DÜNYA

Ergün Diler : Niçin sempatik!

Tarih
04 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

4 Aralık 2014

Türkiye'nin
tam merkezinde bulunduğu savaş, giderek alevlenecek! Bu, biz bilmesek de, anlamasak da 3. Dünya Savaşı...
Sadece silahlar patlamıyor, bombalar can almıyor, ocaklar sönmüyor! Ama büyük savaşın KÜÇÜK KÜÇÜK cepheleri, hem IŞİD'in üzerinde, hem Arap Baharı'nda, hem de bizdeki 6-7 Ekim olaylarında fazlasıyla görülüyor! İçerideki olayları çıkaran SİYASETÇİ, bunu bilmese de bu böyledir! Seni konuştururlar, arkasından ülkeni ateşe verirler! Bütün bunlar dünya üzerindeki BÜYÜK GÜÇLERİN tepişmesinin yansımaları!
Olay ne? Asıl mücadelenin kulvarı neresi?
Ülkemizin eşsiz değerini bilip buna göre rota belirleyeceğiz!
Çünkü birbirlerine tekme tokat girenler Türkiye'ye muhtaç! Bunu bildiğimiz zaman 1-0 öndeyiz demektir!
Konuya dönelim...
Dünyadaki hiçbir merkez bankası, FED gibi özgür değildir. FED, 2008 yılından itibaren her yıl karşılıksız 1 trilyon dolar basıyor... 6 yılda 6 trilyon dolar. Bu para da FED'in sahiplik yapısının planları çerçevesinde dağıtılıyor. Yani Schiff, Lazard, Rockefeller, Rothschild, Warburg gibi ailelerin, diğer cebine iniyor!
Şimdilik sorun olmayan bu hamle o aileleri kurtarırken, AMERİKAN DEVLETİNİ ateşe atıyor! Bu kadar büyük ölçekte para basılması bir süre sonra doların rezerv para olarak tahtta oturamayacağı anlamına geliyor! Tabii buna aileler inanmıyor! FED, parayla her şeyi satın alabileceğine inanıyor ve onun için bu tehlikeyi umursamıyor.
Belki birkaç yıl içinde sorun olmayacak ama orta vadede DOLARIN bitme ihtimali çok ama çok yüksekti!
Ancak Amerika gibi ülkede bunu söyleyen bir ya da iki isim vardı! Çünkü "Ekonomik Elitler" ısrarla "YENİ EKONOMİYE SAHİP OLACAĞIZ" demekteydi! Bunu kimse bilmiyordu!
Başka türlü olamazdı zaten! New York'ta yaşayan biri çıkıp "Ateşe gidiyoruz!" diyemezdi! Çünkü bütün isimler FED'in sahibi olan aileler tarafından okutulmuştu! Burslar o ailelerden gelmişti! Zaten patronlar da yine onlardı! Bu nedenle AİLELER istemediği sürece ne krizden ne de kötü gidişten söz edilebilirdi!
Bu Amerika için böyleydi! Ama finansal operasyonlarla altınlarını ve parasını aldıkları ÇİN böyle düşünmüyordu!
Yazılmayan gerçeği biliyor ve ona göre oynuyordu! Şimdilerde dünyanın en büyük donanmasını denizlere indirmek üzere! ABD'den en iyi hocaları, en iyi öğrencileri alıp BEYİN transferini yapmak üzere...
Oradaki büyük üniversitelerin bire bir benzeri artık Çin'de!
Uzun zamandır haber alamadığım bir dostum dün uzun bir mail yolladı! Yoğunluktan geç saatlere bıraktığı yazıda çok önemli tespitler vardı...
SSCB'nin dağılmasından sonra Çin, ekonomik kalkınmada büyük bir atağa geçti. Ekonomi politikası gereği dünyanın her yerinden, her çeşit hammadde temin etme yoluna gitti.
Bu dünya ile yumuşak güç üzerinden iletişime geçmek demekti. Rusya'nın sert ve anında müdahale tavrına karşın Çin, "tüm yerküre üzerinde, aynı ekonomik sistem dahilinde, teknoloji ihraç ederek, istihbarat oluşturarak" yeni bir model ile yeni bir soğuk savaşı başlattı! Daha doğrusu Çin, SSCB'nin dağılmasından sonra kendisine yönelen Amerika'nın HEGOMONİK gücüne karşı yeni yöntemler benimsedi. Buna mecburdu!
Rotasını da DOLARIN bir gün duvara toslayacağı tezine dayandırıyordu! Bu nedenle milyardan fazla insanı olan dev bir ülke olarak her yere gidiyordu!
Enerjinin ve tarımın olduğu her yerde vardı! Ama Rusya'nın aksine kendini sempatik gösteriyordu!
