GÜNCEL

Ergün Diler : İç hesaplaşma

Tarih
26 Kasım 2017
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler
 Türkiye'den bakınca çok şeyin anlaşılmadığı ortada! Özellikle işinde gücünde olan insanların oradaki fotoğrafı ve buraya yansımasını anlamaları im-kansız!

ABD içinde iç içe geçen ve kendi içinde çatışan bir grup da var! Son günlerde öne çıkan isimleri alt alta koyun! Mike Flynn, Rıza Sarraf, FBI eski Başkanı Robert Mueller, hakim Richard Berman, avukat Rudolph Giuliani, savcı Bharara ve Kim, BİLİRKİŞİ olmak için sıraya giren 53 TÜRK, oluşturulacak jüri, hedefteki Türk bankaları... Ve dahası tabii...
Oradaki denklemi çözemediğimiz zaman burada ne olacağını anlamak hiç kolay olmaz. Oraları iyi okuyamazsak bölgede ne olacağını kestirmek de çok güç bir hal alır!
Yazı için klavyenin başına geçtiğim sırada Trump'ın sözleri televizyonlar tarafından FLAŞ olarak veriliyordu...
Baktım, güldüm... Yaklaşık 10 gün önce şunları yazdım...
Trump, göreve geldikten sonra "Ortadoğu'ya 6 trilyon harcadık. Bunun sonucunda biz batıyoruz, Ortadoğu hala karmaşık. O bölgedeki petrolleri eğer güvenliğimiz içine almayı başarsaydık, bugün bölge daha sessiz olurdu. En hızlı bir şekilde bölgenin petrolleri güvenli hale getirilmeli" dedi. ARAMCO merkezli başlayan operasyonların temelinde bu konuşma yatmaktadır... ABD 6 trilyon doları hiçbir zaman çöpe atamaz çünkü...
Belki şu an için erken ama ortada görülmesi gereken bir fotoğraf var!
Trump ile Putin gizli gizli ittifak içinde!
ARAMCO'ya Ruslar ortak olursa bu kare iyice netleşecek!
İki liderin KÜR T KARTI konusunda da farklı bakış açısı yok gibi... İki dev İNGİLTERE 'yi dışarıda tutmak niyetinde... Bunları yazdım! Trump'ı yanlış anlayacaklar olacak, biliyorum. Başkan Trump "Ortadoğu'da ne işimiz vardı!" demiyor. "Girmemeliydik" diyor! Yani vekaleten yerine savaşanları, savaşacakları doğru tercih olarak görüyor. YPG'yi, DEAŞ'ı, El Kaide'yi... Bu değişmeyecek.
Trump, Türkiye ile DOST OLMAYA KALKTIĞI AN O KOLTUKTA OTURAMAZ. İndirirler! Bu gücü çok kişi bilmiyor! Trump görevini yapmak için getirildi. Ve getiren güç yakında o koltuktan kendisini atacak gibi... Bütün işaretler bu yönde!
Açalım biraz isterseniz...
Rıza Sarraf davasına gidelim. Ne olduğu, ne olacağı yönünden bir şeyler yazılıp çiziliyor! Ama davanın arkasında hangi O-LU-ŞUM var bilinmiyor. Durum böyle olunca da okurla gerçek yüz yüze gelemiyor... Gelemeyecek de...
15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı, Türkiye bugün Pentagon'un en önemli müttefiği olacaktı. CIA da Türk istihbaratı ile ortak operasyonlara imza atacaktı. Darbe başarılı olmadı, müttefiklik de ortaklık da gerçekleşmedi. Pentagon için durum böyle gelişti. Sonucunda Ankara düğmeye bastı. Darbenin arkasındaki güç olan FETÖ'ye karşı temizlik harekatına girişildi. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük kararlılık gösterdi. Çarkların dönmesini sağladı. FETÖ büyük yara aldı.
Ama Ankara'nın yürüyüş biçiminden en çok zarar gören yer CIA'nın Orta Asya'dan gelen gizli paralarıydı. Oradan gelen paralarla kurulan 'hareket' şirketlerine el konuldu. Bakın burası yaşayacağımız muhtemel sorunun adresidir!
Biraz daha açalım...
CIA'nın ORTA ASYA'dan getirdiği ve bu şirketlere akıttığı para FETO'ya ait değildi... Yüzde 100, CIA'nın operasyon biriminin kasasından çıkan rakamlardı. Bu nedenle RIZA SARR AF DAVASI'nın ritmini her geçen gün artırıyorlar...
Nedenini biliyor musunuz?
Anlatayım...
CIA'nın hedefinde 53 milyar 700 milyon dolar var!
ABD'nin kimilerine göre 6, kimilerine göre 9 Türk bankasına keseceği cezalar, ardından bazı Türk şirketlerini de dava içine çekerek çıkaracağı faturalarla 53 milyar 700 milyon doları bulacak. Bu rakam çok ama çok büyük. Bu cezalar gelirse her ülke gibi Türkiye de etkilenecektir. Ama CIA, FETÖ şirketlerine el konularak ANK ARA'ya geçen yaklaşık 53 milyar 700 milyon doları istiyor! Darbeye kalkmış bir örgütün para kaynakları haliyle canlı bırakılamazdı. CIA, RIZA SARR AF'ı bu nedenle TANIK yaptı! Ve başka sürpriz isimleri de... Amaçları darbe ile ele geçiremedikleri Türkiye'den PARAYI ALMAK! Dava bu! Gelişmeler de muhtemelen bu yönde olacak!
