SİYASET

Ergün Diler : Kaybedenler kulübü

Tarih
19 Ağustos 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

19 Ağustos 2015

Amerika, Irak ve Afganistan'a girdi. Harcadığı parayı bilen yok. Aldığı götürdüğü petrol, maden, kaynak yok! Ama çuvalla para harcadı. Sonunda da "Ben çekiliyorum!" diyerek gitti! Bu NOKTADAN sonra Ortadoğu'da yeni bir sayfa açıldı. Dengeler tamamen değişmek üzere sarsılmaya başladı.
Ama bizler, içeride kavga etmekten kimin kimin ayağına bastığını görmüyorduk. "PKK" diye özenle icat edilmiş bir örgüt Türkler'in de Kürtler'in de enerjisini alıyor, kaynaklarımızın sokağa dökülmesine neden oluyordu. Oysa kapımızın önünde yeni bir dünya kuruluyordu.
Dünyaya yaşadığımız günden bakarsak anlamakta zorlanırız!
Arap-İsrail savaşında PETROL KRİZİ yaşandı. Petrolün fiyatı arttı. Üretim de azaldı. AVRUPA artan fiyatları karşılayabilmek için DOLARLA ihracat yollarını zorladı. Ama artan petrol fiyatları Avrupa'yı zora soktu. Aynı anda ABD ise artan fiyatlar nedeniyle PETROLDEN UZAK DURDU!
Kendi rezervine yöneldi. Çıkarıp kulandı. Hem ödemeler dengesini korudu hem de rakibi olan Avrupa'yı finansal olarak çökertti!
Petrol üreticisi olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya gibi ülkeler de ise bu dönemde FAZLA DOLAR oluştu. Bunları da BANKA yoluyla ABD kendine çekti. Bunlar daha sonra gelişmekte olan ülkelere KREDİ olarak dağıtıldı. Bu kadar da değildi! Rus-
Afgan Savaşı'nda para yine petrol üreticisi ülkelerden geliyordu. Kendi başlarına bırakılmazlardı zaten.
Ya silah ya gayrimenkul ya tahvil almak zorundaydılar... Para onlarda kalamazdı. "Kalsın!" diyen giderdi!
Arap-İsrail Savaşı'ndaki ABD'nin tutumu AVRUPA ile giriştikleri büyük mücadelenin yansımasıydı. İlk golü atmışlardı. Geri çekilmeye hiç niyetleri yoktu!
Mesela NATO!
ABD ile Avrupa arasındaki "DAYANIŞMA" diye biliniyordu. Her ikisini de sarı saçlı mavi gözlü görünce "BUNLAR KARDEŞ!" diyorduk. Oysa gerçek başkaydı. ABD, Avrupa'yı kontrol etmek istiyordu.
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra YALTA'da Roosevelt ile Stalin anlaştı.
İçeride anlaşanlar çıkıp KAVGA görüntüsü verdi. Büyük oyun böyle başladı. Daha sonraki yıllarda GORBAÇOV ile duvarlar yıkılırken, SSCB dağılırken NATO genişliyordu! Sovyet tehdidine karşı kurulan ÖRGÜT tehlike gitmesine rağmen BALKANLAR'a ve AVRASYA'ya yayılma amacını taşıyordu. Aslında operasyon başından beri Avrupa'ya karşıydı.
ABD, NATO ile Avrupa'ya "Paran da olabilir, nüfusun da olabilir, medeniyet de kurabilirsin ama seni asla ASKERİ güç yaptırmayacağım!" diyordu.
NATO ile Avrupa'da her yere giriyorlardı. Sovyetler yıkılsa da durmuyorlardı!
Çünkü oyunun sonunda görmek istedikleri bambaşka bir FİNAL vardı!
Amerika, Irak'a iki kez KÜRTLER'i Araplar'dan ayırmak için girdi. Kendi çıkarları için en doğrusu buydu. Biz her şeyi düşman ve dost tanımında ele alırken adamlar İKTİSADİ düşünüyordu! Dünyada yüzlerce noktayı kontrol eden Amerika, PKK konusunda da Avrupa ile çekişme içindeydi! Mücadele bu hatta da sürüyordu! PKK artık bitmişti!
Sorun kimin Kürtler'i yanına alacağıydı! Soru çok önemli cevap ise daha da önemliydi!
