birlikte hareket etmek zorunda olan onlarca sektör canlanacak, hatta şahlanacaktı!
Putin'e fiyat darbesi yapıldı! Bize ise 17-25 Aralık! Orada hedef enerji, biz de ise evler, köprüler, kanallar ve kulelerdi!
Kendi başına ayakta kalmak için PARA TOPLAMAYA başladığın anda hedef olurdun!
Dünya basını Putin ve Erdoğan'ı hedefe koyarken Rus işadamları devletinin yanında siper kazar, bizimkiler ise GEZİ'ye çıkardı!
Bizimkilerin yönettiği MEDYA dışarıdakilerden aldığı emirle saldırdıkça saldırırdı! THE ECONOMIST işareti verir New York Times'ten Bild'e, Wall Street Journal'dan Aydın Bey'in gazetelerine kadar herkes aynı işleve soyunurdu!
Bizim BARON GEZİ'de Erdoğan düşmeyince UÇAĞINA atladığı gibi ülkeyi sinir içinde terk ederdi! FORBES'taki 33 işadamı "Evet! Artık Erdoğan gitsin!" derdi! Hiç biri ülkesini, milletini, devletini düşünmezdi! Bizde "BİZ" yoktu!
Borsa'ya baktığınızda ilk 100 büyük TÜRK şirketi içinde ezici çoğunluğun AK PARTİ ile yakından uzaktan ilgisi yoktu! "DİKTATÖR!" Erdoğan ne hikmetse sermayeye dokunamıyor, paranın el değiştirmesini sağlayamıyordu! Ama yabancılar dediği için DİKTATÖR'dü!
Türkiye'de pastanın hakça ve kardeşçe bölünmesini istemeyenler paralel, üçgen ya da kare ne varsa birlikte iş tutuyorlardı! Londra'nın yeşerttiği SERMAYE gücünü kaptırmamak için kendi diktatörlüğünü saldırarak gizliyordu!
Medya bunun için vardı! Kavganın nedeni buydu! Putin'i fiyatla vuranlar bizde içerideki adamlarını gönderiyordu!
Erdoğan, Putin gibi şanslı değildi! Rusya kendi devleti ve işadamıyla birlikte mücadele kararı alıyordu! Oysa Erdoğan'ın arkasında inanan samimi insanlardan başka kimse yoktu!
Rusya'da ne olur bilinmez ama Türkiye'de İNANÇ, PARAYI yendi!
Buna da hiç alışık değillerdi!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;