DÜNYA

Ergün Diler : Madalyon

Tarih
30 Haziran 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

30 Haziran 2015

Gazetelerde KÜÇÜK
olarak yer alan BÜYÜK haberler vardır. İşinde gücünde olan insanların bunları NOT etmesi ve peşinden sürüklenmesi pek mümkün değildir.
Ama bölgeyi, Türkiye'yi, koalisyonu, içerideki çekişmeyi, MHP'yi, CHP'yi, HDP'yi ve AK Parti'yi anlamak için bu izlere basarak gitmek şarttır!
İki küçük haber...
HDP'li 18 kişi, 10 günlük bir ziyaret için ÇİN'e gidiyor... Pekin, Chengdu ve Urumçi kentleri ziyaret edilecek. Heyet, Çin Dışişleri Bakanlığı ve Çin Komünist Partisi ile üst düzey görüşmeler gerçekleştirecek...
Heyette kimlerin olduğunu saymama gerek yok!
Diğer habere geçelim...
Suudi Arabistan 2012'de Türkiye ve Katar'la birlikte Esad'ı devirmek için gizli bir anlaşma yaptı... Bu haberin kaynağı SIZINTI'ydı! Wikileaks belgelerine göre böyle bir ortaklık kurulmuştu!
Amerika, Fransa ve İngiltere de buna destek vermişti! Dediğim gibi SIZINTI'nın iddiası... Amerika'nın hem İngilizler'le hem Fransızlar'la iş tutması pek akla yatkın değildi...
Neyse... Konumuz bu değil...
Hafızamızı tazeleyelim bugün...
Rahmetli Turgut Özal diyordu ki, "Bir koyup üç alacağız..." Özal, bu tarihe geçen sözle aslında "Türkiye'den birkaç vilayeti Kürt devletine katacağız.
Bu vilayetler Kuzey Irak ile bütünleşecek ve Kürt devleti olacak. Onları federasyon halinde birleştireceğiz!" diyordu. Sadece Özal mı? Hayır tabii ki! Evren Paşa da hiç gündem değilken çıkıp "Türkiye'de eyalet sistemine geçelim" dedi... Yani iki isim de KÜRT DEVLETİ KURULSUN ve biz onlara KIBRIS muamelesi yapalım diyordu!
Eskileri unuttuk tabii... Bir gün BARZANİ çok sert konuştu: "Kuzey Irak, Türk askerlerine mezar olacak. Onlar burada bir şey yaparsa, ben Diyarbakır'da yapacağım... " Ne oldu bu sözlerden sonra?
Ortadan kayboldu! Kimi "Avrupa'ya diş tedavisine gitti" kimi de "Diyarbakır'da misafir edildi" iddiasında bulundu! Ama 20 gün ortadan kaybolan Barzani ortaya çıktığında oldukça yumuşamıştı!
Belli ki Türkiye dışında bir çözüm olmayacağını anlamıştı. Ve daha sonra Barzani hep Türkiye'nin yanında oldu! Yıllar sonra Diyarbakır'a kadar geldi! Mitinge katıldı. Ama şimdilerde PKK kendisini hiç rahat bırakmıyordu!
Hatta IŞİD! Garip değil mi?
Özal'la birlikte Türkiye ekonomisi dışa açıldı. BARONLARIN paraları Türkiye'ye geldi. "Dışarıdan sermaye gelsin ve biz bu sermaye ile kalkınalım" frekansına girdik.
Oysa gelen para aynı zamanda boynumuzdaki İLMİKTİ! Kendimiz bir şeyler yapmalıydık. Çünkü BARONLARIN istemediği küçük bir YASA bile ekonomik olarak yere serilmemize yol açabilirdi...
BARONLAR yani küresel sermaye bölgeyi küçük devletlere bölmüştü.
Sınırlar kalkacak, bayrak ve vatan tanımları değişecekti. Değerler törpülenecek, tarih silinecekti.
Bunu istiyorlardı! KAPİTALİZMİN son durağı buydu! Bu nedenle bir güç ortaya çıktı ve "Türkiye bölünmesin ve daha güçlü olsun" dedi... Bizim döviz, tahvil, bono ve faiz kurgusu BARONLARA aitti. İstedikleri zaman tavan, istedikleri zaman taban yaptırıyorlardı. Üç-beş kişi koca bir milletin kaderiyle oynuyordu.
DERKEN Erdoğan, Başbakanlığı döneminde Lübnan'a gitti! ARAP BANKALARI ödül verdi. Araplar o ödülle "BARONLAR istedikleri olmazsa size oyun oynayabilir. Sizi tasfiye etmek için parasını çeker, götürür ve batarsınız. Ama biz varız!
