SİYASET

Ergün Diler : Nereden nereye

Tarih
27 Kasım 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

27 Kasım 2015

Sınırımızı
ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağının etkileri hala sürüyor. Hem Türk hem Rus devleti peşpeşe açıklamalar yapıyor. Herkes hem içeriye hem dışarıya mesajlar veriyor. Batı basını bir TÜRK-RUS savaşı çıkarmak için canını dişine takmış çırpınıyor. Son 10 yılda bütün televizyon, gazete ve dergilerinde PUTİN ile ERDOĞAN'a saldırırken aradaki dostluğu bozmak için vuranlar şimdi GERGİNLİĞİ körüklemek için yine işbaşında... Herkes görevini yapıyor... İçeride de aynı yöne kürek çeken çok! Görüyorsunuz zaten! Söylemeye gerek yok.
Neyse biz BÖLGEYE dönelim...
Bazılarının anlamakta zorlandığı bölgeye... Merkezinde Türkiye'nin olduğu ATEŞ ÇEMBERİNE... Önce şu sorulara cevap arayalım...
Dünya İKİ KUTUPLU olmaktan çıktığı halde NATO niçin var?
Komünizm yerine tehdit olarak İslam mı geçti?
Hıristiyan dünya Müslüman coğrafyayı parçalayacak mı?
ABD çok ister gibi görünse de demokrasi neden Ortadoğu'ya gelmiyor?
Son 10 yılda hangi Müslüman liderler tasfiye oldu?
Soruları çoğaltabiliriz!
El Kaide'yi, IŞİD'i, İslami terörü (!), cihatçı grupları, Şii-Sünni çatışmasını anlamak için BÜYÜK GÜÇLERİN DERDİNİ ANLAMAK şart. "Bu adamlar bizim coğrafyamızdan ne istiyor?", "Neden buradalar?", "Bizimle ne zorları var?", "Neden bizi rahat bırakmıyorlar?" gibi sorulara PARANTEZ açmak durumundayız!
Hemen dünya üzerinde petrol ve gaz'daki önemli oyuncuları hatırlayalım...
İlk sıraya Rusya'yı koyalım... Suudi Arabistan, Türkmenistan, Katar, Irak, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Cezayir, Umman, Libya, Mısır, Azerbaycan, Suriye, Yemen, Kazakistan ve İsrail sayılabilir!
Yani SAVAŞ OYUNU Orta Asya'nın bozkırlarından Libya çöllerine kadar uzanıyordu! Demek ki 4 büyük güç, yani ABD, Avrupa, Çin ve Rusya, burada mücadele ediyordu.
Petrol ve gazı kontrol etmek için KUYULARIN başına asker dikmeye gerek yoktu! PİYASAYI BELİRLEYEN GÜCÜ ELİNDE TUTARDI! Bu Amerika'ydı! Gaz ve petrolü üreten ülkeler çıkardıklarını satmak durumundaydı. Yemek isteseler yiyemez, içmek isteseler içemezlerdi!
Bu ticaret döndüğü için de DOLAR egemenliğini sürdürüyordu.
Çin, Avrupa ve Ortadoğu ürettiklerini Amerika pazarına sürüyordu. ÇÜNKÜ BAŞKA BÜYÜK PAZAR YOKTU! Pazar olma ihtimali olan tek yer TÜRKİYE ve UKRAYNA'nın merkezinde olduğu AVRASYA'ydı. İçine Ortadoğu'yu da aldığınız anda kocaman bir PAZAR olurdu. Bu 4 büyük güç bunu bildiği için bizim coğrafyada savaşıyor, uçak düşürüyor, terörü doğuruyor, büyütüyor, destekliyordu. Bombalar da, silahlar da, uçaklar da, canlı bombalar da EKONOMİK SAVAŞ İÇİN PATLIYORDU! Amerika'nın yaşayabilmesi için Kazakistan bozkırlarından Libya'ya Angola'ya kadar olan EKSENDE gücünü göstermesi gerekiyordu. Ama Rusya merkeze daha yakın diğer büyük güçtü. Aradaki anlaşmaya rağmen ROL DAĞITANIN KENDİSİ olmasını istiyordu. Putin kendini herkesten daha akıllı bulduğu için oyun içinde oyun kuruyordu. PARİS saldırısından sonra Putin, Akdeniz'deki Rus donanmasına Fransa ile müttefik gibi davranma talimatını verdi. Ayrıca Suriye'de istihbarat paylaşımına gidildi. Daha önce de Avrupa-Rusya arasında BÜYÜKLÜĞÜ PAYLAŞMA anlaşmasının yollarını arıyordu! Onlar bu yönde adım attıkça CIA, İSLAMİ TERÖRLE (!) Avrupa ile Ortadoğu'nun ve Afrika'nın arasını açıyordu. Savaş dünyanın genelinde yaşanıyor, daha az insan öldüğü için biz ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI'nı göremiyorduk. Olan bitene "İSLAMİ TERÖR" diye bakıyor, baktırılıyorduk!
Amerika'nın derdi toprak olsa gariban Güney Amerika'ya dalar gereğini yapardı. Amacı rakiplerini kontrol etmek, egemenliğini ve refahını sürdürmekti.
Ama orada kahve, muz ve tropikal meyveden başka bir şey yoktu! Girmezdi!
