SİYASET

Ergün Diler : Her şey oyun!

Tarih
14 Ocak 2015
İzlenme
Kişi
Yazar
Ergün Diler

14 Ocak 2015

Dün bir dostum yazdığı mail'de "Küçük insanlar insanlarla, ortalama insanlar olaylarla, büyük insanlar fikirlerle uğraşır!" diyordu!
Çok hoşuma gitti!
Galiba bize bu unutturuldu! MEDYAYI modern çağın büyücüsü haline getirerek hepimizin birer papağan olması istendi! Düşünmeyen, sorgulamayan, soru sormayan ve manşetlerde ne varsa hemen kabul eden!
Hakim de, savcı da manşetler ve dolayısıyla gazetecilerdi!
Kimse masum değildi.
Birileri KİTLELERİ yanıltmak için bilerek ya da bilmeyerek bu role soyunuyordu! Belki PARA her şey için reçeteydi! Gerçek belki de gazeteciler için ulaşılması gereken bir hedef değildi!
Gazeteler, düşünmekten korkan televizyonlar, asla ve kat'a insanlara olanı göstermezdi! Ya çapsızlığından gösteremez ya da satılık olduğundan!
İki örnek de Türkiye'de çoktur!
Gelin biz hep birlikte FİKİRLERİN peşinden gidelim! Bize tuzak kuranları aklımızla yakalayalım! Ülkemizi silahla, duygu seliyle değil de AKILLA koruyabileceğimizi keşfedelim! Çünkü AKIL, gerçeği bulduğu anda yayılır!
Küresel SİHİR böylece bozulur!
IŞİD, SYKES-PICOT için, yani İngiliz ve Fransızlar tarafından paylaşılan Osmanlı topraklarının yeni dengeye oturtulması amacıyla icat edildi! Dünyada her yerden ADAM TOPLAYACAK iki güç vardı! Biri ABD, biri de İngiltere! IŞİD artık her taşın altından çıkacaktı! Hem Müslüman, hem acımasız, hem de denileni eksiksiz yapıyordu! İYİ FİGÜRDÜ yani!
Washington bu ekibi kurup oyun sahasına bıraktı! Kendi askeriyle yapamadığını şimdi MÜSLÜMAN kıyafeti üzerinden hayata geçirmeye çalışıyordu! Bu adamlar, yani IŞİD, hatırladığım kadarıyla daha önce de gazeteci kesti!
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgAmerikalı gazeteci James Foley
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgFransız gazeteci Didier François
http://www.takvim.com.tr/c/i/bullet.jpgAmerikalı gazeteci Steven Sotloff kurbanlar arasındaydı!
Ayrıca ABD'li yardım görevlisi Peter Kassig ile İngiliz yardım görevlisi Alan Henning de infaz edilenlerdendi! "Bakın bizi de öldürüyorlar!" mesajı veriliyordu!
Ancak buna rağmen IŞİD'le mücadele etmiyordun! GARİP! Hem de çok!
Hatta kurulmadan DEVLET olduğunu kabul ediyordun! IRAK ŞAM İSLAM DEVLETİ! Değil mi!
Paris'teki saldırı bu tiyatronun devamıydı!
Akortsuz katliam orkestrasının ölüm marşını seslendirmesiydi! BÜYÜK MEDYA asla gerçekleri yazmazdı! MURDOCH zaten bunun işaret fişeğini verdi! "Eğer Müslümanlar bu saldırıları önlemiyorsa onlar da katildir, canidir!" gibi sözler etti! Katil, Müslümanlar arasından çıkabileceği gibi Hıristiyanlar ile Museviler arasından da çıkabilirdi! Ama bu önemli değildi! Filistin'de BEBEK öldürsen de kimse çıkıp bu AKILLICA olmayan benzetmeyi yapamazdı!
İsrail'de çocuk öldürenler vardı ama "Bütün İsrail katil" denilemezdi!
Çünkü savaş kıyafetleriyle jetlerinden inip istifa eden İsrailli pilotlar vardı!
Murdoch bize dünya medyasının nasıl tavır alacağını gösterdi! Herkes MÜSLÜMANLARIN PEŞİNDE! Bizimkiler zaten dünden razıydı!
Stüdyoda öldürülen gazetecilerden sonra Charlie Hebdo vahşeti yaşandı!
Bunun nedeni gazete ve televizyonlarda yoktu!
Hollande yeni Sykes-Picot'u bildiği için "Filistin'i tanımanın artık zamanı geldi!" gibi çok önemli bir sözü medya ile paylaştı! Hatırlayın! İsrail 1948'de değil 1917'deki BALFOUR DEKLARASYONU'yla kuruldu!
Sahneye çıkması biraz zaman aldı sadece!