Rusya, Gürcistan'a ya da Kırım'a dalarken, Çin, olimpiyatları düzenleyip ��şık gösterileriyle, topladıkları altın madalyalarla şov yapıyordu! Kremlin de füzeleri ve çakı gibi Rus askerlerinin yürüyüşünü göstererek SERT bir tavır sergiliyordu! Savaş, sert ya da yumuşak güç kullanıldığına bakılmaksızın savaştır. Yumuşak güç kullanılması, halkın kafasında karışıklığa yol açmaktadır. Ve bazen sert güçten daha da etkilidir! Sempatik Çin rakibini çözmüş ve bir politika belirlemişti! Rusya ise Obama'yı yanıltanlara kızıp yorganı döşeği ateşe attı! Amerika, Çin'i kontrol edecekken, Rusya'ya da burada önemli bir görev düşünce, ipler iyice gerildi!
Amerikan devletini etkileyen Joseph S. Nye, Jr "Yumuşak Güç:
Dünya Politikasında Başarının Yolu"
isimli eseriyle yol gösterdi!
Hoş Çin bunu daha çabuk kaptı ve uygulamaya koydu! Mesela Hillary Clinton görevdeyken "ABD, acil sorunları tek başına çözemez ama geri kalan ülkeler de bu sorunları ABD olmadan çözemez. Bu yüzden 'akıllı güç' diye tanımlanmış gücü kullanmalı.
Elimizde bulunan güç türlerinin tümünü devreye sokmalıyız" diye çok özel bir konuşma yaptı!
Eski Savunma Bakanı Robert Gates de, Amerikan hükümetine, diplomasi, ekonomik yardımlar ve iletişim gibi "yumuşak güç" unsurlarının kullanımı için daha fazla ödenek ayrılması konusunda çağrıda bulunmuştu. Son Savunma Bakanı Hagel de "Çin'i durdurma ihtimalimiz yok! Ama sınırlayabiliriz!" demişti!
Sıradan insanların asla ve kat'a göremeyeceği bir oyun oynanıyordu!
Amerika'nın ARİSTOKRASİSİ aynı zamanda ÇİN'i de ayakta tutuyordu! İki ülke arasında DOLAR KÖPRÜSÜ kuruyor ve bunun üzerinde dünyayı kontrol etmeye çalışıyordu! Amerika'nın en büyük gücü olan DOLAR, aynı zamanda en büyük kabusuydu! Sadece şimdilik görmüyorlardı!
Bunu bilen ÇİN usulca Afrika ve Ortadoğu'ya sızıyordu! Türkiye gibi bir MÜTTEFİK bulduğu an bütün İSLAM COĞRAFYASI ve Afrika'ya desteğimizle gidecek ve iletişimde hiç sıkıntı çekmeyecekti!
Amerika'nın şimdi olmazsa olmazı Ortadoğu petrol ve gazının kontrolüydü!
Herkesin hesabı ayrıydı! Türkiye'de bu hesabı kendi başına yapmaya kalktı! Çünkü Ankara gücümüzü ve vazgeçilmezliğini biliyordu! Doğru okuyordu!
Ankara bunu Çin'den FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ almaya kadar götürdü! Belki bu bir testti! 6-7 Ekim olaylarından önce Türkiye'deki televizyonlar KOBANİ'den aralıksız canlı yayın yaptı! Halkın hassasiyeti kaşındı. Bir partinin çağrısı üzerine halk sokaklara döküldü, olaylarda 40'dan fazla kişi öldü, okullar yakıldı, bazı şehir merkezlerinde sokağa çıkma yasakları ilan edilmek zorunda kalındı... O partinin BAŞKANI olaylardan önce daha önce de yazdığım gibi ABD'de temaslarda bulunmuştu!
Bir çağrı yapıp onlarca insan canını kaybediyordu ama aynı isim Kasım'ın başında KOBANİ ile dayanışma günü ilan ediyor, tek kişinin burnu bile kanamıyordu! NEDEN?
Acaba 1 Kasım'dan önce Ankara'nın Füze Savunma Sistemi'nin, Çin yerine Fransa'dan alınacağının işaretini vermiş olması olabilir mi?
Çünkü o gün içeride insanlarımız ölürken de, 1 Kasım'da da KOBANİ'de savaş sürüyordu! Bugün hala da sürmekteydi!
Dostumun altını çizdiği yerlere katılmamak mümkün değil!
Dünya böyle oyunlar üzerinden yönetilir!
İçeride yere düşen yaprağın arkasında bile bu GÜÇ MÜCADELESİ vardı!
Çin'in yanına AVRUPA'lı bazı devletleri de koyun!
Bizim hangi tarafta duracağımız hiç bu kadar önemli olmamıştı!
Oyun yeni başladı!
Sancılı bir şekilde sürecek!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;