SİYASET

Ergün Diler : İki cümle ile mesaj

Tarih
07 Ağustos 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

7 Ağustos 2015

Soru sorma konusunda sanki biraz üşengeciz! Konuları anlama yerine etiketlerle, şablonlarla ve bize öğretilen, dayatılan ezberlerle gidiyoruz!
PKK bunların başında geliyordu!
Ama yaranın içine bakıp ne olduğunu anlamak yerine biz elimize iğneyi alıp dikmeye çalıştık. Hep klişe cümlelerle, hep aklı fazla barındırmayan menzili kısa bakış açılarıyla...
Türkiye, bulunduğu yer itibariyle asla ve kat'a kendi haline bırakılamaz. Dünya genelinde mücadele edenler burada da bilek güreşi yapar!
Ki yapmakta! PKK hepimizin sorunu olmakla birlikte başta KÜRTLER bunun ne olduğunu hiç düşünmedi! İran, Kürtler'le çok uzun zamandır yakından ilgilenir.
Çatışma olsa da Tahran mesafe tanımaz ve gereğini yapardı. Yani Kürtler İran'da çok mutlu değildi.
Kürtler İKİ KÖRFEZ SAVAŞI sonrası Irak'ta öne çıksa da hep Araplar'ın günün birinde intikam alma korkusuyla yaşadı. Barzani ve Talabani Irak'ın bölünmesinden sorumlu tutuldu.
İlk fırsatta gelip hesap soracaklardı!
Geçelim Suriye'ye... Ne baba ESAD ne kendisi Kürtler'i insandan saydı.
Beşar Esad İNGİLTERE'de göz doktorluğu tahsili yapsa da burnunun dibindeki KÜRTLER'i görmedi, görmediği için de kimlik bile vermedi!
Ama Türkiye'de işler değişikti!
Cumhurbaşkanı da başbakan da bakan da paşa da işadamı da artist de futbolcu da olabiliyordun! Ama ne hikmetse Kürtler adına eline silah aldığını söyleyen PKK sadece Türkiye'yi kana buluyor ve askerimize polisimize saldırıyordu!
Özellikle ASKER ve POLİS hedef olarak seçiliyordu ki bunun adı ÖZGÜRLÜK SAVAŞI olsun!
Yaşadıkları diğer ülkelerde kimlik verilmiyordu, güvenlikleri yoktu, ilerleme ve söz söyleme hakları yoktu ama TÜRKİYE'de savaşıyor ve kan döküyorlardı! NEDEN? Konu burada başlıyordu! Çok açık belli ki pekçok saldırı ve pusu PKK görünümlü yabancı servislerin işiydi! Kürt çocukları kullanıyor ancak sonuç kendilerine yarıyordu!
Düşünün PKK için harcanan parayı! Dünyanın en pahalı savaşı! PKK olduğu sürece İÇ POLİTİKA ve DIŞ POLİTİKA bu gerginliğin izin verdiği ölçüde şekillenirdi.
Her şeyin ortasına PKK'yı koymak gerekiyordu!
PKK'nın adına konuşanlara bakmayın. Hiç kimse tek başına bu örgüte söz geçiremez.
Geçmez, geçemez! İPİ DIŞARIDA ÇÜNKÜ! İngilizler'in AKLINI hiç okuyamadık. İki dünya savaşı yaşandı, ORTADOĞU baştan aşağı değişti ama ERMENİLER, KÜRTLER ve FİLİSTİNLİLER DEVLET SAHİBİ OLAMADI! Vermediler. Oyun burada başlıyordu! Ermeniler ve Kürtler'le Türkiye, Filistinliler ile hem Türkiye hem Arap alemi zincirleniyordu! SİYASET çözüm bulma sanatı olduğu kadar rakibinin elini kolunu bağlama hüneriydi! Güç haline gelmesi muhtemel bir ülkeyi tehlike görüp elini sürmeden çökertebilme ustalığıydı!
Nitekim yaptılar!
Devam...
Selahattin Demirtaş önceki gün nereye gitti? BRÜKSEL'e! Orada ne olup bittiğini yakında öğreniriz! Ama AVRUPA'daki önemli isimlerden ZÜBEYİR AYDAR bir açıklama yaptı. Tamamını okumanıza gerek yok! CAN ALICI yeri sadece iki cümleydi!
Kabaca şunları söylüyordu: "Amerika sadece Türkiye ile konuşuyor. Bizimle de konuşsun. Bir masa kurulsun ve etrafında Türkiye ile birlikte Amerika ve Kürtler olsun..."
Biraz geri gidelim...
Hakan Fidan'ı ve yeni dönemi tasfiye etmek için düğmeye nerede basıldı? OSLO'da! Peki Oslo görüşmelerini kim sızdırdı? İNGİLTERE...
Yani Zübeyir Aydar'ın temsil ettiği AVRUPALI PKK masaya oturmak için alttan alıyordu! Aslında yalvarıyordu... Bu açıklamayla birlikte "İNGİLTERE gitsin onun yerini ABD alsın" demek istiyordu.