Türkiye de bu cezaya karşı, Amerikan şirketlerini ve bankalarını darbe ile ilişkilendirebilir! Mümkün! Wells Fargo, Bank of New York Mellon, PNC Bank, Ally Financial ve M&T Bank, Türkiye'nin karşı operasyon için listesine aldığı bankalar.
Türkiye'deki bazı tutuklu Amerikalılar üzerinden de karşı atak olması ihtimal dahilinde.
Her iki ülke de birbirlerine ceza kesecek! Kim ne kadar etkilenecek bilinmez!
Ama gidişat bu!
ARAMCO,
Suudi Arabistan ve petrol! Amaç bunu güvence altına almak!
Trump, damadı Jared Kushner, Wilbur Ross, Tillerson, Pentagon, Lockheed Martin ve ROTHSCHILD ailesi hep birlikte gidip SUUDLAR'a çöktü! Muhammed bin Selman da gereğini yaptı, rakip prensleri içeri attı. Hotel lobisine yani...
ARAMCO içindi operasyon. Buna karşı çıkanlar lobide yer yatağında yatmakta...
Ancak bu operasyona ve bunu yapan TRUMP'a karşı bir ekip de işbaşında! Ve tehlikeli bir tırmanışın izleri buradan bile görünmekte!
Felix Sater, gücünü en üst seviyede kullanıp en alt seviyede öne çıkan biridir. Sater, Moskova doğumlu ancak Amerikalı... 8 yaşında ailesiyle birlikte ABD'ye göç etti. Yahudi bir aileye mensup olması nedeniyle işadamlığında çok çabuk yükseldi. Bayrock Group isminde bir şirketi var. 40 ülkede etkin, gayrimenkul ve otel ortaklıkları bulunuyor. Serveti bilinmiyor.
Çok zengin olduğu SIR değil ama...
Trump'ın dünyada korktuğu tek kişinin Felix Sater olduğu iddia ediliyor. Ben değil AMERİKALI GAZETECİLER söylüyor ve yazıyor! Sater ise, "Arkadaşlarım benden korkmaz" diyor. Putin ve Trump'ın dünya için şans olduğunu belirtiyor. Aslında 1945'ten beri süregelen ABD-RUSYA dengesini istiyor. Anlaşılır bir şey! İki güçlü ülke ve denge... Sater'in Jared Kushner ile ilişkileri var. Ortaklığı da... "The Trump Organization, Felix Sater'in etkisiyle yön bulur" diyen de çok...
Trump ve Putin'in yakın dostu olan SATER son günlerde FBI eski Başkanı Mueller'in radarına girdi.
Mueller'e, "Trump'ı bitir" emri verildi.
O da Felix Sater üzerinden bu operasyonu tamamlamak istiyor. Sater'i Trump ve Putin arasındaki bağları açıklayan kişi olarak lanse etmek isteyen Mueller, bu konuda özel bir ekiple çalışıyor. Ekip gerçekten çok ama çok özel! Hatta yakında Sater'in gözaltına alınacağı iddia ediliyor.
Eğer bu gerçekleşirse TRUMP için asıl sorun o zaman başlar! Konuşacak olan SATER her şeyi değiştirir! Dünya tarihini...
İnanın çok önemli bir işadamıdır! Sater çok önemli bir isim olmasına rağmen MUELLER onu MAFYA LİDERİ gibi sunuyor! FBI da ona destek veriyor. Bu oyunun içinde Sater'in nasıl bir yol bulacağı bilinmiyor. Sater her darbeye bir darbe ile karşılık verecek kadar güçlü bir isimdir!
Kolay kolay kimseye pabuç bırakmaz.
Şimdi ne olur bilinmez ama Sater kolay pes edecek bir isim değildir!
New York'ta SOHO Otel'de Sater ve Rus işadamlarının Trump için toplantı yaptığı bilgisi ağızdan ağıza yayılıyor! Bu durum, Trump'ın canını çok sıkıyor. Trump baskılara karşı koymak için bazı sürpriz adımlar atacak. Kabinede çok önemli değişikliğe imza atabilir. Göreceğiz...
Mueller, SOHO Otel'in tüm kamera kayıtlarına bir hacker üzerinden ulaştı.
Putin'in en önemli oligarklarının günlerce otelde gecelediği öğrenildi. Trump'ın seçim kampanyası döneminde SOHO Otel'de bazı oligarklarla görüştüğü de dosyaya konuldu! Şimdi bu ataklarla birlikte Trump için en zor günler başlayacak.
Trump, FBI dosyalarına giren açıklamalarında, "Felix Sater'i tanımıyorum. Hiçbir dostluğumuz da yok" dedi. Bu önüne gelecek!
Trump'a karşı olan güç, Felix Sater'in Amerikan yargısındaki çok önemli isimlerini soruşturma bahanesiyle oyun dışına itti. Trump'ı asıl korkutan bu durum ilk günlerde pek anlaşılamadı.
Ancak Mueller'in oyuna dahil olması, operasyonun merkezinde kimin olduğunu da gösterdi. Trump da bir süre önce, "Acil durumda açacağım kutuyu artık yanımda taşımaya başladım" dedi.
BAŞKAN da ilgili yerlere üstü kapalı mesaj yolladı! Bunu gören MEDYA saldırıya geçemedi! Dünyanın çatısında kavga eden iki güç aslında New York'ta, Washington'da mücadelesini sürdürmekte...
Oyun hızla çok ama çok önemli oyunculara doğru gitmekte...
Rıza Sarraf davasının ertelenmesinin nedenlerinden biri de bu kapışma! Çok garip şeyler olacak!
İzleyin!.

