SİYASET

Ergün Diler : Kim bunlar!

Tarih
05 Ocak 2016
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

Yeni yılın hemen başlarında çok özel bir dostum ziyaretime geldi. Öyle böyle biri değil. Çok az görünen, çok ama çok etkili, dünyanın tanıdığı bir isim... Türkiye'de çok az bulunur. Tanımadığı, oturup kalkmadığı isim yoktur. Ne olacağını her ne hikmetse herkesten önce duyar. Uzun uzun konuştuk. Kaç zamandır bana uğramak istiyormuş, fırsat bulamamış.
Çok şey anlattı.
Yazacaklarım var, yazamayacaklarım var.
İnanamazsınız...
Bazen AYSBERG'in bırakın su altındaki kısmını suyun tepesindeki bölümünü bile göremediğimizi düşündüm...
Neyse...
Geçtiğimiz yıl HSBC'nin yani dünyanın ikinci en büyük bankasının İSVİÇRE'den patlayan ve etrafa yayılan skandalı vardı. HSBC'nin, zengin müşterilerinin milyonlarca dolar vergi kaçırmasına aracı olduğu ortaya çıkmıştı. Sızan bilgilere göre BANKADA 3105 TÜRK'ün parası vardı. Açılan hesap sayısı 4584'tü...
Bunların yatırdığı para 3.5 milyar dolardı. Tamamı Türk olmakla beraber TÜRK PASAPORTU ile açılan hesaplar bu rakamın sadece YÜZDE 41'ini oluşturuyordu.
Yine sızan bilgilere göre buradaki en fazla para tek bir hesaptaki 263 milyon dolardı! İŞTE DOSTUMLA konuşurken konu buralara geldi. Elinde öyle bir liste vardı ki yer yerinden oynardı.
Kimin nerede, ne kadar para tuttuğu ortadaydı.
Bir de işin OFFSHORE kısmı vardı!
Ki oraları hiç sormayın!
Kimler yok ki!
Silah kaçakçılığı yapan, savaşlar çıkaran, kara para aklayan banka TÜRKLER'e resmen kapılarını sonuna kadar açmış...
Dostum "O sızdırma işini bankanın merkezi organize etti!" dedi. Müşterileri, daha doğrusu etkili müşterileri, PARALARIYLA YÖNETMEK için... Konu öyle bir yere geldi ki isim sormak durumunda kaldım. Galiba bunu sormamı bekliyordu. Listeleri çıkardı. TEK TEK ALTI ÇİZİLMİŞ bizim ünlü isimleri gösterdi...
Ben isim vermek istemem. Ama bazılarını anlatmak zorundayım. 21 İŞADAMI çok ama çok tanıdık.
Etkili ve bilinen isimler...
Listede 3 eski-yeni medya patronu var. Öyle böyle bir para değil hesaplarındaki...
Kuruşuna kadar biliyorum.
Sızan bilgilere göre en zengin TÜRK, 263 milyon doların sahibiydi ya! YALAN! Eski bir medya patronunun burada tam 380 milyon doları var!
Tek hesapta!
Bu kadar mı? Değil elbette!
Yıllarca MİLLETE rağmen yazı yazan, haber yapan, program hazırlayan 17 GAZETECİ de buradaydı!
Tek tek hepsinin hesaplarındaki paraları biliyorum. Bu paraları nasıl kazandıklarını anlamış değilim. Ama zenginler. Ne iş yaptılar da bu servetin sahibi oldular bilmiyorum. BAŞ HARFLERİNİ söylesem anlaşılacak.
Bu nedenle yazmıyorum.
Ama birinin hesabında, tek bir hesapta 14 milyon dolar yani yaklaşık 45 milyon lira var! NEREDEN BU PARA? Hükümet düşürmeye, örgütlerle yan yana gelmeye, dışarıya pas vermeye bayılıyorsunuz!
Ama günün sonunda herkesin bildiği bir "SIR" haline geliveriyorsunuz! YAZIK! Millete söylenen bunca yalana yazık!
Ve paralarınızı da SAVAŞA, KAOSA, KARA PARA AKLAMAYA, UYUŞTURUCU İŞİNE ENDEKSLEMİŞSİNİZ! Gerçekten yazık! Diğerleri de PARAYI buradan götürmesine rağmen TÜRK olarak işlem yaptırmamış! Adamlar kimleri neyle yola getireceğini biliyor! Gereğini de yapıyor. Sonra "içeride neden hiç huzur bulamıyoruz?" diyoruz!
Bunlar varken gerçekten bulamayız!
Neyse devam...
İçerinin dışarıyla bağı sadece PARA üzerinden olmadı. PARADAN hiç vazgeçmediler ama bazı siyasilerimiz de ne hikmetse gücü dışarıda arardı. Neden böyle yaparlardı! Açıklayanı görmedim. Ama giderlerdi, gizli mahfillerde el sıkışıp gelirler ve bizim dışımızda herkesi mutlu ederlerdi. Kulvarlar değişir, sonuçlar sadece bizim işimize yaramazdı. Bu kulvara girdiği için yazmıyorum.
Belki böyle bir amaçları yok ama son dönemde çok öne çıkan HDP'li bir hanımefendi de kalkıp LONDRA'ya gitti. Yanyana görünmekten mutlu olduğu arkadaşı Amerika'ya giderken o da belli ki "Boş durmayayım ben de uçayım!" diyerek Londra'ya indi.
Gittiği yerlerden biri HALKEVİ adına faaliyet yürüten lüks bir BAR'dı.
Yanında İngiltere'de önemli yerlerle ilişkisi bulunan isimler vardı. Mesela Kürtler'in ÇATI ORGANİZASYONUNU yapan B. E. oradaydı. İngiltere'de Kürtler'e parayı akıtan yani HDP'ye büyük destek veren C.F. isimli şirketin sahibi S. Ç. da oradaydı.
K. H. orada olmadan olmazdı.
Kürtler'e Avrupa'da iş bulmakta kendisiyle kimsenin yarışamayacağı işadamı da hazırdı.
Barda yerini almıştı. Bunların yanında farklı isimlerle yaşayan, Londra'da KÜRTLER'i kucaklayan İ. D. da oradaydı. Yaptıklarına girmeyeceğim.
Dedim ya belki sıradan önemsiz bir toplantı. Ben sadece biri Amerika'ya giderken diğerinin Londra'ya uçmasına takıldım.
Belki bunda da bir şey yoktu.
Ama hendeklerde gençler ölürken, bunların ateşleriyle askerimiz polisimiz şehit düşerken onlar dışarıda ne arıyordu?
Sorun HENDEKTEYDİ! Ne için buralara geliyorlardı!
Kimi arıyorlar, nasıl bir çözüm peşinde koşuyorlardı!
Bilmiyorum.
Bu isimlerin belki hiç suçu yok ama içerideki sorunun kaynağı kesinlikle ve kesinlikle DIŞARIDA... İçeride kimleri bulup bunları gerçekleştiriyorlar?
Bilmiyorum. Belki sizlerin aklına birileri geliyordur!
Acaba içeridekiler kim? Ülkeyi acıya ateşe ve göçe zorlayanlar kim?
Keşke bilsem!

Takvim
5 Ocak 2016

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;