Amerika yılda 600-700 milyar dolar dışarıdan hak etmediği parayı alıp kullanıyordu! BU SİSTEM SAYESİNDE... Diğer devler de buna itiraz ediyordu. Bu kavga ve itirazın yükseldiği yer MÜSLÜMAN COĞRAFYASIYDI! Merkezinde de Türkiye vardı. Uzak olduğu coğrafyalara NATO ile demokrasi ile gelmek istiyordu. Gelirken de diğer GÜÇLERLE çalışanları tasfiye ediyordu. Kaddafi gibi, Saddam gibi... Müslüman topraklarda DEMOKRASİ olması mümkün değildi. Çünkü rakip EKONOMİK GÜÇLER sözkonusu değildi. Petrol ve gazdan başka üretim kalemi yoktu ve bunlar da birkaç ailenin elindeydi.
Ekonomik rekabetin olmadığı yerlerde DEMOKRASİ olmazdı, olamazdı!
Medya da, iletişim de bu ailelerin elinde olduğu için GERÇEK anında mutasyona uğrardı!
Zaten Bizim İstanbul sermayesi neden "ÖZGÜRLÜK YOK!" diye bağırıyordu?
Karşılarında ekonomik güç istemedikleri için! "Gerçekten demokrasi gelmesin" diye...
Türkiye tekti ve tek kalacaktı! Bu nedenle de DENKLEMDE ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİ YERDEYDİ! Charlie Hebdo'nun basılması gibi, Paris katliamı gibi, Ankara vahşeti gibi, Rus uçağının düşürülmesi gibi, IŞİD dehşeti gibi, yola döşenen mayınlar gibi, cemaat operasyonları gibi daha çok operasyon görecektik... Koca bir savaşın parça parça yansımalarıydı bunlar... Boko Haram da, PKK da, IŞİD de, El Kaide de hesaba dahildi! Sahipleri belliydi!
Putin, KGB'den geldiği için İSTİHBARATA hakim... Ülkesini dönüştürüp BARONLARDAN temizlediği için de kendine güveniyor ve daha fazla oyun kurmak istiyordu. Avrupa'yı yanına alacakmış gibi yapıp gücünü artırmayı amaçlıyordu.
Amerika da buna izin vermiyordu!
Kiev'de de, Şam'da da bunu gösteriyordu... Moskova, Avrupa'yı enerji ile kontrol etme görevini unutup Fransa'nın yanına gittiğinde fatura kesiliyordu. Bu ilişkiye gönüllü olan Hollande da hem Paris'te hem MALİ'de gözyaşı döküyordu. Stadyumda maç izleyemez hale geliveriyordu!
Onlar da Amerika'nın zayıf noktası olan SİYAHİLERDEN vuruyordu. BELÇİKA KÖKENLİ ABD'li polis Jason Van Dyke (Fransız yani) tetiğe asılıyor, siyah Amerikalılar caddeleri, şehirleri karıştırıyordu.
Bu da karşı uyarıydı!
Onlar mücadele ederken Erdoğan da "Ben ülkemi nasıl büyütürüm!" hesabını yapıyordu! Zaten oyunu anlarsan oyun kurabilirdin! Ankara şimdi bunu yapıyordu. Bu nedenle de içeriden dışarıdan geliyorlardı. 4 BÜYÜKLER'in adamları görevlerini yapıyordu! Oyunun içinde olmamızı istemeyenler aralıksız saldırıyordu. Rus uçağı konusunda bile TÜRKİYE'nin yanında olamayanlar vardı! Kimliklerinde TÜRK yazdığı halde!
Bütün bunları görmeyenler DÜNYA SAVAŞINI parti renkleri üzerinden açıklamaya çalışıyor. Hep birlikte DEVLETİMİZİN yanında olacağımız yerde ayrı düşmek için elimizden geleni yapıyoruz...
Kavga içindeki 4 BÜYÜK de Türkiye'nin TÜRKLER'den ve MÜSLÜMANLAR'dan gelen gücünü çok iyi biliyor! Bizim olduğumuz yerler KAVGANIN ta merkezi! Orta Asya; TÜRK'ün dediğinin olacağı yer! Ortadoğu; Müslüman'ın sözünün geçeceği yer... Bizi bizden koparmak için geldiler yıkamadılar. Büyük oyunda FİGÜRAN olmamız için çırpındılar.
Bunu da "DİKTATÖR" diyerek, "SARAY" diyerek yapmaya çalıştılar...
PKK'ya 15 yıl ev sahipliği yapan Suriye'ye tek söz edemeyen devletten Rusya'ya DİK DURAN devlete dönüştük! İçimizdeki YABANCILAR bunu anlamasa da çok yol alındı...
Bu daha başlangıç! "TÜRK" DEMEK "MÜSLÜMAN" DEMEKTİ! Bu çağ şimdi geri gelecek! Hem Müslümanlar hem TÜRKLER BÜYÜK olacak...
İçeridekiler için de BÜYÜK yıkım başlayacak...
İzleyin...

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • doğru söze ne denir.

    30 Kasım 2015 14:57
    1 0
    önce içimizdeki kanserli hücreleri bulup büyümesini ve etrafa yayılmasını durdurmamız gerek.yetmezse gerekirse kanserli olanı kesip atmak gerek. inşallah çok yayılmamıştır.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;