Takvim
26 Kasım 2017

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

YORUMLAR

 • sai

  27 Kasım 2017 18:52
  5 1
  Hani abd ve trump rodshildlere karşı mücadele ediyordu? Pıssssss
 • nihat aydınoğlu

  27 Kasım 2017 05:51
  4 0
  ben söylemiştim lafı varya tadına doyum olmaz. türkiye abd.ye darbe üzerinden en az 200.milyar dolarlık bir dava açmalıdır.DARBEYE KARIŞAN CİA AJANLARINI VE FETÖ.YÜ KULLANAN ABD.Yİ MAHKÜM ETMELİDİR. DEVLETLER HUKUKUNDA ŞÖYLE BİR TEMEL PRENSİP VARDIR. MİSİLLEME CAİZDİR.O KADAR
 • Araştırmacı

  26 Kasım 2017 14:45
  2 1
  Sevgili Ergün Diler lütfen dikkatli olun ben sizin yazğınızı hergün okuyorum ve sizinle coğunlukla aynı fikirdeyim. Ülkeler arası ilişkiler hiçbir zaman tarih kitaplarında yazıldığı gibi olmadı. Cünkü para ve medeniyet kendi haline bırakılamayacak kadar değerlidir. Bugun de öyle yarında öyle olacak bu sebeple perde arkasında daha cok dolaplar dönücek ama insanların gözüne yansıtılmayacak ve insanlar görmeyecek. Biz de osmanlıdan bu yana bircok şey zaten kendi haline bırakılmıştır.
YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;