Merak etmeyin sakın!" diyordu!
Türkiye için bu AŞI oluyordu. En savunmasız yerimize güç enjekte ediliyordu... AK Parti içinde de Erdoğan'ın bu hamlesinden rahatsız olanlar vardı. Mesela ABD ile çekişen ÇİN'in parasını Ortadoğu'ya getirmesine destek verenler çoktu! Tabii bu para daha sonra Afrika'ya geçecekti! Çin ile Avrupa'yı yanyana koyduğunuzda savaşın rengi de, koalisyon çalışmaları da, Erdoğan'a neden aralıksız saldırdıkları da ortaya çıkıyordu!
Ortadoğu ve Afrika BARONLARIN hedefindeydi. Kilit ülke Türkiye idi. Burayı alan maçı kazanacaktı.
18 kişilik HDP heyeti sizce neden ÇİN'e gidiyordu? Ne isteyeceklerdi, ne konuşacaklardı? Daha önce Kemal Derviş Bey'in bir dediğini iki yapmamaları ne anlama geliyordu?
Amerika-Çin arasındaki köprü neydi? Ne istiyorlardı?
Ve Wikileaks Türkiye-Suudi Arabistan-Katar işbirliğini yıkmak için SIZINTI yapıyordu! NEDEN? Her şey ortada! Bir yanda BARONLAR diğer yanda aynı bayrakları altında yaşamak isteyen DEVLETLER ...
Koalisyona gelelim... Mesela MHP ve Devlet Bey inanılmaz bir grafik çiziyordu! Erdoğan'a ve AK Parti'ye yükleniyor, aslında Erdoğan'ı dışlıyordu!
Dönelim geriye...
2007'ye... Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı için birkaç aday göstereceklerini açıkladı. Yeterli çoğunluk olmadığı için en makul yol buydu! Ama MHP devreye girdi ve Abdullah Bey öne çıktı.
MHP aslında ihtimallerin önüne geçiyor Abdullah Bey'in yolunu açıyordu! Ve sonuçta dedikleri de oldu. O MHP ve o Devlet Bey şimdi bence yine aynı çizgide duruyor ve Erdoğan'a rağmen bir şeyler yapmak istiyordu. AK Parti ile Erdoğan'ı ayırıyordu!
Uluslararası alanda Erdoğan'ın nerede durduğunu yukarıda anlattım! O zaman MHP nereye düşüyordu!
Daha da açalım isterseniz...
Çin'e giden HDP ile "HDP ile asla ve kat'a görüşmeyiz" diyen MHP arasında ne fark vardı! Siyaset çözüm bulma sanatı olarak tarif edilse de niçin iki taraf yanyana gelmeden kestirip atıyordu!
Çünkü iki taraf da ÇÖZÜM İSTEMİYORDU! Erdoğan'ın başına gelenlerin asıl nedeni "KÜRT'E KÜRT" demesiydi!
Kürt sorununu çözmek için yola çıkmasıydı. Çünkü Türkiye böylece BÜYÜYECEK ve Ortadoğu'da söz sahibi olacaktı. MHP ve HDP ise sorunlu ve küçük Türkiye için didiniyordu! Türk milliyetçiliği BAYRAĞI her yere götürmeliydi!
Öyle istenmiyordu ama... HDP ise kardeşliğe sığınacağı yerde "İstiklal Marşı ırkçı" diyecek kadar kendini bu topraklardan uzaklaştırıyordu! MADALYONUN İKİ YÜZÜ YANİ! Tabii günlük hayat akarken bunları görmek kolay değildi. Size garip gelecek, CHP de bunlardan ayrı değildi! Üç parti de maalesef bilerek ya da bilmeyerek BAR ONLAR IN rotasındaydı!
Muhtemelen onlar da bunu göremiyordu! Farklı ideolojiler aynı siyasi sonuçları doğuruyordu! ÇÖZÜM İSTEMİYORSANIZ farklı kulvarlarda yıkıcı çıkışlarda bulunmanız yeterliydi! Nitekim MHP ile HDP bunu yaptı! CHP de iyi polisi oynadı! DİYALEKTİK yani! SINIRSIZ düşünenlerle SINIRLI düşünenlerin koalisyonuna zorlanıyor TÜRKİYE! Koalisyon her halükarda KONTROLÜ beraberinde getirecekti! Gidilecek her yere bir ortakla bir KOMİSERLE gidilecekti! Amaç, arabanın tekerinin dönmesini engellemekti...
Söylemiyorlar ama yaptıkları bu!
Ülkeyi sandığa kilitlemek istiyorlar.
Bence daha fazlasını hak ediyor bu ülke, bu millet...
Ne dersiniz?

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2021 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;