Hollande, ABD'nin emperyal planlarının kendisinin zararına olduğunu biliyordu! Bunu gördüğü için Erdoğan'a yanaştı! Washington'un saldırısından sonra Erdoğan'ın ve ardından da Putin'in önemli AKTÖR olduğu düşündü! Ankara'nın FÜZE SAVUNMA SİSTEMİNİ Fransa'ya verme eğilimi göstermesi de bu adımlara cevaptı! GEZİ olayları ve MURSİ'nin indirilmesiyle Ankara'nın kontrole girdiğini düşünen Washington yanılmıştı! Anglo Sakson-Yahudi ittifakı Türkiye'de bir kez daha yanlışa düşüyordu!
Hollande saldırılardan bir süre önce de "Washington'un Rusya'ya uyguladığı yaptırımlardan bir an önce vazgeçmesi gerekiyor!" dedi!
Zaten Filistin'e doğru kayan Avrupa, bildiğimiz ODAKLARI rahatsız ediyordu! Belli ki Fransa bu konuda BAYRAĞI taşıyordu! Rusya, Türkiye, İslam coğrafyası, Çin ve Avrupa'yı yan yana getirecekti!
Ama ABD buna izin verme niyetinde değildi! Bu nedenle herkes CENAZEDE bir araya geliyordu!
Merkel ile Hollande'ın yanak yanağa fotoğrafı buydu!
Netanyahu'nun istenmemesine rağmen orada bulunması "Filistin'in değil bizim yanımızda olacaksınız!" mesajından başka bir şey değildi! Washington kendi yörüngesinden çıkanları uyarıyordu!
Bu nedenle operasyon PARİS'in kalbinde yapıldı! Çünkü FİKİRLERİ tartışmadığımız için günlük yaşıyor ve günlük kararlar alıyorduk! Oysa Amerika'da NEO-CON'lar planlarını henüz tamamlamamıştı!
Suriye, İran, Hizbullah ve Suudi Arabistan hala tam istedikleri durumda değildi… Ancak cenazenin organizasyonu da bir cevaptı! Merkel, David Cameron, Matteo Renzi, Mariano Rajoy, Mark Rutte, Charles Michel, Helle Thorning-Scmidt, Andoni Samaras, Petro Poroşenko, Viktor Orban, Klaus Iohannis, Boyko Borisov gibi çok sayıda AVRUPALI BAŞBAKAN'ın yanısıra Mali Cumhurbaşkanı Boubacar Keita, Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou, Gabon Devlet Başkanı Ali Bongo gibi isimler de cenaze törenindeydi!
50'den fazla ülke üst düzeyde temsil edilmişti! Yani Amerikan planının karşısında, Anglo-Sakson-Yahudi ittifakının karşısında hiç de az olmayan bir BLOK vardı! Hızla kolkola girmeleri Washington'a uyarıydı: BİZİ HAFİFE ALMAYIN! ABD, Putin'i cezalandırırken dünyada başka bir DENGE oluşmasını istemiyordu! ABD-RUSYA dengesinin yerini AVRUPA-RUSYA formülünün almasını asla istemiyordu! Hem bunu önlüyor, hem de hiç görmediğimiz bir DENKLEMİ hayata geçirmeye çalışıyordu!
Roma'ya saldırması beklenen ATTİLA ilk iş olarak yakınındaki HUN BEYLİKLERİNE yüklendi!
Roma şaşkındı! Ama Attila yanında durmayanları kontrol altına alarak gücünü artırdı! Bu bir savaş stratejisiydi!
Bu hamle Roma'yı rahatlığa sürükledi!
Oysa yumruğun büyüğü sonra gelecekti!
Washington da tam yanında olmayan Müslüman alemini TERÖRİST gösterip yanına almaya çalışıyordu! Avrupa ile kapıştırıp, en azından SOĞUK rüzgarlar estirip Ortadoğu ve Afrika'ya "Bakın sizi bir tek ben anlıyorum!" diyecekti! Yeni denge Amerika-İslam arasında kurulacaktı! Ama İSLAM'da BATI'nın hoşuna giden şekilde ILIMLI olacaktı! İddiasız ve küçük! Etkisi sınırlı!
Hesap buydu!
Paralel de zaten bunun için vardı!
Ortodokslar'dan, Katolikler'den, Protestanlar'dan sonra Müslümanlar'ın da bir SİMGE LİDERİ olacaktı!
Bu olmadan DENGE sağlanamazdı!
Bunun için de uğraşacaklardı!
16 Türk Devleti'ni simgeleyen askerlerin yer aldığı fotoğrafa saldıranların favorisi burada yaşamıyordu! Ankara asla buna geçit vermez, veremezdi! En kolayı Türkiye'nin büyüklüğünü ve saygınlığını kabul etmekti! AKILLICA olan buydu!
Bakalım onlar hangi yolu tercih edecekti! Ya anlaşmayı ya mücadeleyi…
Bize her yol ROMA!

Takvim

YORUM YAPIN

Yorumlarınız editörlerimiz tarafından okunup onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

Hiç yorum yapılmamış

YAZARIN DİĞER MAKALELERİ Tümü
BU KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
YAZARLAR
SESLİ MAKALE YAZARLARI

Copyright © 2020 Sesli Makale - Tüm Hakları Saklıdır.

Rta Yazılım

; ;