SİYASET

Ergün Diler : Kader arkadaşıyız

Tarih
08 Aralık 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

8 Aralık 2014

Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fikir ayrılığı yaşadığı yönündeki iddialara sert çıktı: İçerideki ve dışarıdaki odaklar kriz çıksın diye bekliyorlar. Kimseye buradan ekmek çıkmaz. Bizim aramıza kimse giremez

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Atina dönüşü özel uçak TUR'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüş ayrılığı yaşadığı yönündeki iddiaları reddetti.
Cumhurbaşkanı'nın bazı yayın organlarını işaret ederek, "Başbakanımla aramı açmaya çalışıyorlar" sözünü değerlendiren Davutoğlu, Erdoğan ile ilişkilerini "Kalıcı ve dünya-ahret dostluğuna dayanan birliktelik" olarak tanımladı. "Aramıza girilmesi mümkün değil" diyerek "kışkırtıcı odaklara" şöyle seslendi:
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgÇATIŞMA ÇIKSIN İSTİYORLAR: Önce Gezi'de, ardından 17-25 Aralık'ta kriz çıkması için çaba harcandı. 'Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında farklı görüş çıkabilir mi' diye uzun zamandır beklendiğini biliyoruz.
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgHERKES BİLSİN: Cumhurbaşkanımız ile yeni tanışmadık. 10 yıllara varan tanışıklığımız var. En kritik süreçlerde her şeyi paylaştık. Bütün kritik süreçlerden omuz omuza çıktık. Şunu herkesin bilmesi lazım ki böyle gazete haberleriyle, yorumlarla Cumhurbaşkanımız'la benim arama birinin girmesi mümkün değildir. Biz kader arkadaşıyız. Herkes bunu bilsin.
Bu konularda da bağışıklıyız. Aşılıyız tabiri caizse. Bizim aramızdaki dostluk siyasetle başlamış değil. Siyasetle kaim değil. Bulunduğumuz makamlarla irtibatlı değil. Bir de buna devlet geleneğinin getirdiği sorumluluklar eklendi. Yetkilerimizi kullanırken bu geleneğe sadık olarak kullanırız.


http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgRAHATSIZ OLUYORLAR: Türkiye'de 2013 Mayıs'ından bu yana içeride ve dışarıda kriz çıkmasını bekleyen odaklar var. AK Parti'nin kendini yenileyerek iktidarda kalmasından, geçiş sürecinin suhuletle gerçekleşmiş olmasından ve buna bağlı olarak Türkiye'nin yükselişinin devam edeceğine olan inancın güçlenmesinden kimler rahatsız oluyorsa bunların hepsi bu odağın bir parçasıdır.
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgFİTNEYE İZİN VERMEYİZ: Bizim ilişkimize kimsenin müdahale etmesine izin vermem. Kimsenin herhangi bir şekilde fitne ve şüphe uyandıracak şekilde ister dışarıdan ister içeriden aramıza girmesine izin vermeyiz. Delillendirilmiş bir yolsuzluk olduğunda ne Cumhurbaşkanı müsamaha gösterir ne de ben gösteririm. İlişkimiz de hem dostluk ilişkisidir hem de kadim bir ilişkidir. Kader arkadaşlığıdır. Bu konuda kimseye buradan ekmek çıkmaz.
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgPETROL BULUP KALKINMADIK: Yolsuzluk konusunda tavrımız nettir. Cumhurbaşkanımız'ın ve benim yolsuzluklar konusunda takındığı tavır bellidir. AK Parti yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklara karşı yola çıktı. Üçünde de önemli mesafe alındı. Türkiye 12-13 yılda birden maden, petrol kaynakları keşfetmedi. Birisi bize milyarlarca avroları vermedi. Nerden geldi bu kaynaklar? Geçmişteki yolsuzluk ve hortumlanma olayları kesildi ve Türkiye bereketlendi. Bu konuda kimsenin şüphesi olmamalıdır.
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgYOLSUZLUĞA TOLERANS GÖSTERMEYİZ: Mecliste soruşturma komisyonu Cumhurbaşkanımızın talimatıyla kuruldu. Eğer bir şey saklama arzusu olsaydı bu kurulmazdı. Sayın Cumhurbaşkanımız da yolsuzluklara karşı hiçbir tolerans olmayacağını vurguladı, ben de yolsuzluk yapan kardeşim olsa kolunu koparırım dedim. Ola ki bir yolsuzluk olursa da buna ne Cumhurbaşkanımız tolerans gösterir ne ben gösteririm.
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgAİLECEK YEMEK YEDİK: 'Yolsuzlukla mücadele konusunda bir farklılık var, Cumhurbaşkanımız şöyle düşünüyor Başbakan böyle düşünüyor' diye bir durum yok. Daha geçen gün beraberdik akşam yemeğinde, ailecek bir araya geldik ve uzun bir süre sohbet ettik.
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgKILIÇDAROĞLU TILSIMI BOZDU: Selvi Kılıçdaroğlu'nun annesi vefat ettiğinde Erzincan'daydım. Vefat olunca Kemal Kılıçdaroğlu konusunda konuşmama kararı aldım. Tunceli'ye o gün gelmiş olsalardı taziye ziyaretinde bulunacaktım. Fakat Kılıçdaroğlu daha cenaze kalkarken çok ağır hakarette bulundu. Doğrusu Kılıçdaroğlu aynı gün o konuşmayı yapınca tılsım bozuldu. Ama sayın Selvi Hanım'ın burada bir dahli yok. Bunun için eşim (Sare Davutoğlu) 'Ne yapalım' deyince 'Sizin gitmeniz daha iyi olur' dedim.
Kılıçdaroğlu cenaze kalkarken ağır hakaretlerde bulunmasaydı, taziye eşimle beraber gerçekleşebilirdi.
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgTASFİYE KARARI: MGK'nın paralel yapı tasfiye kararı Bakanlar Kurulu'nda görüşüldü. Gerekli adımlar için bütün bakanlıklar talimatlandırıldı. Bu durum, bir gazetede sanki bütün cemaatler mercek altına alınmış gibi gösterildi. Bu bir iftiradır, bir operasyondur. Bir kere biz bu paralel yapıyı cemaat olarak kabul etmiyoruz, kimse de kabul etmemelidir.
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgKIBRIS GAZI: Herkes gazın tek taraflı çıkarılamayacağını ve işletilemeyeceğini fark etti. Nasıl olacağı konusunda müzakere imkanı doğdu.
Türkiye ile Yunanistan
'ın birlikte çalışma iradesi var. Sonuca yakın bir şey var. Bizim teklif ettiğimiz, onların da 'Konuşabiliriz' dediği bir çözüm var. Önümüzdeki günlerde bu konuda toplantı yapılacak.

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

  • osmanli

    08 Aralık 2014 14:41
    2 0
    ask olsun sayin cumhurbaskanim..! sadece sizmi kader arkadasisiniz? biur yokmuyuz? bu halkta sizinle birlikte..bizde kader arkadasiniziz..beraber yuruduk biz bu yollarda,beraber islandik yagan yagmurda ,simdi dinledigim tum sarkilarda..bana her sey seni hatirlatiyor TURKIYEMM..CANIM VATANIM..
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;