GÜNCEL

Ergün Diler : İşte döndük!

Tarih
22 Kasım 2014
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

22 Kasım 2014...

Cumhurbaşkanı Erdoğan
ile 2 günlük Cezayir ve Ekvator Ginesi seyahatine çıktık! Konuşulacak yazacak çok şey var! Nereden başlayacağımı bilemiyorum! Bu nedenle en çok etkilendiğim olaydan başlamak istiyorum!
Ekvator Gine'sine geçmeden bir saat önce Cezayir'de CASBAH'tayız, yani KASABA 'da! Tarih tokat gibi yüzümüze çarptı! 1463'te Barbaros Hayrettin Paşa gelip bu topraklarda son sözü söylüyor! Osmanlı geldiğini, kaldığını ve yerleştirdiğini eserleriyle anlatıyor!
Kasaba'nın meydanına kocaman bir cami dikiyor!
Adi KECIOVA! Daha sonra Cezayir DAYILARINDAN Hasan Paşa camiyi tekrar elden geçirse de Keçiova yıllarca Barbaros'un eseri olarak yükseliyor! İbadete ara verilse de 1794'te bir onarım daha geçirip hizmete sunuluyor! Ve buradan yükselen ezan şehre ruh veriyor!
İşte tam da ESiR alındığımız tarih, yani 1830'da Anadolu gibi burayı da kaybettik! Osmanlı para kıskacıyla ve gizli kapitülasyonlarla prangaya vurulurken Cezayir de Fransızlar tarafından işgal edildi!
Yüzbinlerce Müslüman canlı canlı gömüldü! Kadınlar çocuklar kurşuna dizildi! Müslüman dünyası Osmanlı olmayınca öksüzdü, yetimdi... Yaşanan bunca acılara rağmen Cezayir 1962'ye kadar direndi! Ayakta kalabildi!
Bu tarihte kandan gözyaşından bitmiş bir ülke olan Cezayir bağımsızlığını kazandı!
Ama Türkiye Cumhuriyeti tanıyamadı! Cezayir'e "Kardeşiz," diyemedi! "Biz senin yanındayız!
Sakın korkma!"
diye destek veremedi!
Barbaros'un torunları çekiniyordu! Buralara tekrar gelmekten korkuyordu! Özal'a kadar bu sürdü! Rahmetli Özal o vizyonuyla gelip resmi özür mektubunu elden verdi! "Hatamız çok büyük! Çin sizi 30 saniyede tanırken biz 500 yıl önce kurduğumuz köprüyü hatırlamak istemedik! Utanıyoruz! Biz kardeşiz! Affedin!" dedi!
İşte Barbaros'un yaptığı o cami şimdi TİKA 'nın gayretleriyle tekrar eski günlerine dönüyor!
Ama biz çıktıktan sonra buralara kimlerin geldiğini, Anadolu'ya bizi kimlerin mahkum ettiğini görüyorsunuz! Bu duygu ile Ekvator Ginesi'ne hareket ettik! 5 saat uçtuk! Havalimanında coşkulu bir karşılama vardı! Ev sahibi ülke son 15 yılda inanılmaz değişmişti! Petrol ve gaz ülkenin kabuğunu kırmasına neden olmuştu! Ülkenin başkanı, halkı gibi siyahiydi!
Ama korumaları MOSSAD'dı! Bütün devleti MOSSAD koruyordu!
Birileri Erdoğan'ın uçağıyla bizi oyalamaya çalışırken İsrail DEVLETİ ele geçirmişti bile! Kişi başına düşen milli gelirin 38 bin dolar olduğu bu küçük ülkeden petrol ve gaz fışkırıyordu! Törenler bitip otele doğru yola çıktığımız anda karşıma ülkenin nasıl kontrol altına alındığının tabelası çıktı! NOBLE ENERJİ... 1932'de kurulan Amerika Teksas merkezli şirket, aralarında Arjantin, Nikaragua, Ekvator Ginesi, Kamerun, Türkiye, İsrail ve Kıbrıs gibi 107 ülkede faaliyet gösteriyordu!
Nisan 2010 yılında Meksika Körfezi'nde yaşanan faciadan sonra, BP bölgeden uzaklaştırıldı. Ardından Noble Enerji, bölgedeki petrol arama ve çıkarma konusunda tek yetkili şirket oldu. Şirketin AB D sınırları içinde BP ile ortaklığı gündeme geldi. İşin rengi farklıydı! Aslında Meksika Körfezi'nde çalışan işçilerin bile değişmediği ortaya çıktı. Ama kimse bir şey yapamadı! Devam!
Son aylarda çok konuşulan Leviathan bölgesinde de bu şirket vardı!
İsrail, Filistin ve Kıbrıs üçgenindeki zengin gaz rezervi bunlarındı!
Daha doğrusu gizlice NOBLE Enerji'ye verildi! 453 milyar metreküp gaz olduğu hesaplandı! Bu nedenle dünyanın 5 büyüğünden biriydi! Peki bu şirket kimindi?
İşte bizim bakıp geçtiğimiz, üzerinde fazla durmadığımız konu burasıydı!
Çok ilgilenmezdik! Kabaca bakar, yolumuza devam ederdik!
İspanyollar tarafından uzun süre sömürülen ve KA TOLİK yapılan ülkede başka bayrak yükseliyordu!
İspanyolca konuşan başka SİYAH İ halk var mı merak ediyorum ama asıl merak ettiğim NOBLE'ın zar atmayışı!
Bu şirketin de sahibi ROTHSCHI LDLER'di!
Yüzde 55'ini Rothschildler'in kontrol ettiği NOBLE'nin BAŞKANI Charles D. Davidson'dı...
Charles D. Davidson etrafı geniş, etkili bir isimdi! En samimi olduğu ve sırlarını paylaştığı kişi Jacob Rothschild'di!
Adamlar haritada yerini bulmakta zorlanacağımız bir ülkeye gelmiş, gazını petrolünü almıştı!
Yetmemiş uydurma bir senaryo ile BAŞKAN ve adamlarının gözünü suikastla korkutmuş ve o tarihten sonra FAS'lı korumalar gitmiş MOSSAD gelmişti!
İşte bu oyunları bozmak için TÜRK İYE yola çıktığında içeriden darbe indirmeye çalışıyorlar!
Oyun kirli ve büyük! Barbaros'un torunları büyük rahatsızlık veriyor! Bir döndük ama pir döndük!

Takvim 

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
ÖNE ÇIKANLAR Tümü
YAZARLAR

Copyright © 2019 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;