Nihayetinde onlar da filmin sonunu görüyordu.
Böylesine uluslararası bir konsorsiyumun yönettiği bir terör örgütüne biz sadece MİLLİ GURURUMUZ çerçevesinden baktık. En büyük vatanseverler bunu kendi metodlarıyla çözmek istedi! Ne hikmetse hepsi de, MİLLİ GURURUMUZ nedeniyle olsa gerek, SİLAHLA yola getirmeyi düşündü.
Evet Kürtler'i temsil ettiğini söyleyen PKK'yı silahla bitebilirdik ama sorunu çözemezdik. AKIL BAŞKA BİR ŞEY SÖYLÜYORDU. Zaten bölgede sadece bize karşı silah kullanan PKK'nın da amacı SAVAŞTI! Biz de bu oyuna hemen geliverdik ve 30 yıl sürdü! BATI bizim psikolojik sınırlarımızı da biliyor ve ona göre enstrümanlarla geliyordu. BATI destek yağdırıyor, Kürt gençleri dağa çıkıp askere polise saldırıyordu. ÖZGÜRLÜK SAVAŞI modunda gittiği sanılan bu operasyonun sonunda AVRUPA eski YUGOSLAVYA örneğindeki gibi gelip bölgeye çökmek istiyordu!
Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra bir kez daha TÜRKLER'i yenmek ve parçalamak peşindeydiler. Biz de vatanseverlikle bu dalgaya rüzgar olduk!
Kazananı YABANCILARIN olduğu bir mücadelede kendi çocuklarımızı kaybettik!
Bakın Türkiye el altından MISIR'da İKİNCİ SÜVEYŞ KANALI'nı yapacaktı. Projeler bitmiş, gereken adımlar atılmıştı. Mursi bunun için hazır bekliyordu. Ama darbe oldu!
Mursi indirildi, proje devam etti ve hayata geçti! Çok kısa sürede, yani 1 yılda, SİSİ yeni kanalı bitirdi!
Biz İSTANBUL BOĞAZI'nı gizli sahiplerinin elinden almak için KANAL İSTANBUL adımını attık, gençlerimiz ayağa kalktı, kaldırıldı.
Bize kendi topraklarımıza müdahale ettirmek istemeyenler dün İKİNCİ SÜVEYŞ KANALI'nı hizmete açtı!
Sultan Abdülaziz birinci kanal projesini en iyi bilen isimdi. Vizyonu ve ideali vardı. Ama bileklerini kesip öldürdüler. Onlar kanal yaparken İstanbul'un ileri gelenleri müzik ziyafetleriyle, resimlerle ve içkili sofralarla gününü gün ediyordu!
Bugün de viskili kotralarla aynı şeyi yapıyorlardı!
PKK bizim bölgeye inişimizi tıkadığı için, görevi bu olduğu için, içimizdeki bazı VATANSEVERLER için harikaydı! Bakın son 10 yılda hem Kürtler'i hem Filistinliler'i kucakladık!
Yani 100 yıl önce kurulan oyunu bozmak için iki kocaman adım attık!
Uzun zaman sonra gücümüzü değil de aklımızı kullandık! Ne Kandil'den konuşanların, ne Avrupa'da demeç verenlerin, ne de bunların siyasetini güdenlerin bir anlamı yoktu! KURGU dışarıda yapılmıştı!
İçeridekiler figürandı. DEVLET VERİLMEYENLERİ sarıyor sarmalıyorduk! Bizden beklenecek en son şeyi yapıyorduk!
Bu nedenle dışarıdan yönetilen PKK bir anda ortaya çıktı. BARIŞ ve KARDEŞLİK sadece AVRUPA'yı sarsacak ve zora sokacaktı! Petrol de gaz da rezerv para DOLAR da bizim sayemizde ayakta kalacaktı! Tabii karşılığında BÖLGEYİ ALMAK ve tarihi tekrar canlandırmak vardı... Bizi bölmek isteyenlere büyüyerek karşılık vermek vardı. Birinci Dünya Savaşı'na girdik, yabancılarla masada oturduk!
Tamam! Ama PKK için neden bütün herkes topa giriyor? Biz bilmeden PKK ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI'nı mı başlatmıştı? Acaba Avrupa, PKK dışında başka bir konuda tek vücut olarak yer aldı mı? Bunu en çok Kürt kardeşlerimiz düşünsün! Birbirimizi vurdurarak küçültüyorlar ama ya sarılırsak!
Düşünün bakalım kim kazançlı çıkacak?
Ne İstanbul'daki ne de bölgenizdeki BARONLARA kanın! Onların bu topraklardaki hesabı farklı! İçinde biz yokuz!
Düşünün!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;