Amerika büyük ortağı olan RUSYA'yı GAZ konusunda serbest bıraktı. Moskova hem Avrupa'ya, hem bize, hem de Çin'e gaz verebiliyordu. Geliri de zaten petrol ve gaz'dandı! Ancak Irak ve Afganistan'a giren ABD petrolün ALTIN DEĞERİNDE BİR ÜRÜN OLMASINI istemiyordu! Petrole para harcamak da istemiyordu.
Bunun yerine NÜKLEER gibi alternatif enerjilere yönelecekti.
Nükleer de onların, yani ABDRusya ikilisinin, tekelinde olacaktı.
İngiliz istihbaratının kontrolünde olan GREENPEACE bu nedenle NÜKLEERE karşı çıkıyordu! Yeşil çevre için değil.
Amerika hem Kürtler'i hem IŞİD'i destekliyordu. Amacı bölgede Avrupa ve EURO'nun enerji trafiğini engellemekti. Bunu da Türkler'in Kürtler'i kucaklamasıyla yapacağını biliyordu. Kendi varlıkları için Türkiye'nin büyümesi şarttı! Avrupa için ise tam tersi. PETROLÜN oyun sahasından çekilmesi sonları olurdu! Bunun için hem Türkiye'nin hem Kürtler'in hem de PKK'nın kontrol edilmesi gerekiyordu.
İçerideki sıkıntılarımızın nedeni buydu!
Bakın dün Türkiye'den kaçan bütün SOLCULAR Avrupa'ya giderdi bugün de SAVCILAR! Neden? Kimse bir şey almadığı birine kapısını açmaz! Bizden kaçan kim varsa hep soluğu Avrupa'da alırdı.
PKK'nın ofislerine bakın! Avrupa'da her yerde! Türk devleti sözde Kürtler'e kötü davranıyordu! Avrupa bu kadar vicdanlı ise Afrika'da yardım ve destek bekleyen çok ülke vardı! Neden gitmiyordu? Onlara zayıf Türk ve kullanacakları Kürt lazımdı!
Bazı arkadaşlara söyledim ama anlamadılar! Dünyayı yöneten iki dev ABD-Rusya bizdeki bazı grupları TASFİYE etti!
Almanya'ya kaçan savcılar, PKK adına konuşanlar hep bu gruba dahil. Göremediler... Yoksa biz onların düşmanı değiliz ki! Şahsen bu ülkede yaşayan hiç kimsenin burnunun kanamasını istemem!
Böyle bakarım. Kimseyle de bir alıp veremediğim yok. Ama DOĞRULAR acı!
Şimdi daha önce ABD tarafından el uzatılan yapılara AVRUPA çullanacak! Ankara'yı zayıflatmak için alıp kullanmak isteyecek. İSTİHBARAT DÜNYASI TOPYEKUN İŞİN İÇİNDE! Ekonomide ve enerjide büyük plan tıkır tıkır işliyor! Şifreler değişiyor. 2000'lerin başında PETROL fiyatlarını tavan yaptırıp Putin'e destek olan ABD, şimdi tersini yapıyor. Rothschildler'i ülkesinden artan fiyatların getirdiği parayla kovan Putin, şimdilerde GAZ konusuna odaklanmış durumda! NEDEN? Arap ülkelerini zor günler bekleyecek. Hanedanlar panikte! Sınırlar değişecek, DEMOKRASİ bu kez gerçekten gelecek! Gelmek zorunda çünkü!
Bunları görmeden Türkiye'yi ve bölgeyi anlamak kolay değil. Adına ne dersiniz bilemem ama Türkiye çok büyük bir devlet olarak bölgeyi kontrol edecek. Kürt kardeşlerini de yanına alarak... Petrole ulaşmak isteyecek olan AVRUPA dizginlenecek. Onlar kaybedecek, biz kazanacağız!
Eee, OSMANLI'yı yıkarken düşüneceklerdi! 100 yıllık rövanş bu!
İşte bu sevinci bize yaşatmamak için bütün güçleriyle gelecekler.
Türkiye düştü mü bölge de ABD de Rusya da gider!
Kavga böyle büyük ve derin!
Ama 100 yıl sonra kaldığımız yerden devam edeceğiz... Bir de bunu içeridekiler anlasa... Rüzgara karşı tükürdüklerinin farkına varsalar... Bu denklemde ne saz çalan arkadaşın ne Kandil'de her gün konuşan bir PKK'lının, ne de bunların arkasında duran MEDYANIN önemi var! Sadece kaybedenler kulübünün üyelerini artırıyorlar!
Bizden söylemesi!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;